Search
Asset 2

ترامپ از سناتورهای جمهوری‌خواه خواست که به‌خاطر ریاست جمهوری بجنگند

سناتورهای جمهوری‌خواه «مدارک (تقلب) غیرقابل انکار است. ورود شبانه حجم زیادی از آراء پستی در ایالت‌های کلیدی، دست‌کاری صندوق‌های اخذ رأی، افرادی
(SAUL LOEB/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه از سناتورهای جمهوری‌خواه خواست برای به چالش کشیدن نتایج اعلام شده توسط کالج انتخاباتی، قدم پیش بگذارند. وی در یک توئیت نوشت «زمان آن رسیده که سناتورهای جمهوری‌خواه بایستند و برای ریاست‌جمهوری مبارزه کنند، درست مانند کاری که دموکرات‌ها می‌کردند اگر واقعا پیروز شده بودند.»

وی در توئیت دیگری افزود «مدارک (تقلب) غیرقابل انکار است. ورود شبانه حجم زیادی از آراء پستی در ایالت‌های کلیدی، دست‌کاری صندوق‌های اخذ رأی، افرادی که دو بار رأی دادند، رأی‌دهندگان فوت‌کرده، امضاهای تقلبی، رأی‌دادن مهاجران غیرقانونی، جلوگیری از نظارت جمهوری‌خواهان، تعداد بیشتر آراء نسبت به رقم واقعی رأی‌دهندگان (دیترویت و فیلادلفیا را چک کنید) و بسیاری دیگر. این اعداد به مراتب بیشتر از آن چیزی است که برای به دست آوردن تک تک ایالت‌ها لازم است و حتی قابل اعتراض نیست.»

ترامپ همچنین ادامه داد « دادگاه‌ها بد هستند، اف‌بی‌آی و دیوان عالی وظیفه خود را انجام نمی‌دهند و نظام انتخباتی ایالات متحده شبیه یک کشور جهان سومی شده است. آزادی بیان رسانه‌ای برای مدت‌هاست که از بین رفته، این اخبار جعلی است، و ما اکنون باید با غول‌های فناوری اطلاعات (حمایت بخش ۲۳۰ قانون) مقابله کنیم.»

وی افزود «اما وقتی همه این‌ها تمام شود، و این برهه زمانی نیز به یکی دیگر از فصل‌های زشت تاریخ کشورمان تبدیل شود، ما پیروز خواهیم شد.»

رئیس جمهور در روزهای گذشته انتقادات خود را نسبت به سناتورهای جمهوری‌خواه به دلیل عدم تمایل آنها برای پشتیبانی از تلاش برای به چالش کشیدن آرای الکترال کالج در ایالت های مورد اختلاف در جریان نشست مشترک کنگره در ۶ ژانویه، شدت بخشیده است.

چندین نماینده مجلس قول داده‌اند که به رای‌گیری انتخاباتی برای جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در این ایالت‌ها اعتراض کنند. این اعتراض در شرایطی می‌تواند قابل طرح باشد که حداقل توسط یک عضو مجلس و یک سناتور صورت گیرد. اگر اعتراض واجد شرایط باشد، جلسه مشترک متوقف می‌شود و هر مجلس جداگانه جلسه گذاشته تا حداکثر دو ساعت در مورد سوال بحث کنند. سپس مجلس و سنا به طور جداگانه رأی خواهند داد تا اعتراض را رد یا تأیید کنند، که به رأی اکثریت هر دو مجلس احتیاج دارد. اگر یکی از دو مجلس قبول کند و دیگری رد کند، طبق قانون فدرال آرای مهر و موم شده شمارش خواهد شد.

نماینده مو بروکس، قصد خود را برای اعتراض به آرای  کالج انتخاباتی اعلام کرده است، و چند نماینده دیگر از جمله مت گاتز، جودی هیس، لنس گودن، برایان بابین، تد بود و اندی بیگز  و نماینده منتخب کاوتورن به وی پیوسته‌اند.

اما تاکنون هیچ سناتوری وجود نداشته است که علناً متعهد شود نتایج را به چالش بکشد. با این حال  سناتور منتخب تامی توبرویل، پیشنهاد کرده است که وی ممکن است به اعتراض اعضای مجلس نمایندگان بپیوندد. برخی از سناتورهای جمهوری خواه، از جمله سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت، به صراحت گفته‌اند که مایلند از چالش کشیدن نتایج جلوگیری کنند و ممکن است تلاش کنند توبرویل را به عدم پیوستن به معترضین متقاعد کنند.

اوایل روز شنبه، ترامپ ابراز ناامیدی خود را از مک کانل و حزب خود به دلیل عدم حمایت آنها ابراز کرد. وی در یک توئیت نوشت «اگر آرای یک نامزد ریاست جمهوری دموکرات در انتخاباتی تقلبی، دزدیده می‌شد، با چنین مدارک و شواهد در سطحی که قبلاً هرگز دیده نشده بود، سناتورهای دموکرات آن را یک جنگ تلقی می‌کردند و تا آخر می‌جنگیدند. اما میچ و جمهوری خواهان هیچ کاری انجام نمی‌دهند.»

مطالب دیگر:

ترامپ می‌گوید دادگاه عالی در رابطه با تقلب در انتخابات «ناکارآمد و ضعیف» عمل کرده است

چرا به‌ندرت خبری در رابطه با نقض حقوق بشر در چینِ کمونیست می‌شنوید؟

ویدئو: شش دلیل که نشان می دهد برداشت اجباری اعضای بدن در چین حقیقت دارد

اتحاد رسانه‌های جریان اصلی علیه ترامپ

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی