Asset 2

سناتور لانکفورد: به میلیون‌ها آمریکایی گفتند «بنشینند و ساکت باشید»

سناتور جیمز لانکفورد (Anna Moneymaker/Pool/AFP via Getty Images)
سناتور جیمز لانکفورد (Anna Moneymaker/Pool/AFP via Getty Images)

سناتور جیمز لانکفورد در جلسه مشترک تاریخ ششم ژانویه گفت که به حامیان دونالد ترامپ گفته شده است که نگرانی‌های خود را درباره انتخابات ۲۰۲۰ ابراز نکنند.

وی که در صحن سنا در اعتراض به نتایج آریزونا سخن می‌گفت افزود «در آمریکا، ما اختلافات خود را در انتخابات حل و فصل می‌کنیم. چه اتفاقی می‌افتد اگر به شمارش انتخابات اعتماد نکنید یا نگران باشید که دادگاه‌ها پرونده‌های اعتراض را با وجود هزاران صفحه ادله و اثبات رد کنند؟»
وی گفت «دلیل اینکه ما کنگره‌ای داریم این است که محلی برای حل و فصل اختلافات داشته باشیم و قوانین سنا اطمینان می‌دهد که هر عقیده‌ای در کشور شنیده شود، بنابراین می‌توان به مواردی از این دست رسیدگی کرد. بحران در اجرای قانون اساسی کشور ما در حال حاضر این است که به میلیون‌‏ها آمریکایی گفته می‌‏شود که بنشینند و ساکت شوند.»

«نظرات آنها مهم است.»

لانکفورد یکی از ۱۳ سناتوری بود که در جلسه مشترک کنگره به اعتراض به آرا متعهد شدند. وی و گروهی ۱۰ نفره خواستار ایجاد کمیسیونی برای رسیدگی به اتهامات بی‌نظمی شدند. آنها گفتند اگر چنین کمیسیونی توسط رهبران کنگره ایجاد نشود، آنها به رای برخی از ایالت‌ها اعتراض می‌‏کنند. در نهایت کمیسیون ایجاد نشد.

لانکفورد گفت که قانون اساسی ایالات متحده به وی اجازه نمی‌دهد که انتخاب کنندگان مختلف را به یک ایالت اختصاص دهد، و نیز این اختیار را به معاون رئیس جمهور ایالات متحده نمی‌دهد که به طور یک جانبه تصمیم بگیرد که چه ایالت‌هایی را تأیید یا رد کند، و هر ایالت از طریق مردم خود در مورد انتخاب کنندگان خود تصمیم می‌گیرد.

وی افزود «اما گروه کوچکی از سناتورها، از جمله من، خواسته‌ایم که از سوالاتی که میلیون‌ها نفر در کشور ما می‌پرسند چشم پوشی نشود. بنابراین ما راه حل قانون اساسی را پیشنهاد کرده‌ایم.» اشاره وی به کمیسیون فوق بود و متذکر شد «ما باید کاری انجام دهیم.»

سخنان لانکفورد، به دلیل ورود معترضین به داخل کنگره قطع شد، و مأموران اقدام به خارج کردن اعضای کنگره کردند.

لانکفورد پس از تعدادی دیگر از سناتورها، از جمله سناتور کرستن سینما صحبت کرد.

سینما گفت که انتخابات در آریزونا با موفقیت انجام شد. وی افزود «من نمی‌‏توانم با این پیشنهاد موافقت کنم که ما قانون فعلی را نقض کنیم تا نتیجه را تغییر دهیم. هشت دعوی در خصوص انتخابات آریزونا در دادگاه‌ها مطرح شد، که در نهایت رد شدند.»

وی افزود «امروز کار جدی و قابل توجهی برای انجام داریم. مبارزه با این همه‌گیری و احیای اقتصادمان. من از همکارانم می‌خواهم که از سناتور جان مک کین و بسیاری دیگر الگو بگیرند. این چالش را رد کنید و از اراده رای‌دهندگان آریزونا حمایت کنید.»

مطالب دیگر:

پنس: قانون اساسی من را در رد کردن نتایج «محدود می‌کند»

ترامپ در راهپیمایی واشنگتن دی‌‌‌‏سی: هرگز تسلیم نمی‌‌‌‏شویم، دیگر تحمل نمی‌‌‌‏کنیم

۸۸ قانونگذار ایالتی از پنس درخواست می‌کنند که «بازکردن و شمارش» آرای الکترال را به مدت ۱۰ روز به تأخیر بیندازد.

هیات تحریریه اپک تایمز: سال ۲۰۲۱ در کنارتان خواهیم ایستاد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی