logo_eet

دومین سفر غیرمنتظره هیئت نمایندگان آمریکا در ماه جاری به تایوان

سفر علیرغم درخواست قبلی پکن مبنی بر لغو این سفر، هیئتی متشکل از نمایندگان دو حزب در ۲۵ نوامبر در تایپه فرود آمد و  در هنگام ملاقات با رئیس جم
تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان (Sam Yeh/AFP via Getty Images)

 هیئتی از نمایندگان کنگره ایالات متحده یک سفر غیرمنتظره یک روزه به تایوان را آغاز کرده است که دومین سفر واشنگتن به این جزیره خودگردان در ماه جاری است.

علیرغم درخواست قبلی پکن مبنی بر لغو این سفر، هیئتی متشکل از نمایندگان دو حزب در ۲۵ نوامبر در تایپه فرود آمد و  در هنگام ملاقات با رئیس جمهور تایوان از آن کشور به‌عنوان «نیروی خیر در جهان» تمجید کرد.

این گروه با پنج قانونگذار به رهبری مارک تاکانو (دموکرات کالیفرنیا)، رئیس کمیته امور کهنه سربازان مجلس نمایندگان، شامل کالین آلرد (دموکرات تگزاس)، نماینده الیسا اسلاتکین (دموکرات میشیگان) و نماینده سارا  جیکوبز (دموکرات کالیفرنیا) و نماینده نانسی میس (جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی) گفتند که مؤسسه آمریکایی در تایوان، سفارت واقعی ایالات متحده است.

تاکانو در جلسه‌ای با رئیس جمهور تایوان، تسای اینگ ون در صبح روز ۲۶ نوامبر در دفترش در تایپه گفت: «پیوندهای بین ما مثبت‌تر و سازنده‌تر از دهه‌های گذشته است.»

او گفت: «تعهد ما به تایوان مستحکم است و همچنان که روابط بین ما عمیق‌تر شده است، این تعهد پابرجا باقی مانده است. تایوان یک داستان موفقیت دموکراتیک، یک شریک قابل اعتماد و یک نیروی خوب در جهان است.»

این دومین سفر نمایندگان کنگره آمریکا به تایوان در ماه جاری و سومین سفر سال جاری میلادی است.

گروهی متشکل از شش قانونگذار جمهوری خواه در ۹ نوامبر از این جزیره دیدن کردند و با تسای و سایر مقامات ارشد دیدار کردند. هیئت دیگری متشکل از سه سناتور در ماه ژوئن از جزیره دیدن کردند تا واکسن‌هایی را که در آن زمان به شدت مورد نیاز بودند اهدا کنند.

اسکات سایمون، یکی از دارندگان کرسی مطالعات تایوان در دانشگاه اتاوا، به اپک تایمز گفت: «این ادامه چیزی است که برای مدت بسیار طولانی در جریان بوده است.»

با این حال او گفت که تجاوز چین به تایوان نیروی محرکه‌ای برای به رسمیت شناختن دیپلماتیک بین المللی تایوان است.

در گذشته، بسیاری از کشورها به‌دلبل ترس از ناراحت شدن رژیم چین، از داشتن دیدارهای رسمی و آشکار با وزرای تایوان می‌ترسیدند.

به گفته سایمون، اکنون جهان نیاز به «اشارات نمادین و برخی تماس‌های قابل مشاهده» را حس می‌کند تا بتواند پشتوانه قاطعانه دموکراسی و قوانین بین المللی را برای چین آشکار کند.

دیدار ۲۵ نوامبر پس از آن صورت گرفت که دولت بایدن از تایپه دعوت کرد تا در نشست دموکراسی به رهبری ایالات متحده در ماه آینده در کنار ۱۰۹ دولت دیگر شرکت کند، در حالی که پکن در لیست مهمانان نیست.

مطالب دیگر:

دیدگاه: «سال اومارووا» نباید بر بانک‌های ما نظارت داشته باشد

دیدگاه: سوءاستفاده پکن از سیستم سازمان ملل

رئیس سازمان بهداشت جهانی نگران «احساس امنیت کاذب» از واکسن‌ها است

اخبار مرتبط