logo_eet

سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلاری ایرانیان در کانادا طی یک سال و نیم گذشته

(SOCIAL)
(SOCIAL)

روزنامه اطلاعات در شماره امروز یکم دی‌ماه خود به موضوع خروج سرمایه از ایران پرداخت و در مطلبی نوشت: هم‌زمان با افزایش خزنده نرخ ارز در کشور، روند خروج سرمایه از کشور افزایش یافته به‌گونه‌ای که بر اساس اعلام مقامات تجاری بخش خصوصی، در یک سال ونیم اخیر فقط بخش صنعت و تجارت ایران تا ۷۰ میلیارد دلار سرمایه را از کشور خارج کرده و به کانادا برده است.

به گزارش این روزنامه، با اینکه روند تاسف بار خروج سرمایه از کشور به‌خاطر مسائل متعددی چون نامناسب بودن فضای کسب‌وکار و نامشخص بودن افق و آینده اقتصاد کشور ادامه دارد، آمار رسمی و شفافی در این خصوص وجود ندارد؛ یعنی مراجع اصلی آماری کشور چون بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در این باره اطلاعاتی ندارند یا به طور علنی منتشر نمی‌کنند.

در ادامه این مطلب آمده است: ارزیابی‌های بخش خصوصی فعال ایرانی در کشورهایی چون کانادا که از مدت‌ها قبل مقصد سرمایه‌های ایرانی بوده است، نشان می‌دهد مقدار واقعی خروج سرمایه از ایران بسیار بیشتر از آن چیزی است که درداده های رسمی قید شده است.

به عنوان مثال گفته می‌شود ایرانیان با خرید ۳۵ هزار و ۶۰ ملک در هشت سال اخیر در رتبه اول خرید ملک در ترکیه قرار دارند و آمار مشابهی از افزایش خروج سرمایه به سوی امارات (دوبی)، اسپانیا و فرانسه هم وجود دارد و کانادا نیز به دلایل مختلف در سال‌های اخیر یکی از مقاصد اصلی مهاجرت و سرمایه‌های ایرانیان بوده و اکنون این روند تشدید هم شده است.

روزنامه اطلاعات همچنین به نقل از محمد وحیدی‌راد مدیرعامل انجمن بازرگانی ایران وکانادا نوشت: براساس آمار کانادا در ۲ سال اخیربه طور میانگین ۴۰ هزارنفر از ایران به کانادا مهاجرت کرده اند که اگر هریک از این افراد به جز هزینه های وکیل، ۶۰ هزار دلار با خودشان به همراه داشته باشند، حداقل ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار پول از کشور خارج کرده اند که با احتساب هزینه‌های اقامت، خوردوخوراک وغیره، این رقم به چند برابر افزایش می‌یابد.

مدیرعامل انجمن بازرگانی ایران وکانادا همچنین درباره میزان خروج سرمایه توسط تجار وصنعتگران ایرانی به کانادا تصریح کرد: ارقام این بخش واقعا قابل توجه است و براساس برآوردها دریک سال و نیم اخیر فعالان بخش صنعت وتجارت ایران تا ۷۰ میلیارد دلار سرمایه به شکل کارخانه و ملک از ایران خارج کرده وبه کانادا برده‌اند.

اخبار مرتبط