logo_eet

آمریکا و متحدان غربی بانک‌های «منتخب» روسیه را از سوئیفت حذف می‌کنند

سوئیفت ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر متحدان غربی روز شنبه اعلام کردند که در تلافی حمله روسیه به اوکراین، بانک‌های روسی خاصی را از سیستم
(James Arthur Gekiere/Belga Mag/AFP via Getty Images)

ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر متحدان غربی روز شنبه اعلام کردند که در تلافی حمله روسیه به اوکراین، بانک‌های روسی خاصی را از سیستم پرداخت‌های بین‌المللی سوئیفت حذف کرده و بانک مرکزی روسیه را محدود خواهند کرد.

هزاران بانک و همچنین موسسات مالی در سراسر جهان از سیستم سوئیفت برای تسویه پرداخت های فرامرزی استفاده می کنند. سوئیفت، «جامعه ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان» توسط بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد و برای تامین مالی تجارت بین المللی بسیار مهم تلقی می‌شود.

در بیانیه‌ای مشترک، ایالات متحده و اتحادیه اروپا و همچنین فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و کانادا متعهد می‌شوند که بانک‌های منتخب روسیه از سیستم پیام‌رسانی سوئیفت حذف شوند.»

این تضمین می‌کند که این بانک‌ها از سیستم مالی بین‌المللی جدا شده و به توانایی آنها برای فعالیت در سطح جهانی آسیب می‌رساند.

آنها همچنین متعهد می‌شوند که «تدابیر محدودکننده‌ای را اعمال کنند که از استقرار ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی روسیه به شیوه‌هایی که تأثیر تحریم‌های ما را تضعیف می‌کند، جلوگیری کند».

پل مارکوارت، وکیل شرکت حقوقی بین‌المللی دیویس پولک، به رویترز گفت که ممنوع کردن بانک‌ها از شبکه اصلی پرداخت‌های بین‌المللی جهان «تراکنش‌ها را غیرممکن نمی‌کند»، اما آنها را «بسیار دشوارتر» می‌کند. او گفت: «این کار آنها را بسیار دشوارتر می‌کند—اخراج شدن از سوئیفت هزینه‌های تراکنش را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.»

در اقدامی دیگر، ایالات متحده و متحدان نیز فروش و گرفتن شهروندی را که به روس‌های وابسته به دولت روسیه اجازه می‌دهد شهروند کشورهای‌شان شوند را محدود می‌کنند تا از دسترسی آنها به سیستم‌های مالی کشورها جلوگیری کنند.

علاوه بر این، این گروه یک «گروه ویژه ترانس آتلانتیک» راه‌اندازی خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که تمام تحریم‌های مالی که علیه روسیه وضع کرده‌اند به طور مؤثر اجرا می‌شوند، از جمله با شناسایی و مسدود کردن دارایی‌های افراد و نهادهای تحریم شده در حوزه قضایی متحدان.

کشورها در بیانیه مشترکی اعلام کردند که این اقدامات در روزهای آینده اجرا خواهد شد و همچنین قول داده‌اند که اقدامات بعدی در آینده انجام شود.

آخرین تحریم پس از آن صورت گرفت که خزانه‌داری ایالات متحده در روز پنجشنبه اعلام کرد که «زیرساخت اصلی سیستم مالی روسیه» را هدف قرار داده است که شامل دو بانک بزرگ این کشور است: Sberbank و VTB تحت حمایت دولت.

وزارت خزانه‌داری همچنین سه مؤسسه مالی مهم دیگر روسیه را مسدود کرد: Otkritie، Novikombank، و Sovcombank، و همچنین افراد رده بالای روسی از جمله خانواده‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و برخی از مدیران ارشد بانک‌های دولتی.

ایالات متحده روز جمعه تحریم‌هایی را علیه پوتین و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و همچنین سایر اعضای شورای امنیت روسیه اعمال کرد. اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا نیز تحریم‌های مشابهی را اعمال کردند.

مطالب دیگر:

نماینده باب گود: بایدن نمی‌داند چگونه از اهرم فشار برای بازدارندگی پوتین استفاده کند

بایدن ۳۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را تایید کرد

قانون‌گذار جمهوری‌خواه طرحی برای ممنوعیت تحصیل اعضای خانواده مقامات ارشد رژیم چین در آمریکا پیشنهاد کرد

اخبار مرتبط