Search
Asset 2

سخنگوی وزارت بهداشت ایران: آمار چینی‌ها درباره کرونا یک شوخی تلخ با تمام دنیا است

GettyImages-1194991072-700x420-1-590x354
(Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

 

سخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید آمارهای منتشر شده توسط دولت چین درباره کرونا را یک «شوخی تلخ» نامید و در خصوص ادعای چین در مهار دوماهه اپیدمی را ابراز تردید کرد.

کیانوش جهانپور، در نشستی خبری که روز یک‌شنبه ۵ آوریل در تهران برگزار شد، ضمن اشاره به آمار رسمی چین درخصوص شمار مبتلایان و درگذشتگان ویروس کرونا گفت « به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد.»

این مقام وزارت بهداشت ایران افزود که «اگر در چین گفته می‌شود دوماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتر دربارهٔ آن فکر کرد.»

همچنین، دکتر محمدرضا هاشمیان، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری تهران، که یکی از مراکز مهم بستری بیماران مبتلا به کرونا در ایران است، در یک پیام ویدئویی گفت که آنچه چین اعلام کرده بود، باعث شده بود که ما فکر کنیم این بیماری خیلی سخت نیست، اما اکنون در آن گیر افتاده‌ایم. نه فقط ما، آمریکا نیز در آن گیر افتاده است.

هم اکنون آمار رسمی مبتلایان به این بیماری در ایران از مرز ۶۰ هزار نفر فراتر رفته است، و تعداد قربانیان نیز به مرز ۴۰۰۰ تن نزدیک شده است. این در حالی است که آمار غیر رسمی بیش از این برآورد شده است.

چندی پیش وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن انتقاد شدید از حزب کمونیست چین گفت که پنهانکاری‌ این حزب جهان را در معرض خطر مرگ قرار داده است.

به گزارش رویترز وی گفت که حزب کمونیست حاکم در چین هنوز اطلاعات مورد نیاز دنیا برای جلوگیری از موارد بعدی یا اطلاعاتی درباره عود مجدد بیماری ناشی از ویروس حزب کمونیست چین را پنهان می‌کند و در نتیجه واقعاً هزاران نفر را در معرض خطر قرار داده‌اند.

وی ابراز نگرانی کرد که  پنهانکاری چین باعث شود که جلوی تکرار موارد دیگر یا مواردی از این دست گرفته شود.

علاوه بر این بسیاری از رسانه‌های مستقل و آزاد دنیا نیز در روزهای گذشته آمارهای منتشر شده توسط مقام‌های دولت چین را زیر سوال برده‌اند.

هفته پیش، رادیو آسیای آزاد در گزارشی که شامل چند گفت‌وگو با ساکنان شهر ووهان چین بود، نوشت که اهالی این شهر تخمین می‌زنند که ۴۲ هزار تا ۴۶۸۰۰ نفر در این شهر قربانی ویروس شده‌اند.

در نهم فوریه، روزنامه اِپُک تایمز، طی گزارشی به طور محرمانه با کارگرانی مصاحبه می‌کند که موظف به دریافت اجساد قربانیان از خانواده‌ها یا بیمارستان‌ها هستند. آنها هفت روز هفته و به طور ۲۴ ساعته کار می‌کردند و از حجم زیاد کار بسیار خسته و فرسوده بودند.

طبق اسناد به دست آمده توسط رسانه اپک تایمز، اداره تبلیغات در استان هوبی بیش از ۱۶۰۰ سانسورگر را برای جستجو در اینترنت و سانسور اطلاعات « حساس » مربوط به شیوع کروناویروس، بکار گمارده است.

دستکم ۲۵۴ مورد دستگیری بین ۲۲ ژانویه و ۲۸ ژانویه ثبت شده است که در آن شهروندان چینی به جرم «شایعه پراکنی» در ارتباط با به ویروس کرونا مجازات شدند. در فهرستی از ۱۶۷ پرونده افراد مجازات شده برای انتشار شایعه که وب سایت « چاینا دیجیتال تایمز » مستقر در ایالات متحده آن را منتشر کرده است، اکثر « جرائم » شامل پست‌هایی درباره موارد تأیید شده یا مشکوک در شهر یا محله‌‌‌‌‏شان و برخی شامل تعداد مرگ و میر بوده است.

مطالب دیگر:

کارشناسان چینی : همه‌گیری ویروس در چین به پایان نرسیده است

کاهش ناگهانی ۲۱ میلیون کاربر تلفن همراه در چین ! تعداد واقعی مرگ و میر چند نفر است؟

تأمل درباره ویروس حزب کمونیست چین : وقتی اصول نادیده گرفته می‌شود، مشکلات ظاهر می‌شوند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی