logo_eet

سرهنگ نیروی فضایی به دنبال انتقاد از گسترش مارکسیسم و نظریه انتقادی نژاد در ارتش از سمت خود برکنار شد

(Darren Scott/U.S. Air Force)
(Darren Scott/U.S. Air Force)

یک سرهنگ نیروی فضایی ایالات متحده به دنبال انتشار کتابی انتقادی درباره گسترش مارکسیسم و ​​ نظریه انتقادی نژاد در ارتش از سمت خود برکنار شد.

نیروی فضایی تأیید کرد که سرهنگ دوم متیو لومایر، مربی و خلبان سابق جنگنده‌های ارتش که فرمانده یازدهمین اسکادران هشدار فضایی است، از سمت خود برکنار کشده است.

نیروی فضایی در بیانیه‌ای که در اختیار خبرگزاری‌های مختلف قرار گرفت اعلام کرد: «سپهبد استفان وایتینگ، فرمانده عملیات فضایی، سرهنگ دوم متیو لومایر را به دلیل آنچه بی‌اعتمادی به توانایی رهبری ایشان دانست، از سمت فرماندهی یازدهمین اسکادران هشدار فضایی در پایگاه نیروی هوایی باکلی در کلرادو برکنار کرد.»

«این تصمیم به دلیل اظهار نظر عمومی سرهنگ لومایر در پادکست اخیر خود صورت گرفته است. در این بیانیه آمده است که سپهبد وایتینگ دستور آغاز تحقیقات در سطح فرماندهی (CDI) را صادر کرده تا مشخص شود که آیا این اظهار نظر شامل فعالیت‌های حزبی ممنوعه بوده است یا خیر.»

اظهار نظر عمومی سرهنگ لومایر که در یک پادکست اعلام شد، پیرامون گسترش ایدئولوژی مارکسیسم در ارتش بود که او در کتاب اخیر خود به نام «انقلاب غیر قابل توقف: هدف مارکسیسم در رابطه با تسخیر و نابودی ارتش آمریکا» به آن اشاره کرده است.

لومایر برای تبلیغ کتاب خود در پادکست «عملیات اطلاعاتی» حضور پیدا کرد و در طول پادکست به انتقاد از دستور کار وزیر دفاع لوید آستین پرداخت. آستین پس از انتصاب بعنوان وزیر دفاع دستور داد برای مقابله با افراط‌گرایی در ارتش ایالات متحده پس از اشغال ساختمان کنگره در ۶ ژانویه یک پاکسازی صورت بگیرد.

لومایر گفت: «نمی‌خواهم این مرد را شیطان‌صفت بنامم، اما می‌خواهم برای او و همه ارتشی‌ها روشن کنم که این دستور باعث چندپارگی ما خواهد شد و به اتحاد ما کمک نمی‌کند.» او افزود: «آستین به دنبال کثرت‌گرایی، جذب حداکثری و برابری است که ریشه در نظریه انتقادی نژاد و مارکسیسم دارد.»

نظریه انتقادی نژاد که از نظریات مارکسیستی و پست‌مدرنیستی نشأت می‌گیرد، فرهنگ ایالات متحده و غرب را بعنوان یک ابزار ظلم تقبیح می‌کند. منتقدان بر این باورند که طرفداران این نظریه از تاکتیک مارکسیستی «مبارزه طبقاتی» برای تفکیک مردم بر حسب نژاد، جنسیت و قومیت استفاده می‌کنند تا همه را در دو دسته «ظالم» و «مظلوم» قرار دهند.

تعدادی از ایالت‌های تحت رهبری جمهوری‌خواهان در روزهای اخیر مدارس را از بکارگیری برنامه‌های درسی مبتنی بر نظریه انتقادی نژاد یا «پروژه ۱۶۱۹» نیویورک تایمز منع کرده‌اند. منتقدان این پروژه را ضد تاریخ و نادرست می‌دانند. جن پساکی سخنگوی کاخ سفید اخیرا از پروژه ۱۶۱۹ و نظریه انتقادی نژاد دفاع کرده است.

واشینگتن اگزمینر به نقل از لومایر گفت: «آنچه در حال حاضر در ارتش ایالات متحده در حال رخ دادن است، این است که اگر شما یک محافظه‎‌کار باشید و بخواهید اظهار نظر کنید، با گروهی مواجه خواهید شد که شما را افراطی می‌نامند. اما اگر چپی باشید، می‌توانید با خیال راحت یک فعال آنلاین باشید؛ زیرا هیچ کسی از شما انتظار پاسخگویی ندارد.»

مقامات نیروی فضایی تاکنون به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر درباره این موضوع پاسخ نداده‌اند.

مطالب دیگر:

مارشال‌های ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ در رکوردی بی‌سابقه، ۳۸۷ کودک مفقودشده را یافته‌اند

هزاران نفر در تورنتو در اعتراض به تعطیلی‌‏های مربوط به کووید-۱۹ به خیابان‌‏ها آمدند

بایدن شش فرمان اجرایی دوران ترامپ از جمله طرح ساخت مجسمه‌های قهرمانان آمریکا را لغو کرد

اخبار مرتبط