Search
Asset 2

سال ۲۰۱۶: شکفتن همزمان گل جسد در مکان‌‏های مختلف دنیا

گل جسد
گل جسد (Alex Wong/Getty Images)
گل جسد
گل جسد (Alex Wong/Getty Images)

اپک تایمز در بخش ماورای دانش، در جستجوی تحقیقات و گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏هایی است که به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل امکان‌پذیر جدید باز می‌‏کند. در بخش نظرات، افکار و عقاید خودتان را درباره این موضوعات بحث‌برانگیز با ما به اشتراک بگذارید.

گلی بدبو که همچنین با نام تیتان آرومز، «Titan arums» شناخته شده، هنگام شکوفه دادن به دلیل داشتن بوی بدی همانند بوی جسد مرده، گل جسد نام گرفته است. ارتفاع این گل حدود ۳ متر است که هر ۶ سال یکبار یا زمانی کمتر شکوفه می‌‏دهد.

مجله وال‌استریت در گزارشی نوشته است که در سال ۲۰۱۶  حدود ماه آگوست در پدیده‌‏ای غیر معمول در مکان‌‏های مختلفی در سراسر ایالات متحده گل‌های جسد فراونی همزمان شکوفه کردند. برخی افراد آن را پدیده‌‏ای شوم نامیدند.

 اما همزمان شکوفه کردن گل جسد امری غیر معمول است؟

دانشگاه ویسکانسین-مدیسون در سال ۲۰۰۸ گزارش داد که از سال ۱۸۸۹ شکفتن ۱۵۷ گل جسد ثبت شده است. بر طبق این گزارش در اواسط دهه نود میزان شکفتن این گل بالا رفت. به طور مثال در سال ۱۹۹۶ اولین بار شکفتن چهار شکوفه ثبت شد. این گیاهان در آلمان و انگلستان  شکوفه کردند. همچنین در سال ۲۰۰۷ نه گل در ایالات متحده طی یک دوره سه ماهه نمایان شدند.

باغ سلطنتی گیاه شناسی کیو در انگلستان در وب سایت خود نوشته است: «در حال حاضر ما تعداد زیادی گیاه داریم و شکفتن چنین گل‌‏هایی به یک اتفاق متداول قابل ملاحظه تبدیل شده است. تعداد گل دادن‌‏های تیتان آرومز در کیو طی شش سال گذشته سه برابر بیشتر از ۱۲۰ سال گذشته بوده است!»

کیو همچنین اشاره می کند: «باغداران امروزه درک بهتری نسبت به این نوع از گیاهان دارند و بنابراین این افراد به طرز ماهرانه‌‏تری قادر به نگهداری از گل‌‏ها هستند و این موضوع باعث شکوفا شدن گل‌‏های بیشتری شده است؛ هرچند که زمان شکوفایی غیر قابل پیش‌‏بینی است.»

«دنیل جانزن»، استاد زیست شناسی در دانشگاه پنسیلوانیا در مجله وال‌استریت گفت: «برخی از گیاهانی که در یک زمان گل می‌‏دهند ممکن است از یک خانواده باشند. اما گیاه شناسان از ریشه دقیق گیاهان مطمئن نیستند. بنابراین این توضیح قابل تأیید نیست.»

گل جسد گل شوم نیز لقب گرفته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی