Asset 2

سفر کارشناسان آژانس به ایران بی‌نتیجه ماند؛ آلمان، فرانسه و بریتانیا هشدار دادند

(wikipedia)
(wikipedia)

درحالی‌که سفر کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران بدون نتیجه ماند و این کارشناسان تهران را ترک کردند، سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه نسبت به دور شدن ایران از تعهدات هسته‌ای خود هشدار دادند.

یکشنبه‌شب هیات کارشناسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرد تا در مورد کشف ذرات اورانیوم غنی شده در سه مکانی که توسط جمهوری اسلامی اعلام نشده بود با مقامات تهران گفت‌وگو کنند.

مذاکرات صورت گرفته این هیات با مقام‌های جمهوری اسلامی بدون نتیجه ماند و هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شب گذشته تهران را ترک کرد.

جمهوری اسلامی پیش‌تر ادعای کشف ذرات اورانیوم از سایت‌های اعلام نشده و در پی آن تصویب قطعنامه علیه خود را یک اقدام سیاسی خوانده و در پاسخ ۲۷ دوربین در دسترس آژانس برای نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران را خاموش کرده بود و یکی از موانع سر راه احیای برجام نیز همین موضوع کشف ذرات اورانیوم از سایت‌های اعلام نشده است.

از سوی دیگر سه کشور اروپایی عضو برجام، در پی برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آنچه که نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا و برجام از سوی جمهوری اسلامی عنوان شد، با صدور بیانیه‌ای مشترک درباره نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی و تبعات فعالیت‌های اتمی ایران هشدار دادند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه تأکید کردند که هرگز اجازه نخواهند داد جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

در بیانیه این سه کشور همچنین آمده است: ایران به مدت سه سال و نیم تعهدات خود در چارچوب برجام را نقض کرده و همچنان به تشدید برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد ضمن آن که تعهدات شفاف‌سازی خود را در این زمینه به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

تروئیکای اروپا در ادامه با اشاره به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران، تعلیق نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی را خطرناک توصیف کرد و توقف فوری برنامه موشکی تهران و انتقال بی‌ثبات‌کننده موشک‌ها و پهپادها به دیگر کشورها را خواستار شدند.
آلمان فرانسه و بریتانیا چنین انتقالاتی را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانسته و ضمن محکوم کردن این اقدامات، به شدت به مقامات جمهوری اسلامی نسبت به ارسال تسلیحات بیشتر به روسیه، هشدار داده و آن را مصداق جنایت جنگی دانستند.

این سه کشور همچنین اعلام کردند مقامات جمهوری اسلامی باید از حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین دست بردارند و از ارسال سلاح برای برخی شبه‌نظامیان در خاورمیانه خودداری کنند.

تروئیکای اروپا اعلام کردند که چنین فعالیت‌هایی در کنار سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم، تنها منجر به انزوای بیشتر ایران از جامعه بین‌المللی خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی