Asset 2

ساکنانِ در قرنطینه شانگهای از پنجره فریاد می‌زنند: «داریم از گرسنگی می‌میریم»

سان معاون نخست‌وزیر رژیم چین، اوایل این هفته از شانگهای بازدید کرد، جایی که ده‌ها میلیون نفر در قرنطینه کووید-۱۹ به سر می‌برند، ساکنان ب
(Hector Retamal/AFP via Getty Images)

هنگامی که سان چونلان، معاون نخست‌وزیر رژیم چین، اوایل این هفته از شانگهای بازدید کرد، جایی که ده‌ها میلیون نفر در قرنطینه کووید-۱۹ به سر می‌برند، ساکنان با فریاد از پنجره‌های آپارتمان‌شان به استقبال او رفتند: «غذایی باقی نمانده است!» و «ما داریم از گرسنگی می‌میریم!»

سان همراه با انبوهی از مقامات محلی، فیلمبرداران، چندین خودروی وَن با شیشه‌های سیاه رنگ و خودروهای پلیس از محله‌ها  عبور کرد. اما خیابان‌ها خالی بود. ساکنان فقط می‌توانستند از آپارتمان‌های خود این مقام دولتی را ببینند. برخی آنقدر شجاع بودند که از پنجره یا بالکن خود فریاد می‌زدند. یک نفر به سمت مسئولان فریاد زد: «می‌توانید ترتیبی دهید که سبزیجات بفرستند؟»

اما مقامات، همانطور که در ویدیوی منتشر شده توسط ساکنان منطقه جیادینگ مشاهده می‌شود، هیچ واکنشی نشان ندادند، گویی که چیزی نشنیده‌اند.

سان چونلان، رئیس سابق دپارتمان کار جبهه متحد، در سال ۲۰۱۸ به سِمت معاون نخست وزیر منصوب شد. از میان چهار معاون نخست وزیر، او تنها زن و مسن‌ترین معاون نخست وزیر است. از زمان همه‌گیری، او بازدیدهای نمایشی زیادی از شهرهای مبتلا به کووید داشته است. این اولین باری نبود که سر او فریاد می‌زدند.

شانگهای «باید در نبرد پیروز شود»

در میان آزمایش‌های انبوه و قرنطینه‌های شدید، سان با پیامی جدی از پکن به شانگهای رفت، «به‌طور سرسختانه به سیاست صفر کووید پایبند باشید و در اسرع وقت در نبرد علیه کووید پیروز شوید!»

از زمان شیوع بیماری همه‌گیر در سال ۲۰۲۰، سان عنوان غیررسمی «پیام رسان کووید» را بر عهده گرفت که دستورات پکن را به شهرهای اطراف چین منتقل می‌کرد.

او در اواخر ماه مارس به استان جیلین در شمال شرقی این کشور رفت. در شهر جیلین، ساکنان از ساختمان‌های آپارتمانی فریاد می‌زدند: «ما سبزیجات نداریم!»

ساکنان در قرنطینه شانگهای به هنگام بازدید معاون نخست وزیر فریاد می‌زدند: «همه چیز دروغ است» «ما داریم از گرسنگی می‌می‌میریم.»

در اواسط دسامبر ۲۰۲۱، سان از شهر شیان با ۱۲ میلیون جمعیت، زمانی که در قرنطینه بود، بازدید کرد. سان از دولت شهرداری خواست که «به سرعت موارد ابتلا را به صفر برساند.» در منطقه شیان گائوشین، سان توسط ساکنان مورد استقبال قرار گرفت که با صدای بلند فریاد می‌زدند «می‌خواهم غذا بخورم!»

در مارس ۲۰۲۰، زمانی که کووید در ووهان شیوع پیدا کرد، سان به ووهان رفت. ساکنان در طول بازدید او فریاد زدند «دروغ است، دروغ است همه چیز ساختگی است!»

پس از آن، محله مسکونی ووهان متحمل عواقب آن شد. کل محله در قرنطینه کامل قرارگرفت، هیچکس اجازه ورود یا خروج را نداشت.

قرنطینه شانگهای ادامه دارد

شانگهای از اول آوریل در قرنطینه بوده است. در ۴ آوریل، سان چونلان به دولت شهرداری دستور داد تا «موارد ابتلا به کووید در جامعه به‌طور کلی (به استثنای بیمارستان‌های قرنطینه) به صفر برسد.»

طبق پست‌های آنلاین اخیر، دولت شهرداری اطلاعیه‌ای صادر کرد مبنی بر اینکه قرنطینه حداقل تا اول ماه مه ادامه خواهد داشت. در این اطلاعیه آمده است در مورد اینکه بعد از اول ماه مه چه اتفاقی می‌افتد، در اول ماه مه تصمیم‌گیری می‌شود که آیا قرنطینه ادامه خواهد یافت یا خیر.

مطالب دیگر:

دلیل سر به فلک کشیدن قیمت بنزین، جنگ دولت بایدن با سوخت‌های فسیلی است، نه جنگ پوتین با اوکراین

افزایش خطر جنگ هسته‌ای از سوی چین و روسیه

ناتو برای مقابله با نفوذ چین در  منطقه آسیا و اقیانوسیه با شرکای خود همکاری خواهد کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی