Search
Asset 2

سفره هفت سین در مقر دائمی سازمان ملل

سفره هفت سین در سازمان ملل
(Spencer Platt/Getty Images)
سفره هفت سین در سازمان ملل
(Spencer Platt/Getty Images)

جشن نوروز در سازمان ملل دیروز سه شنبه با حضور نماینده ایران در سازمان ملل، نمایندگان تعدادی از کشورها و دبیر کل سازمان ملل برگزار شد.

در نوامبر سال گذشته طی اجلاس کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس پرونده چند ملیتی نوروز در فهرست میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شد.

 این اتفاق در شرایطی بود که پیش از این تنها رویداد نوروز با مشارکت هفت کشور در یونسکو ثبت جهانی شده بود و حالا نوروز به عنوان یک میراث مشترک چند ملیتی با مشارکت ۱۲ کشور در فهرست میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شده است و براین اساس نوروز با مشارکت ١٢ کشور و با مدیریت ایران جزو بزرگترین و کهن‌‏ترین مواریث ناملموس جهان شناخته می‌‏شود.

کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق، این ۱۲ کشور را تشکیل می‌دهند.

مجمع عمومی ‌سازمان ملل متحد قبل از آن در ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با ۲۳ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه‌ای روز ۲۱ مارس برابر با اول فروردین را در چارچوب ماده ۴۹ و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان « روز جهانی نوروز » به تصویب رساند و در تقویم خود جای داد. طی این اقدام که برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، نوروز ایرانی به‌ عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی