Search
Asset 2

بهانه‌ای برای سرکوب مسلمانان چین / ریش داعشی نشان دهید جایزه بگیرید!

سرکوب مسلمانان در چین
مسلمانان چینی
(detechter.com)

در راستای سیاست‌های سرکوب مسلمانان در چین، حزب کمونیست در منطقه مسلمان‌نشین سین‌کیانگ، برای معرفی کسانی که ظاهری شبیه داعشی‌ها و یا افراط‌گرایان داشته باشند جایزه گذاشته است! به گزارش خبرگزاری فرانسه، جایزه تعیین شده به ازای معرفی هر فردی که ریش‌هایش شبیه داعشی‌ها باشد ۲۰۰۰ یوآن (معادل ۲۷۵ یورو) است.

به گفته یک روزنامه محلی چنین جایزه‌ای برای معرفی زنانی که کاملاً‌ پوشیده باشند نیز در نظر گرفته شده است. این روزنامه نوشته است که مسئولین سین‌کیانگ بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون یوآنی برای اقدامات امنیتی اختصاص داده‌اند. پیش‌تر از این مقامات چینی به کسانی که از همسایگان مسلمان خود جاسوسی کنند، جایزه نقدی اختصاص داده بود.

در نوامبر سال گذشته نیز مقامات حزب کمونیست به ساکنان سین‌کیانگ که بیشتر جمعیت آن شامل مسلمانان است دستور دادند که گذرنامه‎های خود را به پلیس تحویل دهند.  به طوری که از ساکنان ناحیه مسلمان‌نشین خواسته شد هنگام ارائه درخواست برای گرفتن گذرنامه، نمونه خون، اثر انگشت و صدای ضبط ‌شده خود را ارائه دهند.

نقض حقوق مسلمانان چین توسط حزب کمونیست تازگی ندارد و این گروه سال‌ها است که توسط حزب کمونیست چین مورد آزار و سرکوب واقع می‌شوند. حدود بیست و دو میلیون چینی در سین‎کیانگ زندگی می‌کنند که نزدیک به نیمی از آن‌‌‌‏ها مسلمانان اویغور هستند.

بعد از حملات تروریستی ۱۳ نوامبر در پاریس، چین در پاسخ به حمایت جهانی «مبارزه با تروریسم»، آزار اقلیت مسلمان اویغور را افزایش داد. بعد از حملات پاریس، خبرگزاری دولتی چین، به‌‌‌‏ نقل از «وانگ‌‌‌‏ یی»، دیپلمات چینی، گزارش داد: «سرکوب نیروهای تروریستی ترکستان شرقی باید تبدیل به یکی‌‌‌‏از هدف‌‌‌‏های مهم مبارزه با تروریسم شود».

سابقه آزار و اذیت مسلمانان در چین به بهانه نبرد با تروریسم به زمان رویداد یازده سپتامبر برمی‌گردد. رویدادی که برای چین دستاویزی شد تا فشار بر مسلمانان اویغور ساکن ایالت سین کیانگ را شدت بخشد. رئیس کنگره جهانی اویغور، می‌گوید مقامات چین به بهانه واقعه یازدهم سپتامبر تمام اختلافات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اویغور را سرکوب کردند و بروز هرگونه خشونت در منطقه را به سه گروه تروریست‌ها، جدایی‌طلبان و مذهبیون افراطی نسبت می‌دهند. «علیم سیتوف»، دبیرکل انجمن اویغورهای آمریکا نیز در این‌باره می‌گوید به هر فردی که به دلیل مخالفت با دولت چین دستگیر یا حتی اعدام شود، برچسب تروریست یا بنیادگرای اسلامی زده می‌شود.

هم‌زمان با فرا رسیدن سال نوی میلادی ۲۰۱۶، نمایندگان مجلس چین یک قانون ظاهراً « ضد تروریسم » را به تصویب رساندند که به گفته وزارت امور خارجه آمریکا این قانون، منجر به محدودیت­‌های بیشتر بر آزادی بیان، انجمن‌­ها، تجمع مسالمت آمیز و آزادی دینی در چین خواهد شد. او حتی اعلام کرد که این قانون می­‌تواند از شرکت­‌های فناوری بخواهد که اطلاعات حساس را تحویل دولت بدهند.

امروزه در کنار مشکلات امنیتی، در اثر سیاست‌های استبدادی حزب کمونیست چین، مردم سین کیانگ به ‌لحاظ اقتصادی زندگی سختی را می‌گذرانند. سیاست‌های حکومت در این استان باعث سیطره اقتصادی چینی‌های نژاد هان، که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، بر مسلمانان و در نتیجه فقر و محرومیت مسلمانان شده است. درحالی‌که چینی‌های هان از بیشترین تسهیلات دولتی برخوردارند و از سرمایه‌گذاری‌های دولتی بهره می‌برند، مسلمانان سین کیانگ در سرزمین مادری خود مانند بیگانگان زندگی می‌کنند و دولت چین را به تلاش برای نابودی آیین و فرهنگ خود متهم می‌کنند.

به ‌‌‌‏گزارش دیده‌‌‌‏بان حقوق بشر، «حزب کمونیست چین، یک سیستم نظارتی چند لایه دارد که هر نوع فعالیت مذهبی در میان اویغورهای سین‌‌‌‏کیانگ را سرکوب می‌‌‌‏کند.» در سال‌‌‌‏های اخیر، حزب کمونیست، ریش بلند و حجاب اسلامی را در این منطقه ممنوع کرده است. دولت چین سال گذشته در آستانه فرارسیدن ماه رمضان اقدام به برگزاری جشنواره آبجو در استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ کرد. این اقدام باعث خشمگین شدن مسلمانان چین و بروز اعتراضات گسترده‌ای شد. ایندیپندنت نوشت که در نواحی مسلمان‌نشین چین، به فروشگاه‌ها و رستوران‌ها دستور داده شد که در روزهای ماه رمضان باز باشند. در سراسر جهان، معمولاً دولت‎ها اقدام به محدود کردن فروش الکل و سیگار، به‎خاطر مضرات آن‎ها می‎کنند. اما حزب کمونیست چین در استان «سین کیانگ»، از فروشندگان این استان صراحتاً خواسته‌اند تا سیگار و مشروبات الکلی بفروشند.

مقابله با پوشیدن حجاب و منع گذاشتن ریش نیز از دیگر اقداماتی است که علیه مسلمانان چینی انجام می‌شود.

به ‎گزارش رادیو آزاد آسیا، مقامات حزب در شهر «لاسکی»، واقع در «ختن»، اعلام کرده است که همۀ رستوران‎ها و سوپرمارکت‎ها باید پنج نوع نوشیدنی الکلی و سیگار را در محل دید مشتریان قرار دهند. فروشندگانی که از این دستور تخطی کنند با توقیف مغازه و اقدامات قانونی مواجه خواهند شد. طیف وسیعی از اشکال عجیب و غریب سرکوب مذهبی در سین­کیانگ گزارش شده که می‎توان به برگزاری ضیافت رایگان ناهار توسط کارکنان حزب در ماه رمضان و دعوت از مسلمانان منطقه برای شرکت در آن با هدف شکستن روزۀ آن‌ها اشاره کرد. همچنین جریمۀ مردان به‎خاطر گذاشتن ریش و زنان برای پوشیدن روسری نیز از این دست اقدامات است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی