Search
Asset 2

دانشجوی چینی در کی‌یف: سفارت چین به‌دروغ به ما گفت جنگی در کار نخواهد بود

سفارت چین وجدان من به من می‌گوید که باید برای این کشور جبران کنم....من یک انسان هستم. اگر [دروغ‌های رسانه‌های دولتی چین را برای تهمت زدن به
(KOLA SULAIMON/AFP via Getty Images)

یک دانشجوی چینی از کی‌یف گفت: «سابقاً یک جوان میهن پرست و عصبانی بودم. اگر کسی جرات گفتن حرف‌های بد در مورد مقامات پکن را داشت، فوراً با او می‌جنگیدم. اکنون هرگز به حکومت‌مان بارو ندارم. هرگز هرگز هرگز.»

خانم می چینگهه (نام مستعار) در مصاحبه تلفنی در ۱۰ مارس به اپک تایمز چینی گفت که قبل از جنگ روسیه و اوکراین به رژیم چین و سفارت چین در اوکراین کاملاً اعتماد داشت. اکنون او دیده است که رژیم چگونه به مردم چین دروغ می‌گوید در حالی که سفارتش در کی‌یف دانشجویان چینی از جمله او را فریب داده است.

«می» گفت تنها راهی که او توانسته در اوکراین تسلیم نشود این است که مردم اوکراین بسیار صمیمی هستند و به او کمک کرده بودند. او گفت که آنها افرادی هستند که بهشان اعتماد دارد.

«می» به یاد می‌آورد: «سفارت [چین] به ما گفت که جنگی در کار نخواهد بود و این کشورهای غربی دروغ می‌گویند. ما در آن زمان واقعاً احساساتی بودیم و با دولت ایالات متحده مخالفت کردیم و به آن تهمت زدیم… زیرا سفارت به ما گفت که ایالات متحده لاف می‌زند و سعی در ایجاد هرج و مرج دارد.»

خانم «می» گفت که قبل از شروع تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه، «می» از زندگی خود به عنوان یک «جوان میهن پرست و عصبانی» چینی لذت می‌برد. «می» گفت: «اکثر جوانان چینی به دلیل شستشوی مغزی که به‌عنوان بخشی از آموزش در چین دریافت می کنند، در قلب خود نفرت دارند. دانش آموزان در مدارس به کشورهای پیشرفته غربی تهمت می‌زنند و خود را میهن پرست می‌خوانند.»

«می‌دانید، رفتن به لهستان، ترکیه، رومانی، مورودوا و اسلواکی برای ما آسان بود. ما می‌توانستیم قبل از بمباران با یک پرواز یا قطار به این کشورها برویم. آسان و ارزان بود. اما ما این کار را نکردیم زیرا سفارت گفت که جنگی در کار نخواهد بود.»

«ساعت ۳:۰۰ صبح صدای بمباران را شنیدم. دیگر نمی‌توانستم بخوابم و می‌خواستم فورا فرار کنم. خوشبختانه، به سرعت یک بلیط پرواز از کی‌یف به ورشو را پیدا کردم و خریدم که ساعت ۱۰ صبح بلند می‌شد، اما در ساعت ۶ صبح، رسانه‌ها گزارش دادند که نیروهای روسی فرودگاه کی‌یف را تخریب کردند و پرواز من لغو شد.»

ناگهان «می» وحشت‌زده شد. او با دانشجویان چینی خود تماس گرفت تا راهی برای فرار بیابد. به سرعت متوجه شدند که راهی برای تخلیه وجود ندارد و نیاز به کمک دارند.

ما برای جنگ آماده نشده بودیم. نه غذای کافی و نه پول نقد در دستمان بود. «می» به‌یاد می‌آورد که جلوی هر دستگاه خودپرداز صف‌های طولانی [برای برداشت پول نقد] وجود داشت… کودکان در پناهگاه‌های حمله هوایی گریه می‌کردند… سگ‌ها و گربه‌های بی‌خانمان در خیابان‌ها می‌دویدند. و سفارت تا روز دوم (۲۵ فوریه) به درخواست های ما پاسخ نداد.

پس از ارسال فرم‌های درخواست تخلیه خود به سفارت چین در ۲۵ فوریه، می و دوستانش دوره چالش برانگیز انتظار خود را آغاز کردند.

سفارت همچنان از ما می‌خواست که منتظر بمانیم و هیچ‌کس را تا اول مارس تخلیه نکرد. دانشجویان چینی که در آن روز تخلیه شدند در رسانه‌های اجتماعی خود پُست کردند که سفارت آنها به مرز فرستاده است و به آنها گفته که مراقب خودشان باشند.»

«می» گفت که جرات انجام این نوع تخلیه را ندارد.

تصمیم برای اقامت در کی‌یف

 با ادامه جنگ، «می» آرامش خود را بازیافت. او که از ترتیبات تخلیه سفارت چین ناامید شده بود، در این زمان دشوار توسط مردم محلی اوکراین تحت تأثیر قرار گرفت.

«می» گفت تصمیم گرفت در کی‌یف با افرادی که به او کمک کردند بماند. در عین حال، او از گزارش‌های رسانه‌های دولتی چین درباره وضعیت اوکراین که به اعتقاد او نظر رژیم پکن است، بسیار عصبانی است.

«من هر روز اخبار چین را می‌خوانم. رسانه‌ها در چین همگی گزارش می‌دهند که نیروهای روسی در اوکراین چقدر خوب عمل می‌کنند، ارتش اوکراین چقدر بد است، و چگونه ارتش اوکراین از دانشجویان خارجی ما به عنوان گروگان استفاده می‌کند… اینها همه دروغ است.»

«می» گفت که می‌خواهد به جهان بگوید این سربازان اوکراینی بودند که دانشجویان چینی را از مناطق جنگی در سومی و سایر مناطق تخلیه کرده‌اند، این سربازان و پلیس‌های اوکراینی بودند که شهروندان چینی را در زمانی که نیروهای روسی به آنها شلیک می‌کردند، نجات می‌دادند، و این مردم اوکراین هستند که به دانشجویان چینی در این کشور کمک می‌کنند.

«می» گفت: «وجدانم به من می‌گوید که باید برای این کشور جبران کنم….من یک انسان هستم. اگر دروغ‌های رسانه‌های دولتی چین را برای تهمت زدن به غرب و اوکراین تکرار کنم، حتی نمی‌توانم یک انسان باشم. پس چرا در این دنیا زندگی می‌کنم؟»

مطالب دیگر:

حداقل ۱۲ موشک به اربیل عراق در نزدیکی کنسولگری آمریکا اصابت کرد

دبیرکل ناتو: عضویت اوکراین در ناتو در دستور کار ما  نیست

توافقنامه تجارت آزاد آمریکا و تایوان، دفاع این جزیره در برابر رژیم چین را تقویت می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی