logo_eet

قاضی فقط ۸ ماه به سازمان غذا و دارو زمان داد که داده‌های ایمنی فایزر را ارائه کند

فایزر از همه‌گیری کووید سودهای کلانی به جیب زده است نه تنها از نظر سوددهی «مزایای بی‌اندازه‌ای» به همراه داشته است، بلکه «به این شرکت دارو
(Angela Weiss/AFP via Getty Images)

یک قاضی فدرال روز پنج‌شنبه به سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده دستور داد اسنادی که برای تأیید واکسن کووید۱۹ فایزر-بیون‌تک به آن‌ها استناد کرده است را با نرخ ۵۵۰۰۰ صفحه در ماه ارائه کند. این تصمیم درخواست مهلت ۷۵ ساله سازمان غذا و دارو برای انتشار داده‌ها را رد می‌کند

نرخ ۵۵۰۰۰ صفحه در ماه به این معنی است که سازمان غذا و دارو فقط بیش از ۸ ماه فرصت دارد تا تمام اطلاعات ایمنی پیش از صدور مجوز فایزر را ارائه کند. این نرخ خیلی سریع‌تر از نرخ ۵۰۰ صفحه در ماه است که سازمان غذا و دارو دسامبر ۲۰۲۱ پیشنهاد کرد. آرون سیری، وکیلی که روی این پرونده کار می‌کند، قبلاً بررسی کرده بود با آن نرخ، این نهاد تقریباً ۷۵ سال فرصت برای ارائه کامل اطلاعات نیاز دارد.

قاضی منطقه‌ای ایالات‌محده، مارک پیتمن، به سازمان غذا و دارو دستور داد تا قبل از ۳۱ ژانویه، بیش از ۱۲۰۰۰ صفحه ارائه کنند، سازمان غذا و دارو هم قبلاً چنین چیزی را پیشنهاد کرده بود. پیتمن دستور داد که «اسناد باقی‌مانده را با نرخ ۵۵۰۰۰ صفحه در ماه ارائه کند، و این کار را از تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۲ یا قبل از آن آغاز کند تا زمانی‌که تکمیل شود.»

قاضی اشاره کرد: «در این‌جا، دادگاه می‌داند ممکن است قانون آزادی‌ اطلاعات چالش‌های به‌شدت سنگینی را بر عهده سازمان غذا و دارو بگذارد اما همان‌گونه که در جلسه برنامه‌ریزی مطرح شد شاید هیچ مسئله‌ای برای سازمان غذا و دارو مهم‌تر از این همه‌گیری، واکسن فایزر، واکسیناسیون اجباری آمریکایی‌ها و اطمینان از این‌که مردم آمریکا اطمینان یابند ایالات‌متحده عجله نکرده است، نباشد.»

پیتمن در دستور خود نوشت: «بر این اساس، دادگاه نتیجه می‌گیرد این درخواست قانون آزادی‌ اطلاعات از اهمیت عمومی بالایی برخوردار است.»

سازمان غذا و دارو بلافاصله به درخواست اظهار نظر در مورد آخرین حکم پاسخ نداد.

گروه متخصصان سلامت عمومی و پزشکی خواستار شفافیت این پرونده شده بود. آنان می‌گویند داده‌ها باید به‌سرعت عمومی شوند زیرا سازمان غذا و دارو برای اعطای مجوز به واکسن کووید۱۹ فایزر-بیون‌تک تنها ۱۰۸ روز وقت گذاشت.

این گروه غیرانتفاعی در پرونده‌ای در ماه دسامبر اعلام کرد: «فایزر ۷ می ۲۰۲۱ شروع به ارسال اسناد خود کرد و واکسن در ۲۳ آگوست ۲۰۲۱ مجوز گرفت، در مجموع از اولین ارسال مدارک تا صدور مجوز، ۱۰۸ روز زمان گذشت.»

این گروه از متخصصان بهداشت عمومی، متخصصان پزشکی، دانشمندان و روزنامه‌نگاران تشکیل شده است. دکتر هاروی ریش، استاد همه‌گیرشناسی دانشکده بهداشت عمومی ییل و دکتر آرون خریتی که تا همین اواخر استاد روان‌پزشکی دانشکده پزشکی ایروین دانشگاه کالیفرنیا بود، و دکتر پیتر مک کالو، متخصص قلب، همه‌گیرشناسی و متخصص داخلی از جمله اعضای این گروه هستند.

واکسن فایزر در حال حاضر تنها واکسن کووید۱۹ است که قانون‌گذاران دارویی ایالات متحده آن را تأیید کرده‌اند.

این گروه در دادخواست ماه دسامبر خود به این موضوع اشاره کرد: «باید دانشمندان مستقلی به سرعت همه اسناد مربوط به قانون آزادی‌ اطلاعات را مورد مطالعه قرار دهند و کار سازمان غذا و دارو را بررسی کنند و به عموم مردم اطمینان دهند که این واکسن‌هایی که مجبور به تزریق آن هستند و هیچ مسئولیتی بر عهده‌شان نیست، دقیق‌ترین بررسی‌ها را پشت سر گذاشته‌‌اند. اگر همه اسناد به سرعت تهیه نشوند، دیگر نیازی به این اطلاعات نخواهد بود، زیرا مردم و دولت‌ها اکنون دارند در مورد واکسن فایزر تصمیم می‌گیرند، نه ۷۵ سال آینده.»

این گروه در دادخواست اولیه خود گفت مردم باید «فوراً» به داده‌ها و اطلاعاتی که سازمان غذا و دارو بر اساس آن‌ها واکسن فایزر را تأیید کرده است، دسترسی پیدا کنند زیرا این مسئله به‌طور گسترده و پیوسته در جامعه پزشکی مطرح است که آیا این واکسن «ایمن و مؤثر» است و «اعتراضات بسیاری» به دستورالعمل واکسیناسیون اجباری در سرتاسر آمریکا وجود دارد.

سیری در محتوایی که ششم ژانویه در وبلاگ خود منتشر کرد، گفت: «این پیروزی بزرگی برای شفافیت است و یکی از موانع مقامات بهداشتی فدرال را درباره دسترسی دانشمندان مستقل به داده‌های مورد نیاز برطرف می‌کند. دانشمندان مستقل با دسترسی به این داده‌ها می‌توانند در مورد مسائل جدی مربوط به واکسن مطالعه کنند و راه‌کار ارائه دهند. از جمله این مسائل می‌توان به کاهش ایمنی واکسن‌ها، سویه‌هایی که واکسن بر آن‌ها تأثیرگذار نیست و عدم جلوگیری واکسن از انتقال ویروس که سازمان پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده آن را تأیید کرده است، اشاره کرد.»

سازمان غذا و دارو قبلاً در ماه دسامبر به قاضی گفته بود که مرکز ارزیابی و تحقیقات زیستی این نهاد که سوابق مورد نظر را نگه می‌دارد، تنها ۱۰ کارمند در شعبه مسئول رسیدگی به درخواست‌های مربوط به قانون آزادی‌ اطلاعات دارد که دو نفرشان جدید هستند و «هنوز نمی‌توانند مانند کارمندان باسابقه‌تر سوابق را سریع بررسی کنند.»

مطالب دیگر:

دیدگاه: سخنرانی سال نوی شی جین‌پینگ، نشان از بازگشت به دیکتاتوری مائو دارد

دستگیری معلمی که نوجوانی را بدون رضایت والدینش واکسینه کرد

کارشناس: مردم نباید بگذارند آمریکا در دام یک «دیکتاتوری علمی» بیفتد

اخبار مرتبط