Asset 2

افزایش خطر جنگ هسته‌ای از سوی چین و روسیه

هسته‌‏ای پرای دیدگاه خود را اخیرا در برنامه «افشاگر چین» از تلویزیون اپک تی‌‏وی مطرح کرد. او گفت که رهبران ایالات متحده برای سازگاری با
(Greg Baker/AFP via Getty Images)

با افزایش بی‌ثباتی جهانی، که عمدتاً ناشی از جنگ‌طلبی محور جدید چین و روسیه است، این دو کشور به همراه سایر کشورها، با تلاش خود برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و سیستم‌های پرتابی جدید، از جمله انواع مافوق صوت، همچنان آمریکا را غافلگیر می‌کنند.

بر اساس شهادت رئیس فرماندهی راهبردی آمریکا، دریاسالار چارلز ریچارد در کنگره در ۵ آوریل، وی معتقد است، چین با «گسترش خیره‌کننده» زرادخانه هسته‌ای خود، در حوزه تسلیحات از ایالات متحده پیشی گرفته است و خطر را برای آمریکا تشدید می‌کند.

در ماه ژوئیه، چین اولین آزمایش خود را با یک وسیله نقلیه مافوق صوت انجام داد که از یک موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) پرتاب شد.

به گفته ریچارد، این آزمایش یک «دستاورد فنی با پیامدهای جدی برای ثبات استراتژیک» بوده است.

این وسیله نقلیه مافوق صوت ۲۵۰۰۰ مایل را در یک ساعت و ۴۰ دقیقه پرواز کرد. او در شهادت خود که ۵ آوریل به کمیته فرعی تخصیصات دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا تحویل داده شد، نوشت که این آمار «بیشترین مسافت و طولانی‌ترین زمان پرواز در بین سیستم‌های تسلیحاتی حمله زمینی تا به امروز» بوده است.

یکی از بزرگ‌ترین خطرات این وسیله نقلیه پرسرعت با قابلیت حمل هسته‌ای این است که می‌تواند خطوط دفاعی آمریکا، از جمله دفاع فضایی را پیش از اینکه زمان کافی برای واکنش داشته باشیم، نابود کند. این امر تمامی سیستم‌های تسلیحاتی اصلی آمریکا را که کاملاً به تکنولوژی و به یکدیگر وابسته هستند، در ضعیف‌ترین بخش‌های خود، شدیداً در معرض خطر شکست قرار می‌دهد.

به گفته ریچارد، تمام برنامه‌های عملیاتی پنتاگون و «هر قابلیت دیگری که داریم، بر این فرض استوار است که بازدارندگی راهبردی، و به‌ویژه بازدارندگی هسته‌ای، پابرجا خواهد ماند».

حالا که پکن و مسکو با قابلیت‌های مافوق صوت خود تصور ما را دچار تغییر کرده‌اند، بازدارندگی هسته‌ای آمریکا ممکن است دیگر شکست خورده باشد. ما فقط منتظر اتفاقات اجتناب‌ناپذیر بعدی هستیم.

 بر اساس جنگ‌طلبی به ظاهر هماهنگِ چین و روسیه در اوکراین و آسیا، از جمله ادعای حملات سایبری‌ چین به اوکراین درست قبل از حمله روسیه، می‌توان گفت که مسکو و پکن دیگر ترسی از ایالات متحده ندارند. آنها اکنون به راحتی با ارتکاب جنایات جنگی و قتل عام به طور مشترک قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند، مانند قتل عام بوچا.

این بی‌اعتنایی شدید به قوانین بین‌الملل، که به پشتوانه بازدارنده هسته‌ای مسکو و پکن است، به یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای در سطح جهانی دامن می‌زند. آدم خوب‌ها می‌خواهند با سلاح‌های هسته‌ای از خود دفاع کنند و باید هم از خود دفاع کنند. آدم بدها می‌خواهند به سلاح‌های هسته‌ای بیشتری دست یابند تا بتوانند به حکومت دیکتاتوری خود بر مردم خود و ربودن قلمرو از همسایگان خود ادامه دهند.

این هزارتویی از ناامنی نیست، اما دیکتاتورها، حکومت‌های دموکرات را از یک پلکان مارپیچ بالا می‌برند تا بین نابودی حاکمیت خود یا جنگ فاجعه‌باری که نمی‌خواهند درگیرش شوند، یکی را انتخاب کنند.

طبق گزارشی در ۴ آوریل، هزینه‌های مربوط به سلاح‌های هسته‌ای، از جمله بمب‌ها و سیستم‌های پرتابی مانند موشک‌ها، طی ۱۰ سال آینده از ۱۲۶ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت که افزایشی ۷۳ درصدی از سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. بیشتر این کلاهک‌های هسته‌ای کوچک برای استفاده تاکتیکی و موشک‌های بالستیک زیردریایی (SLBM) خواهد بود. بر اساس این گزارش، رشد هسته‌ای در چین، هند و پاکستان زیاد خواهد بود.

با این حال، به گفته یکی از تحلیلگران دفاعی، دولت بایدن دست به لغو توسعه سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی آمریکا که برای بازدارندگی روسیه و چین در سطح منطقه ضروری است، می‌زند.

آمریکا باید حواسش باشد که فکر نکند با نرم‌تر بودن، حزب کمونیست چین عقب‌نشینی می‌کند. نخواهد کرد. نرم بودن را به عنوان نشانه‌ای از ضعف ما و پیشروی خود به سوی مواضع ما در سطح جهانی تلقی خواهد کرد؛ مواضعی که از ضعیف‌ترین حکومت‌های دموکرات، مانند اوکراین و تایوان، که در سرما از بین متحدین خود کنارشان گذاشتیم، شروع می‌شود.

هدف پکن هژمونی جهانی است و برای دستیابی به آن یک سری استراتژی پیچیده دارد، از جمله استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی برای ارعاب و فلج کردن ما به شکلی مرگبار؛ درست وقتی که باید بیش از پیش در دفاع فعال باشیم. بایدن باید آمریکا را به تنها استراتژی موفق خود در برابر بی‌رحم‌ترین دیکتاتورهای جهان بازگرداند: صلح از طریق قدرت.

نویسنده: آندرس کور دارای لیسانس/کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه ییل (۲۰۰۱) و دکترای دولتی از دانشگاه هاروارد (۲۰۰۸) است.

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات این نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

ناتو برای مقابله با نفوذ چین در  منطقه آسیا و اقیانوسیه با شرکای خود همکاری خواهد کرد

یافته‌های یک تحقیق: جراحان چینی جلادان و قاتلان رژیم کمونیستی هستند

دموکرات‌ها احضاریه هانتر بایدن برای شهادت در مقابل کنگره را مسدود کردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی