Search
Asset 2

سرکوب مسلمانان چین به بهانه تهدید‌های داعش

سرکوب مسلمانان چین
سرکوب مسلمانان چین
(Screenshot via The Epoch Times)

در حالی که اخیراً چین مورد تهدید لفظی تروریست‌های داعش قرار گرفته، حزب کمونیست چین از این فرصت بهره برده تا سیاست‌های سرکوب‌گرانه را در ایالت مسلمان نشین سین‌کیانگ با شدت بیشتری پیش ببرد.

حزب کمونیست اعلام کرده که قصد دارد ماموران و عوامل امنیتی بیشتری را در این ایالت بگمارد. این اولین باری نیست که این حزب موضوع تروریسم را بهانه‌ای برای سرکوب اقلیت مسلمان چین قرار می‌دهد.

سین‌کیانگ منطقه‌ای کوهستانی بیابانی است که در شمال غرب چین قرار دارد و تقریباً یک ششم چین فعلی را تشکیل می‌دهد. در اثر سیاست‌های استبدادی حکومت کمونیستی چین، مردم مسلمان این ایالت به لحاظ اقتصادی زندگی سختی را می‌گذرانند. سیاست های حکومت در این استان باعث سیطره اقتصادی چینی‌های نژاد هان که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند بر مسلمانان و در نتیجه فقر و محرومیت مسلمانان شده است. آنها در سرزمین مادری خود مانند بیگانگان زندگی می‌کنند و دولت چین را به تلاش برای نابودی آیین و فرهنگ خود متهم می‌کنند.

دولت چین همواره و به خصوص پس از وقایع ۱۱ سپتامبر، سعی در تروریست خواندن مسلمانان اویغور در ایالت سین‌کیانگ کرده است. در طول حاکمیت حزب کمونیست، اویغورها بارها دست به قیام زده‌اند که همواره با سرکوب و واکنش شدید حکومت مواجه شده است. آخرین مورد آن در ماه جولای سال ۲۰۰۹ روی داد.

طیف وسیعی از اشکال عجیب و غریب سرکوب مذهبی در سین کیانگ گزارش شده که می‎توان به برگزاری ضیافت رایگان ناهار توسط کارکنان حزب در ماه رمضان و دعوت از مسلمانان منطقه برای شرکت در آن با هدف شکستن روزۀ آن‌ها اشاره کرد. همچنین جریمۀ مردان به‎خاطر گذاشتن ریش و زنان برای پوشیدن روسری نیز از این دست اقدامات است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی