Search
Asset 2

رهبر حزب محافظه‌کار کانادا: کاغذبازی و مالیات گزاف سرمایه‌گذاری خارجی در کانادا را با مانع روبه‌رو کرده است

سرمایه‌گذاران کشورهایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند که مجبور به پرداخت مالیات سنگین نباشند و کاغذبازی‌های کمتری برای گرفتن مجوز داشته
پیر پولیو، رهبر حزب محافظه کار، در 10 سپتامبر 2020، در جریان کنوانسیون حزب محافظه کار در مرکز شاو در اتاوا سخنرانی می‌کند. (Dave Chan/AFP via Getty Images)

به گفته پیر پالیو، صنعت کانادا به دلیل کاغذبازی‌های اداری صدها میلیارد دلار متضرر شده که بزرگ‌ترین مانع بر سر راه جذب سرمایهٔ خارجی بوده است. او در ادامه اشاره می‌کند کشور باید برای حفظ نیروی مورد نیازِ سرمایه‌گذاران و کسب و کارها نظام مالیاتی خود را اصلاح کند.

پالیو در اولین نشست مطبوعاتی خود به تاریخ ۳۰ اکتبر به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار در گفتگو با خبرنگاران به این پرسش پرداخت که کانادا چطور می‌تواند سرمایه‌گذاران و ثروتمندان بیشتری را از سراسر دنیا جذب کند.

او گفت: «به نظر من دلیل مشکل در جذب سرمایه‌گذاری این است که روند احداث در کانادا با مشکل روبه‌رو شده است»

«به طوری که میزان سرمایه‌گذاری کانادایی‌ها در خارج از کشور ۸۰۰ میلیارد بیشتر از آن چیزی است که دنیا روی کانادا سرمایه‌گذاری می‌کند. یعنی تقریبا تریلیاردها دلار از کشور خارج و صرف احداث کارخانه و لوله‌کشی و معدن در سایر نقاط شده که به دیگران سود می‌دهد.»

او این مشکل را به کاغذبازی‌ها نسبت می‌دهد و برای مثال به مشکلات کسب جواز در کانادا در مقایسه با سایر اعضای سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی اشاره می‌کند.

او می‌گوید: «کانادا از نظر تأخیر در روند ارائهٔ مجوز ساخت دومین کشور در دنیا به حساب می‌آید. به طور میانگین کسب مجوز برای احداث همه چیز (از خانه تا معدن) در کانادا ۲۵۰ روز طول می‌کشد. این مهلت در کرهٔ جنوبی ۲۸ روز است. در بین تمام اعضای سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی، فقط جمهوری اسلواکی دیرتر از کانادا مجوز می‌دهد.»

او در ادامه افزود: «بنابراین سرمایه‌گذار به سراغ سنگاپور، سوئیس، استرالیا، نیوزلند یا سایر کشورهایی می‌رود که سرعت احداث ساختمان در آن‌ها بیشتر است.»

اصلاحات

پالیو می‌گوید مالیات گزاف و هزینهٔ زندگی از جمله دیگر موانع بر سر راه سرمایه‌گذاران خارجی  برای ورود به کانادا است.

وی افزود: «ما باید نظام مالیاتی را اصلاح کنیم تا برای سرمایه‌گذاری در کشور پاداش در نظر گرفته شود. باید نیروی کار خود را پس بگیریم. نظام حاضر، نیروی کار جوان را با مالیات و قرارداد بازپس‌گیری دلزده می‌کند. این نظام نیازمند تغییر است تا کار با پاداش همراه باشد و فرصت سرمایه‌گذاری منجر به ایجاد فرصت در کشور شود‌.»

جسراج سینک هالن، وزیر دارایی سایه، که او هم در کنفرانس حضور داشت، صحبت‌های پالیو را تکرار کرد.

او گفت: «رقابت در کانادا مثل گذشته نیست. هزینهٔ زندگی باعث شده مردم دیگر برای آمدن به کانادا رغبت نداشته باشند. … چشم کسب و کارها به هزینه‌های ساخت و ساز در کانادا است.»

هالن با اشاره به لایحهٔ افزایش مالیات بر درآمد از سوی دولت لیبرال که قرار است از ژانویهٔ ۲۰۲۳ اجرا شود، گفت این کار توانایی جذب و حفظ نیروی کار در کانادا را از بین می‌برد.

او گفت: «اگر مالیات گزاف باشد، حتی اگر سرمایه وارد کشور شود، نیروی کار به دست نمی‌آید.»

«مردم از شرایط سایر کشورها مطلعند و می‌دانند سرمایه‌گذاری در کدام کشورها منفعت بیشتری دارد. وقتی بشنوند میزان پس‌انداز در کانادا نسبت به درآمد کمتر است و این وضعیت با افزایش مالیات بدتر می‌شود، کانادا در بازار رقابتی از دور خارج می‌شود.»

وی افزود: «اصلاحات و اصلاح‌طلبان مانع از سرمایه‌گذاری خوب می‌شوند و هر سرمایه‌گذاری موثر که در گذشته داشتیم به موجب این جریان بر باد رفته است.»

موسسهٔ فریزر در تحقیق ۲۰۱۸ مدعی شد برنامهٔ دولت لیبرال برای افزایش مالیات بر حقوق به منظور گسترش طرح بازنشستگی، که از ژانویهٔ ۲۰۱۹ آغاز شد، «تعداد بیشتری از طبقهٔ متوسط را با پرداخت مالیات بیشتر روبه‌رو کرده است که از تغییرات نظام مالیات بر درآمد فدرال فراتر رفته است.»

این تحقیق اشاره می‌کند به محض اجرای کامل این طرح در سال ۲۰۲۵، تا ۹۸.۸ درصد از خانواده‌های طبقهٔ متوسط کانادا که صاحب فرزند هستند (و میانگین درآمد آن‌ها ۷۷۸۳۹ تا ۱۱۰۲۰۱ دلار است) مجبور به پرداخت مالیات بیشتر خواهند شد. بنا بر شواهد این تحقیق، به طور میانگین، سالانه ۲۲۶۰ دلار بیشتر مالیات می‌دهند.

پالیو می‌گوید: «به عقیدهٔ من سیستم سرمایه‌گذاری باید آزاد باشد تا کارگران، کسب و کارها و مشتریان بتوانند براساس قیمت‌ تصمیم بگیرند. بازار آزاد ، نظام تبادل داوطلبانه میان کار در ازای مزد، سرمایه در ازای سود و محصول در ازای پرداخت است.»

او اشاره کرد رویکرد برنامه‌ریزی مرکزی با سیستم بازار آزاد همخوانی ندارد.

«دولتی که می‌خواهد اقتصاد را با زور و فشار اداره کند، مردم را به فقر می‌کشاند.»

مطالب دیگر:

رئیس امنیت سایبری آمریکا: چین به دنبال تأثیرگذاری بر انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۲۲ است

ژنرال سابق آمریکا: به‌قدرت رسیدن شی برای سومین بار به‌عنوان رهبر حزب کمونیست چین چالش بزرگی برای جهان آزاد است

کانادا حضور هوآوی و زد‌‏تی‌‏ای را در شبکه ۵جی به دلایل امنیتی ممنوع کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی