Asset 2

سنا برگزاری دادگاه استیضاح را مجاز می‌داند

بروس کاستور، وکیل مدافع دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده (congress.gov via Getty Images)
بروس کاستور، وکیل مدافع دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده (congress.gov via Getty Images)

سنای آمریکا در ۹ فوریه به مجوز برگزاری دادگاه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق رأی داد و استدلال دفاعیه مبنی بر اینکه مجلس سنا صلاحیت رسیدگی به ترامپ را ندارد، زیرا او در حال حاضر شهروند خصوصی است، رد کرد.

در طول چهار ساعت، مدیران استیضاح مجلس و وکلای ترامپ استدلال‌های خود را ارائه کردند. در پایان، ۴۴ سناتور جمهوری خواه رأی مثبت دادند که دادگاه متوقف شود، زیرا این دادرسی غیرقانونی است، هفت رای کمتر از اکثریت مورد نیاز برای متوقف کردن مراحل دادرسی.

مدیر ارشد استیضاح، جامی راسکین استدلال کرد که متوقف کردن دادگاه به دلیل اینکه ترامپ سِمت خود را ترک کرده است باعث ایجاد «استثنایی در ژانویه» می‌شود که در طی آن روسای جمهور آینده می‌توانند از قدرت خود سوء استفاده کنند بدون ترس از اینکه محکوم و از داشتن منصب در آینده محروم شوند.

بروس کاستور، یکی از وکلای ترامپ، اظهار داشت که ایده «عفو عمومی ژانویه مزخرف است».

«اگر همکاران من در این طرف اتاق واقعاً فکر می‌کنند که رئیس جمهور ترامپ مرتکب یک جرم جنایی شده است … پس از خارج شدن از دفتر، بروید و او را دستگیر کنید. بنابراین هیچ فرصتی وجود ندارد که رئیس جمهور ایالات متحده بتواند در ژانویه در پایان دوره ریاست جمهوری خود از کنترل خارج شود و بدون هیچ مجازاتی برود. وزارت دادگستری می‌داند با چنین افرادی چه کار کند.

کاستور خاطرنشان کرد، افرادی که به ساختمان کنگره رخنه کردند به توطئه با رئیس جمهور متهم نشده‌اند.

وکیل ترامپ، دیوید شوئن، استدلال کرد که این دادگاه باید منتفی شود زیرا در مجلس نمایندگان  روند صحیح قانونی در مورد ترامپ  طی نشده است، و بدون استماع شاهدان، ارائه شواهد یا بدون بررسی کمیته به استیضاح رئیس جمهور رای دادند.

مطالب دیگر:

هانسون: استیضاح ترامپ یک «نمایش هنری» و مشابه روش‌های حزب کمونیست چین برای رسواسازی در انظار عمومی است

 انتقاد از تصمیم بایدن برای عضویت مجدد آمریکا در شورای حقوق بشر

گروهبان بازنشسته: رفتار وسواس‌‌‌‌‏گونه رسانه‌‌‌‌‏ها درباره وقایع ۶ ژانویه برای پلیس «به شدت آزار دهنده» است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی