Search
Asset 2

خرابکاران مجسمه جورج واشنگتن را در پورتلند سرنگون کردند

سرنگونی مجسمه جورج واشنگتن در پورتلند شورشیان آنتیفا گروه آناركو كمونيست جورج فلوید جنبش اعتراضات آمریکا خشونت غارت، خرابکاری و آتش سوزی
(Pixabay)

هفته گذشته رسانه‌‏های محلی آمریکا از سرنگونی مجسمه جورج واشنگتن در پورتلند توسط خرابکاران گزارش دادند.

به گفته KATU2، شامگاه ۱۸ ژوئن، حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر ازاجتماع آلمانی آمریکایی‌‏ها در شمال شرقی پورتلند در صحنه تکه تکه شدن مجسمه حضور داشتند.

بنابر گزارش سی‌‏بی‌‏اس پورتلند وابسته به KOIN-TV، عده‌‏ای سر این مجسمه را در یک پرچم آمریکا پیچیدند و پرچم را به آتش کشیدند، آنها اندکی پس از سقوط مجسمه پراکنده شدند.

اکانت @hungrybowtie ویدئویی با این زیرنویس را به اشترک گذاشت: « این کار را انجام دادند. واقعاً این کار را کردند. اکنون جورج واشنگتن خورد شد». این ویدئو لحظه‌‏ای که مجسمه از پایه‌‏اش سقوط و به زمین برخورد کرد را نشان می‌‏داد.

اندی نگو، گزارشگر مستقل، فیلم‌‏هایی از آتش زدن در حالی که مجسمه هنوز پابرجا بود را به اشتراک گذاشت. او در توضیحات پستش نوشت که شورشیان آنتیفا در بلوار سندی پورتلند، مجسمه را سرنگون کردند. شعارهایی بر ضد پلیس هم با اسپری بر روی این اثر تاریخی نوشته شده است.

نگو، کارشناس گروه آنارکو کمونیست آنتیفا، با اشاره به «منطقه به اصطلاح خودمختار سیاتل»، جایی که بنابر گزارش‌‏ها افراد مسلح در حال بازرسی و چک کردن کارتهای شناسایی هستند و حتی مشاغل محلی را برهم می‌‏ریزند، افزود: «آشوبگران ساخت منطقه خودمختار دیگری در این نزدیکی را شروع کرده‌‏اند.»

عکسهای مجسمه سرنگون شده، کلمات « Big Floyd » را که با اسپری رنگ روی پایه مجسمه نوشته شده بود نشان می‌‏داد. این کلمات به مرگ جورج فلوید، که یک افسر پلیس در ۲۵ ماه می روی گردن او زانو زده و سبب مرگ وی شده بود، اشاره داشت. پلیس در حال پاسخگویی به یک تماس ۹۱۱ بود که ادعا می‌‏کرد فلوید رفتار نادرستی انجام داده و سعی کرده با یک ۲۰ دلاری تقلبی مبلغی را بپردازد.

دریک شاوین، افسر پلیسی که  بر روی گردن فلوید زانو زد، به قتل درجه دوم متهم شده است. وی در ابتدا به قتل درجه سوم و بعد به قتل درجه دوم نیز متهم شد و هنوز هم با این اتهامات روبرو است.

توماس لین، جی الکساندر کونگ و تو تائو ، سه افسر دیگر پلیس مینیاپولیس که در این ماجرا دخیل بوده‌‏اند، به کمک و همکاری در قتل درجه دوم و نیز ضرب و شتم این مرد متهم شده‌‏اند.

اتهامات عنوان شده علیه افسران برای کاهش موج اعتراضاتی که در پی مرگ فلوید رخ داد، اقدام اندکی بود. اعتراضاتی که برخی از آنها به خشونت، غارت، خرابکاری و آتش سوزی هم منجر شدند.

نگو، در پستی دیگر، پیامی توییتری از جبهه آزادی بخش جوانان PNW، گروهی که طبق گزارش اورگون‌‏لایو در کانون اعتراضات اخیر در پورتلند قرار داشته، به اشتراک گذاشت. جبهه آزادی بخش جوانان PNW در توئیتر خود را «شبکه غیر متمرکز جمعی از جوانان مستقل که وقف هدایت اقدامات به سمت آزادی کامل است.» معرفی می‌‏کند. این گروه در پیام خود می‌‏نویسد: «جورج واشنگتن با چهره‌‏ای افتاده بر زمین، تخریب شد.»

نگو زیر توییت جبهه آزادی بخش جوانان PNW نوشت: «این چیزی است که یکی از گروه‌‏های آنتیفا که جمعیت‌‏های بزهکار را سازماندهی می‌‏کرد گفت. علاوه بر این، یکی از افراد آنها بر روی مجسمه سقوط کرده جورج واشنگتن ادرار کرد. همچنین ماده‌‏ای در سراسر مجسمه وجود دارد که به نظر می‌‏رسد چیزی مانند مدفوع انسان یا شاید سس گوجه فرنگی است.»

سرنگونی مجسمه جورج واشنگتن در پورتلند در روز پنجشنبه، در امتداد تلاش روز چهارشنبه این افراد برای ایجاد منطقه‌‏ای به اصطلاح «خودمختار» در خارج از محل سکونت تد ویلر، شهردار پورتلند بود.

شهردار نیز گفت: «نمی‌‏خواهم منطقه‌‏ای خودمختار در پورتلند مستقر شود. درحال نظاره آنچه در سیاتل اتفاق می‌‏افتد هستم، اما تحت تأثیر قرار نمی‌‏گیرم. فکر می‌‏کنم این حواس پرتی از جنبشی بزرگتر است، جنبش عدالت برای سیاه پوستان.»

او افزود: «اخباری که می‌‏شنوم از سیاتل بیرون می‌‏آید، به من مربوط می‌‏شود. افراد مسلح در اطراف منطقه خودمختار قدم می‌‏زنند. از افراد خواسته می‌‏شود تا برگه‌‏های خود را نشان دهند و نشان دهند که از کجا در حال ورود به منطقه خود مختار هستند. مشاغل به طور بالقوه در حال فروپاشی هستند تا اجازه فعالیت در منطقه خودمختار را داشته باشند. اگر می‌‏پرسید که آیا از آن حمایت می‌‏کنم یا نه، بگذارید کاملاً صریح باشم: من به هیچ وجه از این اتفاق پشتیبانی نمی‌‏کنم.»

مطالب دیگر:

اسناد جدید به دست آمده درباره اداره ۶۱۰، نشان‌دهنده تشدید آزار و شکنجه فالون‌گونگ است

داستانی از چین باستان: لائوذی

تأکید نمایندگان مجلس آمریکا به قطع وابستگی از تولیدات چینی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی