Asset 2

سقوط شدید ارزش یوآن در برابر دلار در نتیجه جنگ تجاری آمریکا و چین

شهر جیان تین، چین (Fred Dufour/AFP/Getty Images)
شهر جیان تین، چین (Fred Dufour/AFP/Getty Images)
شهر جیان تین، چین (Fred Dufour/AFP/Getty Images)

ارزش یوآن چین در مقابل دلار آمریکا، در روز دوشنبه ۲۶ آگوست، به پایین‌ترین میزان خود طی ۱۱ سال گذشته رسید، و هم زمان بالا گرفتن جنگ تجاری آمریکا و چین باعث سقوط شدید بازارهای سهام در شرق آسیا شده است.

در هنگ کنگ نیز، اعتراضات مردمی و  برخورد خشونت‌آمیز پلیس با آنان، روی قیمت سهام تأثیر منفی گذاشت.

در بازار داخلی چین، نرخ برابری دلاری یوآن تا ۷/۱۵ سقوط کرد، که پایین‌ترین سطح آن از فوریه ۲۰۰۸ تاکنون است. در بازارهای خارج از چین نیز نرخ برابری دلار با یوآن تا  ۷/۱۸۵۰ سقوط کرد.

روز جمعه، ساعاتی پس از آنکه چین از تعرفه های تلافی جویانه به ارزش ۷۵ میلیارد دلار کالاهای آمریکایی پرده برداشت، دونالد ترامپ گفت که اقدام به اعمال تعرفه اضافه در مورد ۵۵۰ میلیارد دلار کالاهای چینی خواهد کرد.

لوئیس کوئیجس از مرکز آکسفورد اکونومیکس در یک یادداشت می‌گوید « این تشدید اقدامات تلافی جویانه نشان می دهد که چقدر این جنگ تجاری غیرمترقبه شده است. » وی افزود « تأثیر تعرفه‌های جدید بر رشد اقتصادی چین قابل توجه خواهد بود.»

مرکز آکسفورد اکونومیکس انتظار دارد که رشد اقتصادی چین در سال آینده، حتی با فرض اقدامات حمایتی سیاسی، به طور قابل توجهی به زیر ۶ درصد سقوط کند.

به گزارش رویترز، تاکویا کاندا، مدیرکل موسسه تحقیقاتی گای‌تیم دات کام، در توکیو، می‌گوید: « اقتصاد چین در حال کندتر شدن است. بنابراین یوآن همچنان سقوط خواهد کرد مگر اینکه مقامات چین فکری در این باره بکنند. »

مطالب دیگر:

زنی که زندگی‌‌‌‏اش را به سرطان پوست باخت، آرزو داشت که هرگز این یک کار را انجام نمی‌‌‌‏داد

مقابله یوتیوب، فیس‌بوک و توئیتر با پُست‌هایی که چین علیه مردم معترض هنگ‌کنگ می‌گذارد

آیا ایالات متحده در « موقعیت فوق‌‌‌‏العاده‌‌‌‏ای » در جنگ تجاری با چین قرار دارد؟

گزارش آزادی مذاهب از جنگ چین با ادیان می‌گوید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی