logo_eet

قاضی دستور دولت بایدن برای واکسیناسیون اجباری کووید۱۹ کارکنان بهداشت و درمان را لغو می‌کند

سالمندان و مستمندان قاضی دستور دولت بایدن برای واکسیناسیون اجباری کووید۱۹ کارکنان بهداشت و درمان را لغو می‌کند حکم امروز یک پیروزی است اما
(Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

۲۹ نوامبر، یک قاضی فدرال دستور دولت بایدن برای واکسیناسیون اجباری کووید۱۹ کارکنان بهداشت و درمان را لغو کرد، گرچه این حکم فقط در ۱۰ ایالت اعمال می‌شود.

مرکز خدمات پزشکی سالمندان و مستمندان اوایل این ماه این دستور را ابلاغ کرد که تقریباً ۱۷ میلیون کارمند را مشمول جریمه یا اخراج می‌کند.

متیو شلپ، یکی از قضات ناحیه‌ای ایالات‌متحده که توسط ترامپ منصوب شده است، حکم داد این مرکز اختیار صدور چنین دستورالعمل گسترده‌ای را ندارد.

شلپ در حکمی ۳۲ صفحه‌ای در پاسخ به درخواست صدور حکم مقدماتی نوشت: «شاکیان احتمالاً با این استدلال خود موفق خواهند شد که کنگره اختیار تصویب چنین مقرراتی را به مرکز خدمات پزشکی سالمندان و مستمندان نداده است.»

«کنگره به‌صراحت به مرکز خدمات پزشکی سالمندان و مستمندان اختیار نداده که چنین دستوری با این ابعاد گسترده‌ سیاسی و اقتصادی صادر کند که نظام حکومت فدرالی را تغییر می‌دهد و مرزها را جابه‌جا می‌کند. چنین دستوری نیازمند حکم دادگاه عالی در مورد نمونه‌های مشابه قبلی است.»

ایالت میسوری و ۹ ایالت دیگر این درخواست را داده‌اند که عنوان می‌کند دستورالعمل کارکنان بهداشت و درمان تا حدی غیرقانونی است، تا حدودی به این خاطر که خودسرانه و غیرمنطقی است و قانون رویه اداری اجازه چنین چیزی را نمی‌دهد.

شلپ یک‌بار دیگر سخن شاکیان را تصدیق کرد که این دستورالعمل به دلایل مختلف خودسرانه‌ و غیرمنطقی است، از جمله آن‌که «این مرکز شواهدی در دست ندارد که نشان ‌دهند واکسیناسیون مستقیماً بر انتشار کووید در مرکز بهداشت و درمان که این دستورالعمل بهشان اشاره می‌کند، تأثیرگذار است.»

علاوه بر آن، قاضی استدلال این نهاد را رد کرد که به‌خاطر وضعیت اضطراری ناشی از همه‌گیری کووید۱۹ می‌توان الزامات اطلاع‌رسانی و اظهارنظر درباره یک اقدام پیشنهادی را نادیده گرفت.

شلپ یادآور شد مرکز خدمات پزشکی سالمندان و مستمندان اطلاع‌رسانی درمورد متن دستورالعمل را تا دو ماه بعد از اعلام آن به تأخیر انداخت و یک ماه دیگر هم اجرای آن را به تأخیر انداخت. هم‌چنین این دستورالعمل را ۱۰ ماه پس از آن‌که قانون‌گذاران بخش دارو دو واکسن کووید۱۹ را تأیید کردند، تدوین کرد.

اریک اشمیت جمهوری‌خواه، دادستان کل میسوری، به خبرنگاران در کلمبیا گفت: «حکم امروز یک پیروزی است اما هنوز کارهای بسیار بیشتری هستند که باید انجام دهیم. بگذارید روشن بگویم: دفتر من در این مبارزه عقب‌نشینی نخواهد کرد. من به عقب راندن هرگونه تجاوز ظالمانه دولت، در هر زمان و در هر سطحی از دولت، ادامه خواهم داد.»

یکی از سخنگویان مرکز خدمات پزشکی سالمندان و مستمندان در ایمیلی به اپک‌تایمز گفت که این نهاد از این حکم آگاه است و در حال بررسی آن است.

«مرکز خدمات پزشکی سالمندان و مستمندان می‌داند که همه کارکنان بهداشت و درمان می‌خواهند بهترین کار را برای بیمارانشان انجام دهند تا ایمن نگهشان دارند. و آنان وظیفه اخلاقی و حرفه‌ای ویژه‌ای برای محافظت از بیمارانشان دارند.» او افزود این دستورالعمل «به خطراتی اشاره دارد که کارکنان واکسن‌نزده مراقبت‌های بهداشتی بیمار می‌توانند برای بیماران داشته باشند و باعث ثبات و یکنواختی در سراسر سیستم بهداشت و درمان کشور می‌شود.

این حکم در میسوری، نبراسکا، آلاسکا، آرکانزاس، کانزاس، آیووا، وایومینگ، داکوتای جنوبی، داکوتای شمالی و نیوهمپشایر اعمال می‌شود.

حکم مقدماتی، اقدامی موقت است زیرا پرونده باید به دادگاه برود که در آن‌جا می‌تواند دائمی شود یا در نهایت لغو شود.

داگ پترسون جمهوری‌خواه، دادستان کل نبراسکا، در بیانیه‌ای گفت: «این [حکم] برای کارکنان بهداشت و درمان نبراسکا بسیار مهم است، به‌ویژه آن‌هایی که در بیمارستان‌های روستایی کار می‌کنند زیرا دستورالعمل واکسن اجباری می‌توانست تأثیرات قابل‌توجهی بر آنان بگذارد. حکم امروز بلافاصله از اجرای دستورالعمل جلوگیری می‌کند. گرچه پیش‌بینی می‌کنیم دولت فدرال به‌دنبال بررسی فوری آن توسط دادگاه ناحیه‌ای حوزه هشتم باشد، مطمئن هستیم که دادگاه آن را تأیید خواهد کرد.»

مطالب دیگر:

کانال تلویزیونی دیزنی هنگ کنگ قسمت میدان تیان آنمن در سریال «سیمپسون‌ها» را حذف می‌کند

شرکت‌های آمریکایی در حال توسعه واکسنی برای سویه جدید کووید۱۹ هستند

همزمان با جلسه شی با مقامات عالی‌رتبه، تایوان جنگنده‌های خود را برای اخطار به هواپیماهای چین اعزام کرد

اخبار مرتبط