Search
Asset 2

مدیر اف‌بی‌آی: چین بزرگ‌ترین قدرت هکری جهان است و به دنبال «تسلط جهانی بر بخش‌های فناوری» است

سایبری «آنها یک برنامه هک دارند که بزرگتر از مجموع همه کشورهای بزرگ دیگر است. اطلاعات شخصی و شرکتی آمریکایی را بیش از مجموع همه کشورها به
کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی (Bonnie Cash - Pool/Getty Images)

به گفته کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی، چین بزرگترین بازیگر مخرب سایبری جهان است و هکرهای وابسته به آن بیش از مجموع همه کشورهای دیگر اطلاعات آمریکایی‌ها را به‌سرقت برده‌اند.

رای در یک سخنرانی گسترده در خصوص امنیت سایبری در کالج بوستون در تاریخ ۱ ژوئن گفت که رژیم کمونیستی چین درگیر یک کمپین عظیم «دروغ‌پراکنی، تقلب و سرقت اطلاعات به‌منظور سلطه جهانی بر بخش های فناوری» است.

او گفت: «دولت چین روشمند است و در راستای حمایت از اهداف بلندمدت اقتصادی هک می‌کند.»

«آنها یک برنامه هک دارند که بزرگتر از مجموع همه کشورهای بزرگ دیگر است. اطلاعات شخصی و شرکتی آمریکایی را بیش از مجموع همه کشورها به سرقت برده‌اند و  هیچ نشانه‌ای از تعدیل جاه طلبی و پرخاشگری خود نشان نمی‌دهند.»

رای استفاده حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) از قوانین اجباری را برای انتقال فناوری از مشاغل آمریکایی فعال در چین به حکومت چین مورد توجه قرار داد. او در اشاره‌ای آشکار به قوانین اطلاعات ملی چین که به رژیم اجازه می‌دهد اطلاعات هر شرکتی را به نام امنیت مطالبه کند، گفت که بسیاری از شرکت‌های آمریکایی به سادگی می‌پذیرند که از آنها جاسوسی شود.

رای گفت: «اقتصاد چین همچنین به آن اهرم‌ها و ابزارهایی می‌دهد تا بر شرکت‌ها تسلط پیدا کند… برای بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و خارجی که در چین تجارت می‌کنند، یا به دنبال آن هستند، این هزینه عملاً به منزله رضایت کامل برای نظارت دولتی بر اطلاعات آنها به نام امنیت است.»

«در بدترین حالت، آنها باید این خطر را بپذیرند که اطلاعات حساس آنها ممکن است برای خدمت به اهداف ژئوپلیتیک پکن مورد استفاده قرار گیرد.»

رای همچنین توضیح داد که چگونه ح‌ک‌چ از سیستم‌های مالیاتی دولتی در چین برای جاسوسی مخفیانه از شرکت‌ها در سرزمین اصلی استفاده می‌کند. او گفت که قوانین چین، کسب‌وکارها را ملزم می‌کند از مجموعه کوچکی از گزینه‌های نرم‌افزاری برای مقاصد مالیاتی استفاده کنند، که حداقل یکی از آن‌ها توسط حزب کمونیست چین برای کاشت بدافزار در سیستم‌های شرکت‌ها استفاده می‌شود تا امکان دسترسی مخفیانه دولت به داده‌های شرکت را فراهم کند.

او گفت که چنین بازیگرانی اغلب بخش‌های دفاعی و صنعتی را هدف قرار می‌دهند تا ویران کنند، مانع از دسترسی شوند، یا اسرار را به‌سرقت ببرند.

رای پیشتر در مصاحبه ای با «۶۰ دقیقه» در ۲۴ آوریل گفته بود: «بزرگترین تهدیدی که ما به عنوان یک کشور از منظر ضد جاسوسی با آن روبرو هستیم، از جانب جمهوری خلق چین و به ویژه حزب کمونیست چین است.»

مطالب دیگر:

طرح پیشنهادی دولت بایدن برای دادن اختیارات نامحدود به سازمان بهداشت جهانی

ترامپ قصد دارد پلتفرمی را برای پخش برنامه‌های سانسورشده راه‌اندازی کند

انتخابات استان انتاریوی کانادا: آنچه که احزاب وعده می‌دهند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی