Search
Asset 2

بایدن: «هیچ مدرکی» مبنی بر نقش روسیه در حملات سایبری علیه شرکت کلونیال پایپلاین وجود ندارد

(Andrew Harnik-Pool/Getty Images)
(Andrew Harnik-Pool/Getty Images)

 جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید «هیچ مدرکی» مبنی بر نقش روسیه در حملات سایبری علیه شرکت کلونیال پایپلاین وجود ندارد اما احتمال دارد سازمان مجرمان سایبری عامل این حمله باج‌افزاری در روسیه باشد.

اواخر هفته گذشته، خط لوله‌ای که بخش عظیمی از سوخت ساحل شرقی آمریکا را تامین می‌کند بر اثر حمله باج‌افزاری یادشده متوقف شد. شرکت کلونیال پایپلاین روز دوشنبه اعلام کرد در حال تلاش برای بازگرداندن چهار خط لوله اصلی این شرکت به حالت عملیاتی است.

بایدن روز دوشنبه با بیان این‌که قصد دارد به زودی با رئیس‌جمهور روسیه، پرزیدنت ولادیمیر پوتین دیدار کند به خبرنگاران گفت: «با توجه به گزارشات سرویس‌های اطلاعاتی کشور تا این لحظه هیچ مدرکی مبنی بر دخالت روسیه وجود ندارد اما برخی شواهد نشان می‌دهند عاملان این حمله باج‌افزاری در روسیه هستند».

بایدن در ادامه گفت روسیه در ارتباط با این حمله سایبری «تا حدودی مقصر است». بایدن در این مورد توضیح بیشتری نداد.

اف‌بی‌آی روز گذشته تایید کرد گروه دارک‌ساید عامل حمله یادشده است و شرکت‌های امنیت سایبری نیز گفته‌اند این گروه از هکرهایی تشکیل شده است که برای انجام حملات سایبری به سایر مجرمان باج‌افزار می‌فروشند. گروه دارک‌ساید نیز روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد اهداف این گروه صرفاً مالی بوده و هیچ هدف سیاسی ندارند.

به گزارش شرکت امنیتی سایبرریزن، گروه دارک‌ساید در بیانیه خود گفت: «ما سیاسی نیستیم و در امور جغرافیایی-سیاسی دخالت نمی‌کنیم. لازم نیست ما را به کشور خاصی ربط دهید و دنبال انگیزه ما باشید. هدف ما صرفاً پول است و نمی‌خواهیم برای جامعه مشکل‌زا باشیم. از امروز به منظور جلوگیری از پیامدهای اجتماعی در آینده، بر فعالیت‌های خود نظارت کرده و شرکت‌هایی را که همکاران ما می‌خواهند رمزگذاری و قفل کنند از قبل بررسی می‌کنیم».

گروه دارک‌ساید همانند سایر باندهای باج‌افزار، شبکه اینترنت قربانی را هک کرده و فایل‌هایشان را به گونه‌ای رمزگذاری می‎کنند که فرد دیگری به آن دسترسی نداشته باشد. سپس این گروه‌ها قربانی را تهدید می‌کنند در صورت عدم پرداخت باج، اطلاعات فرد را در اینترنت منتشر کنند.

الیزابت شروود رَندال، مشاور سازمان امنیت میهن روز دوشنبه گفت شرکت کلونیال سیستم‌هایش را به منظور رعایت جانب احتیاط خاموش کرده است و در ادامه افزود هکرها نتوانسته‌اند به کامپیوترهای کنترل‌کننده زیرساخت این خط لوله دسترسی پیدا کنند.

وزارت حمل و نقل روز یکشنبه در ۱۷ ایالت وضعیت اضطراری اعلام کرد و محدودیت‌های اعمال‌شده بر کامیون‌های حمل سوخت را لغو نمود.

تحلیل‌گران با توجه تعطیلی ادامه‌دار این خط لوله، درباره افزایش قیمت سوخت هشدار داده‌اند. سیستم شرکت کلونیال مسافتی برابر با ۵۵۰۰ مایل از ساحل خلیج تا شهر لیندن در ایالت نیو جرسی را پوشش داده و روزانه در حدود ۱۰۰ میلیون گالن سوخت را انتقال می‌دهد.

به گزارش وال استریت ژورنال، پاتریک دِ هان، رئیس بخش تحلیل نفت شرکت گاس‌بادی گفت احتمالاً در روزهای آینده بیشترین لطمه به ایالت‌های جورجیا، تنسی و کارولینای جنوبی وارد خواهد شد. بخش عظیمی از سوخت ایالت تنسی از خطوط لوله کلونیال تامین می‌شود.

مطالب دیگر:

رشد ضعیف مشاغل، در سیاست‌های اقتصادی بایدن تردید ایجاد کرده است

دیدگاه: آیا آمریکا در حال تبدیل شدن به شوروی است؟

تغییرات اقلیمی فرصتی است برای افزایش قدرت پکن در جهان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی