Search
Asset 2

سال ۲۰۱۷ چینی: سال خروس

سال 2017 چینی
خروس طلایی سال نوی خوبی را برای شما به ارمغان می‏آورد. (Catherine Chang/Epoch Times)

شانه قرمز اصلاح نشده بر‌‌‏ سر

خروس سپید در این نزدیکی است

در زندگی‌‌‏اش تنها یک صدا از او بر‌‌‏می‌‌‏خیزد

اما با همان فریاد هزاران در باز می‌‌‏شود

نقاشی خروس بر کتیبه «تانگ یین» (۱۴۷۰-۱۵۲۴) که به‌‌‏نام «تانگ بوهو» نیز مشهور است را می‌‌‏توان بهترین توصیف برای خروس سفید مغرور با تاج قرمز روشنش در‌‌‏نظر گرفت. خروسی که در طول روز به‌‌‏ندرت صدایی از او بلند می‌‌‏شود اما در هنگام طلوع خورشید با صدای بلند خود هزاران نفر را بیدار می‌‌‏کند.

با بلند شدن صدای خروس طلایی در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۷ (۹ بهمن ۱۳۹۵)، وارد سال خروس خواهیم شد. خروس، دهمین حیوان از دوازده حیوان برج فلکی چینی است. خروس چینی 雞 هم به خروس و هم به مرغ اشاره می‌‌‏کند.

پیش‌‌‏از ورود به سال جدید، چینی‌‌‏ها همیشه خانه‌‌‏تکانی می‌‌‏کنند، بدهی‌‌‏هایشان را می‌‌‏پردازند، لباس‌‌‏های نو می‌‌‏خرند، درهای خود را رنگ می‌‌‏زنند و حتی موهای خود را برای شروع سال جدید کوتاه می‌‌‏کنند.

سال خروس مبارک!
سال خروس مبارک! (SM Yang/Epoch Times)

خروس، اولین موجود زنده

به‌‌‏گفته افسانه‌‌‏های چین باستان، «نو وآ»، ایزدبانویی بود که پس‌‌‏از آفرینش جهان توسط «پان‌‌‏گو»، انسان را آفرید. او انسان را از خاک رس زرد به‌‌‏وجود آورد.

گفته شده است که پیش‌‌‏از آفرنیش انسان، او در روز نخست خروس را خلق کرد و به همین ترتیب روز دوم، سگ، روز سوم خوک، روز چهارم بز، روز پنجم، گاو نر و روز ششم اسب را آفرید. خروس برای این بود که زمان را به انسان نشان دهد. سگ را برای هم‌‌‏راهی، خوک و بز را برای غذا و گاو نر و اسب را برای کمک به انسان بر روی زمین به‌‌‏وجود آورد. بنابراین، بشر تنها پس‌‌‏از آفرینش موجودات اولیه در زمین به‌‌‏وجود آمد.

در دوران باستان، مردم چین در روز اول سال نو یادداشت‌‌‏های قرمزرنگی در محل نگه‌‌‏داری مرغ و خروس، روز دوم در لانه سگ، روز سوم در طویله خوک، روز چهارم در آغل گوسفندان، روز پنجم در محل نگه‌‌‏داری گاوها و روز ششم در اصطبل اسب‌‌‏ها قرار می‌‌‏دادند تا قدردانی خود را از وجود آن‌‌‏ها نشان دهند و آرزو کنند که به هیچ بیماری مبتلا نشوند. آن‌‌‏گاه در روز هفتم آفرنیش انسان را جشن می‌‌‏گرفتند.

این سنت به ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌‌‏گردد. همچنین در کتاب «الهیات» (占書 ژانگشو) اثر «دونگ‌‌‏فانگ شو» (۱۵۴-۹۳ پیش‌‌‏از میلاد) از آن نام برده شده است. اگر چه این سنت در سرزمین اصلی چین ناپدید شده است، اما هنوز هم چینی‌‌‏ها خروس را نماد خوش‌‌‏شانسی می‌‌‏دانند.

از آن‌‌‏جایی که خروس اولین موجود زنده بر‌‌‏روی زمین است، نقش مهمی را برای جهان بشر ایفا می‌‌‏کند.

سال نو مبارک!
سال نو مبارک! (Blue Hsiao/Epoch Times)

نشانه‌‌‏های خوب با خروس

ایدئوگرام چینی خروس雞/鸡 (جی)، هم‌‌‏صدا با کلمه吉 (جی) به‌‌‏معنای خوش‌‌‏شانسی است.

اولین موجودی که صبح‎ها بیدار می‌‌‏شود و دیگران را با صدای خود بیدار می‌‌‏کند، خروس است. در‌‌‏میان دوازده نشانه برج فلکی، خروس نماد روشنایی و به معنی بیدار شدن در یک روز روشن است.

مشخصات اصلی خروس، اعتماد‌‌‏به نفس، سخت‌‌‏کوشی، مدیر و با استعداد است؛ بنابراین سال خروس ترکیبی از عدالت و انصاف، مبالغه و بهره‌‌‏وری منطقی است.

هر یک از سال‌‌‏های برج فلکی به یکی‌‌‏از پنج عنصر فلز، چوب، آب، آتش و خاک مربوط می‌‌‏شود. سال ۲۰۱۷، سال خروس آتشین است که در هر ۶۰ سال می‌‌‏آید و در‌‌‏نتیجه محترم و شریف در‌‌‏نظر گرفته می‌‌‏شود. سال خروس به افراد این فرصت را می‌‌‏دهد که پیشرفت کنند و با سخت‌‌‏کوشی و مسئولیت‌‌‏پذیری و قابل اطمینان بودن در کار، درآمد بیشتری کسب کنند.

اگر در یکی از تاریخ‌‌‏های زیر به‌‌‏دنیا آمده‌‌‏اید، نشانه شما خروس است:

عنصر

از تاریخ تا تاریخ
آتش ۹ بهمن ۱۳۹۵ ۲۶ بهمن ۱۳۹۶
آب ۲۱ بهمن ۱۳۸۳ ۸ بهمن ۱۳۸۴
فلز ۳ بهمن ۱۳۷۱ ۲۰ بهمن ۱۳۷۲
چوب ۱۶ بهمن ۱۳۵۹ ۴ بهمن ۱۳۶۰
خاک ۲۸ بهمن ۱۳۴۷ ۱۶ بهمن ۱۳۴۸
آتش ۱۱ بهمن ۱۳۳۵ ۲۸ بهمن ۱۳۳۶
آب ۲۴ بهمن ۱۳۲۳ ۱۲ بهمن ۱۳۲۴
فلز ۶ بهمن ۱۳۱۱ ۲۴ بهمن ۱۳۱۲

دوازده نشانه بروج فلکی چینی: موش، گاو نر، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک.
دوازده نشانه بروج فلکی چینی: موش، گاو نر، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک. (Zhiching Chen/Epoch Times)

تبریک سال نو برای سال خروس

مثل همیشه با شروع سال نوی چینی این فرصت را دارید تا کینه‌ها را کنار بگذارید و برای هم آرزوی آرامش، سلامت و شادی کنید. در طول این زمان، چینی‎ها در‌‌‏زمان دید‌‌‏و‌‌‏بازدید، آرزوهای خوب برای هم می‎کنند. جشن‌های سال نوی چینی حدود ۱۶ روز طول می‎کشید که از شب سال نو آغاز شده و تا جشن فانوس در پانزدهمین روز از اولین ماه قمری یعنی از ۲۷ ژانویه (۸ بهمن) تا ۱۱ فوریه ۲۰۱۷ (۲۳ بهمن ۱۳۹۵) ادامه دارد.

در این‎جا برخی از محبوب‎ترین تبریک‎ها در سال خروس آورده شده است.

سال خروس مبارک! (雞 年 吉祥 جی نیان جی شیانگ)

برای‌تان آرزوی سلامتی و آرامش در سال خروس دارم! (雞 年 安康 جی نیان کانگ)

خروس طلایی سال نو خوبی را برای شما به‌‌‏ارمغان ‌‌‏آورد! (金雞 報 福 جین جی بائو فو)

سالی پر از شادی و اقبال خوب داشته باشید! (福 雞 報 春 فو جی بائو چون)

بخت خوب در سال خروس همراه شما باشد! (雞 年 行大運 جی نیان زینگ دا یون)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی