Asset 2

هشدار ترامپ درباره سانسور در شبکه‌های اجتماعی: «کمونیسم این‌گونه شروع می‌شود» 

متهم شدن دونالد ترامپ در دادگاه
(Andrew Caballero-Reynolds/AFP via Getty Images)

رئیس جمهور ترامپ در شب کریسمس نگرانی‌های خود را درباره سانسور  و نقص آزادی بیان، در رسانه‌ها و غول‌های فناوری تکرار کرد. وی یک روز بعد از وتو کردن لایحه هزینه دفاعی، از کنگره خواست که چتر قانونی حمایت‌کننده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، که در قالب بخش ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات، ایجاد شده را حذف کند.

وی پنج‌شنبه شب در یک توئیت گفت «توییتر با برچسب‌زدن‌های خود وحشیانه عمل می‌کند و تلاش می‌کند حتی حقیقت را سرکوب کند و آزادی بیان را عمداً خفه می‌کنند. این برای کشور ما بسیار خطرناک است. آیا کنگره می‌داند که کمونیسم از همین طریق آغاز می‌شود؟»

ترامپ و دولت او بارها و بارها خطرات ناشی از سیاست‌های نامتعادل در مورد محتوای کاربران در رسانه‌های اجتماعی را متذکر شده و ادعا کرده‌اند که این شرکت‌ها رفتاری را انجام می‌دهند که دیدگاه‌های محافظه‌کارانه را محدود و آزادی بیان را خفه می‌کنند.

رئیس جمهور و وزارت دادگستری با اشاره به بخش ۲۳۰  قانون شایستگی ارتباطات مصوب سال ۱۹۹۶، از شرکت‌هایی که اقدام به سانسور یا رفتار سیاسی کرده‌اند، حمایت قانونی خود را پس بگیرد.

بخش ۲۳۰ تا حد زیادی بسترهای آنلاین را در قبال محتوای ارسال شده توسط کاربرانشان معاف می‌کند، اگرچه می‌توانند به دلیل محتوایی که قانون ضد قاچاق جنسی یا مالکیت معنوی را نقض می‌کند، مسئول باشند.

توییتر در جریان انتخابات سراسری نوامبر و پس از آن، اقدام به برچسب‌گذاری یا پرچم‌گذاری روی پست‌های رئیس‌جمهور و سایر کاربرانی کرد که ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کردند. این شرکت در به روزرسانی ۱۲ نوامبر خود گفت که از ۲۷ اکتبر تا ۱۱ نوامبر برچسب‌ها، هشدارها و سایر محدودیت‌ها را در مورد حدود سیصد هزار پست اعمال کرده است که آنها را «مناقشه و به طور بالقوه گمراه کننده» طبقه بندی کرده است. این تعداد نشان دهنده حدود ۰.۲ درصد از کل پست‌های مربوط به انتخابات ایالات متحده است که در آن بازه زمانی منتشر شده است.

مجموعه‌ای از پست‌های ترامپ که استدلال می‌کرد تقلب در انتخابات صورت گرفته است با این عبارت برچسب‌گذاری شد «این ادعا در مورد تقلب در انتخابات مورد مناقشه است.» به عنوان مثال، توییتر پست ۲۲ نوامبر ترامپ را برچسب‌گذاری کرد که در آن نوشته شده بود «در برخی از ایالت‌های چرخشی، آرای بیشتری نسبت به افرادی که رأی داده بودند وجود داشته و تعداد آنها بسیار زیاد بود. آیا این واقعا مهم نیست؟ متوقف کردن فعالیت ناظرها، رأی دادن به جای افراد بی‌خبر، برگه‌های جعلی و موارد دیگر. چنین رفتار فاحشی. ما پیروز خواهیم شد!»

پس از ۱۴ دسامبر، این غول شبکه‌های اجتماعی در حالی که حتی چالش‌های حقوقی در خصوص نتایج اعلام شده، هنوز به اتمام نرسیده است، برخی پست‌ها را با عبارت «مقامات انتخاباتی، جو بایدن را به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تأیید کرده‌اند»، برچسب گذاری کردند.

وزارت دادگستری همچنین اقدام به تشویق نمایندگان مجلس برای اصلاحات آنچه آنها به عنوان قانون «منسوخ» توصیف می‌کنند، کرده و اوایل سال مجموعه‌ای از پیشنهادها را ارائه کردند که باعث محدود شدن حمایت‌های گسترده قانونی از شبکه‌های اجتماعی آنلاین می‌شود، تا به این شکل این شرکت‌ها را موظف کنند نسبت به عملکرشان مسئولانه‌تر رفتار کنند.

به طوری که در ماه اکتبر، زمانی که توئیتر اقدام به سانسور اطلاع‌رسانی نیویورک‌ پست، درباره فساد مالی و تجاری پسر بایدن کرد، از نمایندگان خواسته شد اقدام به به‌روز‌رسانی بخش ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات کنند.

استیون بویدز، دادستان کل دادگستری در نامه‌ای نوشت «حوادث روزهای اخیر اصلاحات را فوری‌تر کرده است. رسانه‌های بزرگ اجتماعی امروز قدرت فوق‌العاده‌ای بر اطلاعات و دیدگاه‌های مردم آمریکا دارند. بنابراین بسیار مهم است که آنها در مورد نحوه استفاده از این قدرت با کاربران صادق و شفاف باشند و در صورت عدم پاسخگویی، حیاتی است که پاسخگو باشند.»

مطالب دیگر:

پژوهش: نوع جدید ویروس کرونا در انگلستان، بیش از ۵۰ درصد سریع‌‌تر پخش می‌‌شود

سیدنی پاول می‌گوید مسئولان کاخ سفید سد راه تلاش‌های وی برای کمک به ترامپ می‌شوند

ویدئو: درسی برای همه کشورها، چین چگونه به استرالیا ضربه می‌زند

 از زبان شاهدان بی‌نظمی انتخابات جورجیا در گفتگو با رسانه‌ها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی