logo_eet

دیدگاه: چپ و راست باید برای توقف سانسور با یکدیگر متحد شوند

سانسور ما دو نفر به عنوان مشاور سابق کمپین پرزیدنت بیل کلینتون و عضو سابق دولت جورج دابلیو. بوش شاید بر سر بسیاری از مسائل سیاسی با یکدیگر
یک تکاور در 21فوریه2002 دو ترک بزرگ در زنگ آزادی را به خانواده‌ای در فیلادلفیا نشان می‌دهد. (Don Murray/Getty Images)

ما دو نفر به عنوان مشاور سابق کمپین پرزیدنت بیل کلینتون و عضو سابق دولت جورج دابلیو. بوش شاید بر سر بسیاری از مسائل سیاسی با یکدیگر موافق نباشیم. به قول معروف، رنگ کلاه‌های‌مان با یکدیگر فرق دارد. اما اکنون یکصدا شده‌ایم تا زنگ خطر سانسور را به صدا درآوریم.

سانسور دیدگاه‌ها هدف بنیادین کشور را با نابودی تهدید می‌کند؛ این‌که کشور ما چراغ راه آزادی بیان، مذهب و اجتماع باشد. اصل اول قانون اساسی از بیان مردم در برابر کنترل دولت حفاظت می‌کند و اصل آزادی بیان به اصول بنیادین ما راه دارد.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید همین هفته گذشته با افتخار از همکاری دولت بایدن با شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی برای برچسب‌گذاری بیاناتی که از نظر آن‌ها غیرقابل‌قبول است حرف می‌زد. آن‌ها این بیانات را با «اطلاعات غلط» برچسب‌گذاری می‌کنند اما «اطلاعات ناگوار» واژه مناسب‌تری است.

شرکت‌ها شاید گمان کنند در سانسور بیان آزاد هستند چون اصل اول قانون اساسی به منظور ممانعت از دولت نگاشته شده است اما وقتی آن‌ها برای سانسور با دولت طرح ریخته و تبانی می‌کنند، خط قرمزها را زیر پا گذاشته‌اند.

ماه گذشته ایمیل‌هایی فاش شدند که ظاهراً نشان می‌دهند دکتر فائوچی و بنیانگذار فیس‌بوک، مارک زاکربرگ به منظور کنترل اطلاعات درباره کووید-۱۹ با یکدیگر تبانی کرده‌اند. زاکربرگ در ۱۵ مارس ۲۰۲۰ در ایمیلی به فائوچی پیشنهاد داده است درباره اطلاعات پیرامون کووید با یکدیگر همکاری کنند. بخش‌هایی از این ایمیل مخفی شده‌اند. از نظر ما جز اینکه شاید بخش‌های مذکور نشان‌دهنده نقض آزادی بیان باشند، هیچ دلیل دیگری برای اختفای این بخش‌ها وجود ندارد.

فیس‌بوک در ۱۶ آوریل ۲۰۲۰ اعلام کرد با «اطلاعات غلط مرتبط با کووید-۱۹ مقابله خواهد کرد». اکنون می‌دانیم بسیاری از آن‌چه در نظر فیس‌بوک «اطلاعات غلط» قلمداد می‌شد در واقع اطلاعات درستی بود که دروغ‌پراکنی دولت را آشکار می‌کرد.

این کار فقط یک هماهنگی ناشایست میان دولت و بخش خصوصی برای شکل‌دهی به پیام‌رسانی درباره یک مشکل مهم مرتبط با سلامت مردم نیست، بلکه سانسوری کاملاً حقیقی از جانب ابرقدرت‌های فناوری است که پادویی دولت‌ها برای به حاشیه راندن مفهوم مبرهن قانون اساسی را انجام می‌دهند.

تمامی حالات سانسور نگران‌کننده‌اند اما سرکوب اخیر اطلاعات پزشکی امری دهشتناک و توهین‌آمیز است. مادر پسر ۱۷ ساله‌ای که بر اثر عارضه جانبی شدید واکسیناسیون در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان به سر می‌برد با اتحادیه حقوق اساسی آمریکا تماس گرفته است. او به میوکاردیت یا التهاب عضله قلب دچار شده که او را تا یک قدمی مرگ کشانده است. او از بابت سانسور اطلاعات پیرامون عوارض جانبی نگران است و می‌خواهد زنگ خطر را به صدا درآورد تا سایر والدین از اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری درباره فرزندانشان باخبر باشند.

این تبانی میان بخش خصوصی و دولت نشانه‌ای از سقوط آزاد آمریکا به سمت فاشیسم است. به نظر می‌رسد مقامات دولتی از این موضوع کاملاً بی‌خبرند اما برای مردم آمریکا که برای فرار از سانسور اطلاعات پزشکی مهم، افکار سیاسی روز و حتی خود قانون اساسی مجبور شده‌اند به ناچار از سرواژه‌ها و واژگان رمزی استفاده کنند این مسئله همچون روز روشن است.

ماه گذشته حساب کاربری توییتر یکی از نویسندگان این سرمقاله، دکتر نائومی ولف مسدود شد چون او بیانیه مطبوعاتی یکی از قانونگذاران ایالت اورگان، سناتور کیم تچر (جمهوری‌خواه، اورگان) را به اشتراک گذاشت که شامل اطلاعات درباره لایحه‌ای برای ممنوعیت صدور پاسپورت کووید و واکسیناسیون اجباری بود.

مسدودسازی انتشار اطلاعات از جانب یک نماینده منتخب ایالات متحده سطح جدیدی از سانسور در ایالات متحده به حساب می‌آید که بیشتر به وضعیت دهه ۱۹۷۰ لهستان یا اوضاع کنونی کره شمالی شبیه است. شرکت‌های بیگ تگ همچنین راه‌های ارتباطی رئیس جمهور سابق کشور را نیز مسدود ساختند و به سادگی هرچه تمامتر، دسترسی پرزیدنت ترامپ به شبکه‌های اجتماعی را در انتخابات میان‌دوره‌ای قطع کردند. آنان همچنان به سانسور فعالیت‌های سیاسی دولتی نمایندگان منتخب در سراسر ایالات متحده ادامه می‌دهند.

بسیاری از نهادها به علت تضاد شدید منافع نمی‌توانند به تحقیق و گزارش این قبیل سانسورها بپردازند. سی‌ان‌ان، نیویورک تایمز و رهبران چپ و راست باید اعتراض کنند. اما تنها عده انگشت‌شماری حاضر به این کار هستند. تاکر کارلسون، میزبان شبکه فاکس نیوز یکی از معدود دلیرانی است که حاضر است زنگ خطر را به صدا در بیاورد.

مجله کلمبیا جورنالیزم ریویو تایید کرده است بنیاد بیل و ملیندا گیتس میلیون‌ها دلار به نیویورک تایمز، گاردین، رادیوی عمومی ملی، بی‌بی‌سی و سایر رسانه‌ها به منظور «آموزش درباره کووید» پرداخته‌اند. یک میلیارد دلار در آخرین لایحه حمایتی به تبلیغات و پیام‌رسانی و همچنین شرکت‌های بیگ تک به منظور غلبه بر «تردید درباره واکسن» تخصیص داده شده است.

سیاستمداران نیز به طرز دردناکی درباره این حمله علیه آزادی‌های اساسی سکوت اختیار کرده‌اند. به نظر می‌رسد به استثنا عده انگشت‌شماری چون سناتور رند پال، کمک‌های سیاسی در حال ساکت کردن سیاستمداران هستند. یا شاید هم آن‌ها چیزی جز یک بزدل نیستند.

برگزیدگان ما را ناامید کرده‌اند. هم‌اکنون همه چیز به مردم آمریکا بستگی دارد. تنها روزنه امید خاتمه به این سقوط دیوانه‌وار به سمت استبداد، طغیان هرچه سریعتر خشم مردم است.

خواهشمندم هشدار ما را جدی بگیرید. ما شاید مانند اسکار و فلیکس سیاست‌های دولتی باشیم؛ مسائل زیادی وجود دارند که بر سر آن‌ها با یکدیگر مخالفیم. اما در تقاضا از مردم از تمامی طیف‌های سیاسی برای حمایت از تبادل آزاد افکار که میراث ما آمریکایی‌ها و فراتر از مسائل حزبی است، با یکدیگر همصداییم.

نویسندگان:

دکتر نائومی ولف مدیرعامل دیلی‌کلات و نویسنده کتاب «پایان آمریکا» است.

لوری رومان رئیس اتحادیه حقوق اساسی آمریکا است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

خوزستان آب ندارد؛ دست حزب کمونیست چین به هر جا برسد، خشکسالی یا سیل ببار می‌‌‏آورد

نیکی هیلی می‌گوید شرکت در المپیک پکن، برابر با نادیده گرفتن جنایات رژیم چین است

نمایندگان دموکرات مجلس با لایحه بررسی منشا کووید۱۹ مخالفت کردند

اخبار مرتبط