logo_eet

داستانی الهام‌بخش برای کودکان و بزرگسالان

سه گوهر حقیقت، نیکخواهی و بردباری داستانی ساده که برای آموزش مهربانی به دانش آموزان کلاس اول ارائه شده بود مسیر رشد بذر گل نیلوفر آبی
(L: Courtesy of Mishchenko Olga via Armina Nimenko, R: Courtesy of Katsiaryna Babok via Armina Nimenko)

به تازگی داستانی ساده که برای آموزش مهربانی به دانش آموزان کلاس اول ارائه شده بود، بازخورد بسیار خوبی دریافت کرده و به صورت کتاب منتشر شده است و تئاتری موزیکالی نیز براساس آن ساخته شد.

«لودمیلا اورل»، نویسنده و گفتار درمانگری که در اوکراین زندگی می‌‌‏کند، در گفتگو با اپک تایمز تشریح کرد که چرا «افسانه گل نیلوفر آبی» وی که در آغاز برای کودکان نوشته شده، حتی می‌‌‏تواند برای بزرگسالان آموزنده و جذاب باشد و به افراد در هر سنی الهام بخشد.

(Courtesy of Katsiaryna Babok via Armina Nimenko)

داستان درباره سفر زندگی یک بذر گل نیلوفر آبی است که در اعماق آب یک دریاچه جادویی اسرارآمیز مدفون شده بود. مسیر رشد بذر گل نیلوفر آبی پر از سختی و رنج است، چرا که او باید در نبرد با موجوداتی عجیب و غریب پیروز شود تا بتواند خود را از آب‌‌‏های آلوده و تیره بیرون آورده و گل نیلوفری باشکوه شود. با این وجود، این تحول چشمگیر فقط از طریق آنچه نیلوفر آبی سفید بزرگ به او آموخته بود، امکان پذیر است؛ یعنی «سه گوهر»: «حقیقت، نیکخواهی و بردباری».

Lyudmila Orel. (Courtesy of Mishchenko Olga via Armina Nimenko)

اورل بیان کرد دلیل اینکه چرا داستان ساده‌‌‏اش قلب‌‌‏ افراد زیادی را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده این است که این داستان، پیامی با انرژی قدرتمند اصول جاودانه «حقیقت، نیکخواهی و بردباری» همراه خود دارد.

اورل گفت: «این «سه گوهر» پاسخی برای روح و روان افراد در هر سنی پیدا می‌‌‏کند. همه به آن احتیاج دارند. همه باید امیدوار باشند که آنچه را نادرست است اصلاح کنند. در زندگی ما، همانند داستانی افسانه‌‌‏ای، گل لوتوس بزرگی در انتظار شکوفایی است؛ به این امید که بتوانیم در طول زندگی، فرد بهتری شویم.»

اورل ۴۷ ساله که دوازده سال در زمینه پزشکی فعالیت کرده، گفت که بازخوردهای مثبت و امیدوار کننده‌‌‏ای نسبت به داستان افسانه‌‌‏ای گل لوتوس یا نیلوفر آبی دریافت کرده، به طوری که کتابش نخستین بار در سال ۲۰۱۳ با ده هزار نسخه به زبان روسی منتشر شده است. در حال حاضر این داستان به ۳۴ زبان از جمله زبان فارسی به صورت آنلاین در دسترس است و سه زبان هم در مرحله نهایی ترجمه است.

وی یادآوری کرد که یکی از خوانندگان داستان از اودسا، یکی از شهرهای اوکراین، به او گفت که این افسانه در مورد «مهمترین مسئله» زندگی انسان است و داستانی کودکانه نیست؛ داستانی برای بزرگسالان است. خواندن آن برای همه بزرگسالان مهم است.

مردی از ارمنستان نیز گفت: «این داستانی در مورد زندگی من است!»

(Courtesy of Katsiaryna Babok via Armina Nimenko)
سه گوهر

اورل درباره «سه گوهر» که در داستان افسانه‌‌‏ای خود ذکر کرده، افزود که این سه کلمه قطب نمای اخلاقیات انسان است و ریشه در تمرین معنوی و باستانی فالون دافا دارد که او آموختن آن را از سال ۲۰۰۱ به بعد شروع کرده است.

«فالون دافا یا فالون گونگ»، تمرینی معنوی شامل پنج سری حرکت ملایم  و آموزه‌‌‏های اخلاقی مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری است. این روش در اواخر دهه ۱۹۹۰ محبوبیت زیادی کسب کرد و به دلیل مزایای سلامتی آن بسیار مشهور شد و سرانجام به بیش از یکصد کشور گسترش یافت. در حال حاضر بیش از یکصد میلیون نفر از اقشار مختلف، این روش مراقبه مسالمت آمیز را تمرین می‌کنند.

سه گوهر حقیقت، نیکخواهی و بردباری داستانی ساده که برای آموزش مهربانی به دانش آموزان کلاس اول ارائه شده بود مسیر رشد بذر گل نیلوفر آبی
لودمیلا اورل در حال انجام تمرین پنجم یا مدیتیشن فالون گونگ یا فالون دافا (Courtesy of Mishchenko Olga via Armina Nimenko)

اورل به دلیل بیماری فتق بین مهره‌‌‏ای، از درد شدید ستون فقرات رنج می‌‌‏برد و به التهاب لوزه مزمن نیز مبتلا بود. به دلیل محدودیت‌‌‏های مالی، اورل گزینه‌‌‏های درمانی زیادی برای انتخاب نداشت. او تصمیم گرفت تمرینات فیزیوتراپی انجام دهد که این روند منجر به یافتن روش فالون دافا شد.

در طی یک جلسه فیزیوتراپی، مربی وی به او گفت که یکی از حرکاتی که انجام می‌‌‏دهد «حرکتی از چی گونگ» است و او را تشویق کرد که اگر این تمرین به او آرامش می‌‌‏دهد، به دنبال یک تمرین چی گونگ باشد. سه ماه بعد، اورل در خیابان فلایری درباره یک تمرین رایگان چی گونگ به نام فالون دافا پیدا کرد.

اورل گفت که با انجام این تمرینات، به تدریج سلامتی خود را بدست آورد. او همچنین یاد گرفت هر وقت که با مشکلی روبرو شد، به دیده‌‌‏ای مثبت و متفاوت، به موضوعات مختلف نگاه کند.

اورل گفت: «نباید به دنبال مقصر مشکلات‌‌‏مان باشیم و باید به یاد داشته باشیم که تقریبا هیچ امکانی برای تغییر دیگران وجود ندارد. اما با تغییر خود، به طور طبیعی محیط خود را تا حدی تغییر می‌‌‏دهیم.»

طرح و برنامه‌‌‏ای منسجم برای خودسازی

وقتی دوست اورل که در مدرسه تدریس می‌‌‏کرد از او خواست که درسی اخلاقی برای کودکان طرح ریزی کند، اورل تصمیم گرفت گل نیلوفر آبی را شخصیت اصلی داستان خود قرار دهد. او توضیح داد که نیلوفر آبی نه تنها نماد پاکی و رحمت در شرق است، بلکه نمادی از خودسازی نیز هست. او امیدوار است که این داستان افسانه‌‌‏ای مشوقی برای والدین، مربیان و کودکان شود تا آنها درباره این که پرورش بنیان اخلاقی قوی می‌‌‏تواند به هر کسی در مواجهه با شرایط دشوار کمک کند، با یکدیگر بحث و گفت و گو کنند.

وی گفت که من اعتقاد دارم که وقتی فردی از کودکی پایه محکمی از ارزش‌‌‏های اخلاقی داشته باشد، ابزاری برای تشخیص بین خوب و بد دارد و فرصتی برای زندگی شایسته را بدست می‌‌‏آورد، نه گم کردن خود واقعی، همچنین توان مقاومت در برابر وسوسه‌‌‏ها را کسب می‌‌‏کند.

«ایرینا وتریاک»، کارگردان تئاتر کودکان در اودسا، سال ۲۰۱۳، تئاتری موزیکال را بر اساس افسانه لوتوس به روی صحنه برد و از اورل دعوت کرد تا در یک مهمانی غافلگیرکننده چای با تعدادی از بازیگران کودک پنج تا هفت سال تعامل داشته باشد.

سه گوهر حقیقت، نیکخواهی و بردباری داستانی ساده که برای آموزش مهربانی به دانش آموزان کلاس اول ارائه شده بود مسیر رشد بذر گل نیلوفر آبی
(Courtesy of Katsiaryna Babok via Armina Nimenko)

اورل درباره این مهمانی گفت: «ما چای نوشیدیم، صحبت کردیم و سپس نیلوفرهای اریگامی درست کردیم و در پایان دیدار، بچه‌‌‏ها خودشان چند دقیقه‌‌‏ای به نیلوفرهای کوچک تبدیل شدند، آن‌‌‏ها در وضعیت گل نیلوفر آبی نشستند و سعی کردند ذهن خود را آرام کنند، تا آرامش درون خود را احساس کنند.»

وتریاک به اورل گفت که چگونه رفتار و عملکرد درسی کودکان در مدرسه تغییر کرده است.

حتی ماجرایی اتفاق افتاد که از بقیه جالب‌‌‏تر بود: بازیگری شانزده ساله بعد از اجرا بیان کرد که آیا متوجه شده‌‌‏اید که لکنت زبان من ازبین رفته است؟!

از آنجا که اصول اخلاقی به تصویر کشیده شده در این افسانه، در شرایط زندگی واقعی نیز قابل استفاده هستند، برخی از والدین حتی نسخه‌‌‏های شخصی خود را از داستان خلق کردند.

اورل به یاد آورد که یکی از مادران اظهار داشت، رفتار دخترش کمی حیله گرانه شده بود. برای اصلاح رفتار دخترش، مادر به فرزند خود گفت: «در کجا چنین رفتاری قابل قبول است؟ در دنیای تاریک و کدر! این رفتار شبیه وزغ حیله گر است! »

در زندگی روزمره، اورل اغلب به والدینی که از رفتار فرزندان خود شکایت دارند می‌‌‏گوید فهرستی از عادات و رفتارها را تهیه و آن را به یخچال بچسبانند. اورل معتقد است که فرزندان رفتار والدین خود را منعکس می‌‌‏کنند. بنابراین هدف او از فهرست کردن عادات غیرقابل قبول این است که والدین قبل از برخورد با رفتار فرزندانشان، ابتدا بر ایجاد تغییراتی روی خودشان کار کنند.

او گفت: «در ابتدا، والدین اغلب خشکشان می‌‌‏زند، بعد می‌‌‏خندند. این فهرست برای کسانی که سعی می‌‌‏کنند آن را دنبال کنند، به برنامه‌‌‏ای منسجم برای خودسازی آنها تبدیل می‌‌‏شود. واقعا کار می‌‌‏کند.»

سه گوهر حقیقت، نیکخواهی و بردباری داستانی ساده که برای آموزش مهربانی به دانش آموزان کلاس اول ارائه شده بود مسیر رشد بذر گل نیلوفر آبی
لودمیلا اورل در حال انجام تمرین پنجم فالون دافا با کودکان در پارک  (Courtesy of Denys Nahorniuk via Armina Nimenko)

اورل بیان می‌‌‏کند که، به غیر از اصول جهانی حقیقت، نیکخواهی و بردباری، ارزش‌‌‏های مهم دیگری نیز در بین خانواده‌‌‏ها وجود دارد که از نسل‌‌‏های قدیمی‌‌‏تر منتقل شده‌‌‏اند، مانند «خلوص، وظیفه شناسی، ازخودگذشتگی، تمایل به کمک به دیگران، احترام، سخت کوشی و همچنان این فهرست ادامه دارد.

برای مثال، اورل گفت، پدر و مادرش معتقد به زندگی صادقانه بودند، با قلبی که به دیگران حسادت نمی‌‌‏کند. پدرش به او گفت  که «صادقانه زندگی کن، در این صورت با آرامش به خواب خواهی رفت.»

وی گفت: «انتقال این ارزش‌‌‏ها به کودکان بسیار مهم است. من از پدر و مادرم بسیار سپاسگزارم که در چنین محیطی بزرگ شدم.»

اورل امیدوار است که داستانش و سه گوهر ذکر شده در آن، به همه افراد در زندگی کمک کند

اورل در پایان گفت: «ما، عزیزانمان و این جهان، به این ویژگی‌‌‏های ارزشمند بسیار نیاز داریم.»

مطالب دیگر:

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

بلایی که چین بر سر صنعت گردشگری ایران آورده است

پیام سازمان بهداشت جهانی: «تعطیلی» کسب و کار و مدارس را برای مقابله با ویروس حزب کمونیست چین متوقف کنید

خوشحالی مردم چین از ابتلای ترامپ به ویروس کرونا

اخبار مرتبط