Search
Asset 2

فیلم‌سازان ایرانی: سند همکاری ایران و چین در راستای منافع ملی نیست

سند هجده فیلمساز ایرانی با انتشار بیانیه‌ای، سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را «فاقد وجاهت و مشروعیت» دانستند، و ضمن ابراز
(Photo by HOW HWEE YOUNG - Pool/Getty Images)

هجده فیلمساز ایرانی با انتشار بیانیه‌ای، سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را «فاقد وجاهت و مشروعیت» دانستند، و ضمن ابراز نگرانی به خاطر محرمانه ماندن مفاد این سند، تصریح کردند که این سند که «مفاد آن از ما مردم ایران پنهان شده است، در راستای منافع ملی نیست.»

انتشار این بیانیه در راستای انتقادات بسیاری است که از سوی ایرانیان در سراسر دنیا در خصوص سند ۲۵ ساله ایجاد شده است، و آنها معتقدند که چین و نظام کمونیستی حاکم بر آن هیچ‌گاه تأمین‌کننده منافع ایران نبوده و نخواهد بود و چنین قراردادی به زیان کشور خواهد بود.

در میان امضا کنندگان این بیانیه نام فیلمسازانی مانند جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد دیده می‌شود.

از دیگر امضاکنندگان می‌توان به محمد رسول‌اف، علی مصفا، مصطفی آل‌احمد، سعید ابراهیمی‌فر، محسن استادعلی، مجید برزگر، عزیزالله حمیدنژاد، علی‌رضا رئیسیان، محمدعلی سجادی، مهوش شیخ‌الاسلامی، محمد شیروانی، ناصر صفاریان، عبدالرضا کاهانی، خسرو معصومی، فرهاد مهران‌فر و مجتبی میرطهماسب اشاره کرد.

برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین، موسوم به برنامه ۲۵ ساله، روز شنبه هفتم فروردین‌ماه، در دیدار وزرای امور خارجه دو کشور در تهران امضا شد.

وزارت امور خارجه ایران اقدام به انتشار یک گزاره‌‌برگ در خصوص این سند کرده است که به گفته این وزارتخانه شامل رئوس کلی و اصول این سند است. این وزارت‌خانه گفته است در این سند بحث واگذاری انحصار و عقد قرارداد‌های مالی مطرح نشده است.

به طور کلی این توافق‌نامه را می‌توان در سه محور کلی خلاصه کرد: نظامی امنیتی، اقتصادی، و فرهنگی. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته است دولت چین مخالف انتشار متن کامل این سند است.

مطالب دیگر:

ویدئو: بلای حزب کمونیست چین بر سر ایران

موج اعتراضات ایرانیان به سند همکاری ۲۵ ساله با چین کمونیست

بهای همکاری ۲۵ ساله با چین کمونیست‌ چیست؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی