سفید کردن دندان مسواک جوش‌شیرین و سرکه نعناع و نارگیل چریش پودر کاکائو کائولن یا خاک چینی نمک دریایی و ریشه زنجبیل اپسوم راه خانگی طبیعی ارزان و ساده
(Illustration - Pressmaster/Shutterstock)

۹راه خانگی طبیعی و ایمن برای سفیدتر کردن دندان‌ها و بازگشت لبخندتان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۱

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۱

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

هیچ چیزی مانند یک لبخند گرم و زیبا دراولین  برخورد، تاثیرگذار نیست. اما اگر از دندانهای‌تان إحساس خوبی ندارید، چه‌طورمی‌توانید بخندید؟ دندان‌پزشکان اغلب می‌توانند خدمات حرفه‌ای در زمینه سفید کردن دندان ارائه دهند اما ممکن است هزاران دلار هزینه داشته و شامل استفاده از مواد شیمیایی خطرناک باشد.

پس برای سفیدتر کردن دندان‌های‌تان بدون اینکه ازنظر بانکی ورشکسته شوید، چه‌کار می‌توانید بکنید!؟ در اینجا ۹ روش ساده و مقرون به‌صرفه که در خانه قابل اجرا است را برای‌تان شرح می‌دهیم.

مسواک بزنید

مهمترین عاملی که باعث می‌شود دندان‌های‌ تمیز، سالم وسفید داشته باشد، مسواک زدن مرتب آنها «حداقل دوبار در روز» است. مسواک زدن، لکه‌های درونی و بیرونیِ روی سطح دندان را به حداقل می‌رساند.

همچنین انجمن دندان‌پزشکی آمریکا در وب‌سایتش توصیه می‌کند که «هر سه یا چهار ماه یا هرزمان که موهای مسواک خراب یا فرسوده می‌شود، باید مسواک را عوض کرد.» طبق گفته این انجمن: «هنگامی که برس مسواک سائیده می‌شود، مسواک زدن کم تاثیر می‌شود.»

این درحالی است که خوب مسواک زدن باعث حداقل شدن لکه‌ها می‌شود و به‌خصوص افرادی که تمایل به نوشیدن قهوه، چای، نوشابه یا شراب قرمز دارند، برای سفید کردن دندان‌های‌شان کمک بیشتری نیاز دارند.

(kurhan/Shutterstock)

نمک اپسوم

این ماده شگفت‌انگیز «با نام شیمیایی سولفات منیزیوم» مدت‌ها است که به عنوان داروی خانگی برای انواع درمان‌ها استفاده می‌شود. با اینکه ازلحاظ تاریخی، بسیاری از افراد از آن در حمام‌های ترمیمی استفاده می‌کنند، نمک اپسوم به‌دلیل کیفیت سایشی که دارد، می‌تواند برای سفید کردن دندان‌ها موثر باشد.

 طبق نظرمرکز طب سوزنی و شفادهی لاوی: «نمک اپسوم نه تنها دندان‌های‌تان را سفید می‌کند، بلکه به مبارزه با بیماری پریودنتال می‌پردازد.» این سایت پیشنهاد می‌کند که: « مقدار مساوی آب و نمک اپسوم را مخلوط کنید. بعد از حل شدن کریستال‌های نمک، مسواک‌تان را در این مخلوط فرو کرده و دندان‌ها‌ی‌تان را خوب مسواک بزنید. سپس محلول اپسوم را غرغره کرده و دهان‌تان را آب بکشید.»

(marekuliasz/Shutterstock)

نمک دریایی و ریشه زنجبیل

در فرهنگ‌های آسیایی‌، زنجبیل معمولا برای مقاصد دارویی استفاده می‌شود و نه تنها به بدن کمک می‌کند بلکه در سلامت دهان نیز موثر است. دو ماده‌ای که در ریشه زنجبیل وجود داشته و در مراقبت از دندان کمک می‌کنند عبارتند از: «رافینوز و جینجرول» بنا به گفته دکتر دِرک چانگ «زنجبیل، نه تنها درد، تورم و عفونت‌های مربوط به درد دندان را تسکین می‌‌‏دهد، بلکه تجمع بیوفیلم و دیگرباکتری‌ها را روی دندان و لثه کاهش داده و از بیماری‌های التهابی مانند بیماری‌های پریودنتال که به بافت و استخوان‌های دهان‌تان ضرر می‌زند، جلوگیری می‌کند.»

 جویدن زنجبیل یا مالیدن آن روی لثه‌ها و دندان‌ها نه تنها  ازعوارض باکتریایی جلوگیری می‌کند، بلکه هنگامی که با مواد ساینده  مانند نمک دریا و موادی با قدرت اسیدی ملایم مانند آبلیمو مخلوط شود، می‌تواند به سفید کردن دندان ها کمک کند.

(EKramar/Shutterstock)

کائولن یا خاک چینی

خاک کائولن که به خاک چینی نیز معروف است به‌علت داشتن کائولینیت دارای رنگ سفید روشنی است. وقتی با خمیردندان خانگی مخلوط شود، به صیقل دادن و سفید شدن دندان‌ها کمک کرده و درعین‌حال، به بازسازی مواد محافظ معدنی روی دندان کمک می‌کند.

کافی است که خاک کائولن راروی مسواک‌تان بزنید و به آرامی مسواک زده و سپس دهان‌تان را خوب آب بکشید.

(Angela Aladro mella/Shutterstock)

پودر کاکائو

بااینکه خوردن بیش از حد شکلات شیری به‌علت داشتن شکر زیاد، برای دندان‌های‌تان مضر است، اما قراردادن پودر کاکائوی خالص وبدون شکرروی دندان‌های‌تان، کیفیت مینای دندان را افزایش داده و دندان‌ها را از لک شدن و تغییر رنگ حفاظت می‌کند.

یک مطالعه علمی در مجله دندان‌پزشکی پیش‌گیری سلامت دهان و دندان بیان کرد که: «استفاده کردن از تئوبرومین «ماده موثر در محصولات کاکائو» باعث حفاظت  مداوم و قابل توجه ا زسطح مینای دندان می‌شود که با اندازه‌گیری مقادیر ریز سختی قابل مشاهده است.»

مخلوط کردن مقداری پودر کاکائو با روغن نارگیل، خمیر خوشمزه و سالمی ایجاد می‌کند که هم می‌توانید آنرا به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید، هم می‌توانید آنرا به‌عنوان خمیر دندان برای سفید کردن دندان ‌های‌تان به‌کار ببرید.

(iprachenko/Shutterstock)

گیاه نیم یا چریش

برگ‌ها، پوست و شاخه‌های درخت چریش، از دیرباز درهند به‌عنوان داروی بهداشت دهان و دندان شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. این امر به‌دلیل وجود ماده طبیعی به نام نیمبیدین است که اثرات ضد باکتری و ضد پلاکی دارد. علاوه‌براین، به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کند.

مطالعه‌ای در مجله مرور داروسازی نشان داد که: «مسواک زدن منظم با خمیردندان حاوی چریش، باعث کاهش رسوب پلاک شده، از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و باعث تقویت پاسخ ایمنی برای سلامت کلی دهان می‌شود.»

(Nuk2013/Shutterstock)

روغن های طبیعی از برگ‌‌‏های نعناع و نارگیل

روش «کشیدن روغن» به پزشکی آیورودا که سیستم شفابخشی باستانی هندی است، برمی‌گردد. در این روش، مقداری روغن طبیعی «به‌خصوص روغن نارگیل، چون خاصیت ضد باکتری دارد» را باید به داخل دهان‌تان بکشید. روغن را در دهان‌تان، از میان دندان‌ها به جلو و عقب بکشید، اینکار باکتری‌ها و پلاک‌ها را برمی‌دارد، سپس آنرا به بیرون بریزید.

یک مطالعه در مجله انجمن دندانپزشکی پاکستان نتیجه گرفت که: «کشیدن روغن نارگیل می‌تواند به میزان قابل توجهی باعث کاهش پلاک و ورم لثه شود و به‌عنوان یک ماده ضد باکتری و ضد قارچِ مؤثرقابل استفاده است.»

(Africa Studio/Shutterstock)

روغن نعناع نیز مدت‌ها است که برای کنترل باکتری‌هایی که باعث ایجاد عفونت و بوی بد دهان می‌شوند، استفاده می‌شود و هنوز هم در بسیاری از خمیردندان‌ها استفاده می‌شود. بااین‌حال، طبق گفته دکترمتخصص کندال اسکولز، استفاده مستقیم از روغن نعناع از طریق افزودن چند قطره از آن به محلولی که می‌خواهید به درون دهان‌تان بکشید، می‌تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند.

برای سفید کردن دندان‌ ، برگ‌های نعناع را خرد کرده و به روغن نارگیل بیفزایید. آنها خوب مخلوط کرده و مخلوط حاصله را روی دندان‌ها بمالید.

(Shyripa Alexandr/Shutterstock)

جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

جوش‌شیرین برای کنترل بوی یخچال و به‌عنوان یک محلول ساینده و ضد باکتری و تمیز کننده استفاده می‌شود درحالی‌که، هیدروژن پراکسید به‌عنوان یک ماده ضدعفونی کننده برای درمان زخم‌ها به‌کار می‌رود. وقتی این دو ماده با هم مخلوط شوند، می‌توانند نتایج بسیار مثبتی در ازبین بردن پلاک‌ها و لکه‌هایی که برداشتن‌شان سخت است، داشته باشند.

طبق دستور‌العمل پلزنت فمیلی دنتیستری: «یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با دو قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید مخلوط کنید و به خمیر دندان بیفزایید. از این خمیر به‌طور مرتب برای مسواک زدن استفاده کنید.»

آنها خاطر نشان کردند که: «این جادو نمی‌کند. یعنی درست بعد از یک جلسه مصرف کردن، دندان‌های‌تان براق نمی‌شود. بلکه باید آنرا هرروز مصرف کنید و درنهایت شاهد تفاوت ایجاد شده خواهید بود.»

(Maderla/Shutterstock)

جوش‌شیرین و سرکه

مخلوط کردن جوش‌شیرین با سرکه، راه حل دیگری برای تمیز کردن دندان‌ها است. بسیاری از ما خاطره «آتش‌فشان» یا واکنش باورنکردنی تولید کفِ بسیار زیاد در درس علوم دبستان را که از مخلوط کردن این دوماده حاصل می‌شد، به‌یاد می‌آوریم.

(focal point/Shutterstock)

کیفیت ضد باکتری هردوی این مواد و خاصیت سایندگی ملایم جوش‌شیرین، به ازبین بردن پلاک دندان‌ها و مبارزه با باکتری‌های بد کمک می‌کند. این دو ماده را مخلوط کنید و خمیر حاصله می‌تواند راهی امن و ارزان برای برگرداندن لبخندتان باشد.

مطالب دیگر:

بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

ویدئو: ده خاصیت چای سبز برای سلامتی

داستانی از چین باستان: آیا وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله تصادفی است؟