Asset 2

ژنرال سابق آمریکا: به‌قدرت رسیدن شی برای سومین بار به‌عنوان رهبر حزب کمونیست چین چالش بزرگی برای جهان آزاد است

سومین دوره بی‌سابقه رهبری حزب کمونیست چین توسط شی دیدگاه او را نسبت به جهان نشان می‌دهد: دیدگاهی که تهاجمی‌تر و در تضاد با ارزش‌های جهان آ
(Kevin Frayer/Getty Images)

به گفته رابرت اسپالدینگ، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی آمریکا، شی جین‌پینگ، رهبر چین پس از کسب سومین دوره بی‌سابقه رهبری حزب کمونیست چین دیدگاه خود را نسبت به جهان نشان می‌دهد: دیدگاهی که تهاجمی‌تر و در تضاد با ارزش‌های جهان آزاد است.

اسپالدینگ که به‌عنوان مدیر ارشد برنامه ریزی استراتژیک در شورای امنیت ملی در دولت ترامپ خدمت می‌کرد، به نیوزمیکِرز، محصول مشترک اپک تایمز و ان‌تی‌دی گفت: «چین چه از نظر نظامی و چه از نظر سیاست خارجی بسیار تهاجمی‌تر خواهد شد و من فکر می‌کنم این یک چالش بزرگ برای جهان آزاد خواهد بود.»

از نظر اسپالدینگ، یکی از مصادیق بارز بازی قدرت، خارج کردن هو جین تائو، رئیس جمهور سابق چین، از سالن کنفرانس در جریان کنگره ملی خلق بود، در حالی که شی پست‌های رهبری کلیدی را در اختیار وفاداران خود قرار داد.

هو، که در ماه دسامبر ۸۰ ساله می‌شود، از ردیف اول سالن کنفرانس، در مقابل بیش از ۲۰۰۰ نفر که در این مراسم حضور داشتند، با چهره‌ای بهت‌زده به بیرون سالن اسکورت شد. یکی از کارکنان در یک نقطه سعی کرد او را از روی صندلی بلند کند.

برای اسپالدینگ، آن صحنه خاطرات سفر باراک اوباما به چین در سال ۲۰۱۶ برای نشست گروه ۲۰ را تداعی کرد، که آنجا از رئیس جمهور سابق با فرش قرمز معمولی استقبال نشد و در عوض مجبور شد پس از ورود از پشت محل مربوط به خود برود.

او گفت: «این رویدادها، از قبل بسیار دقیق برنامه‌ریزی شده‌اند. هر حرکتی آگاهانه است.»

اسپالدینگ گفت، در مورد اوباما، پکن «می‌خواست او را شرمنده کند» و در مورد هو، با بلند کردن بدنی و هدایت کردنش به بیرون توسط یکی از کارکنان، به رخ کشیدن قدرت سیاسی غیرقابل انکار بود.

او گفت: «پیامش این بود که شی رئیس جمهور است و او هیچ صدایی را که مخالف با سیاست‌هایش باشد، تاب نخواهد آورد.»

با این حال، اسپالدینگ یک جنبه روشن برای گسترش قدرت شی می‌بیند. او گفت: «خبر خوب این است که ما واقعاً می‌توانیم به وضوح ببینیم که چین چه کشوری خواهد شد. کشوری دیکتاتوری خواهد شد. قرار نیست [کشوری] مطلوب برای بازارهای تجاری باشد.»

او گفت: «اکنون، از آنجایی که جامعه تجاری می‌داند که دیگر در چین نمی‌تواند به‌خوبی پولسازی کند، باید به فکر رفتن جای دیگری باشد» – که به معنای کشیده شدن به سمت جوامع آزاد مانند آمریکا است.

و اسپالدینگ معتقد است بازسازی قدرت اقتصادی باید در اولویت آمریکا باشد.

«این چیزی است که در درازمدت در رابطه با این جنگ سرد با چین به ما کمک خواهد کرد.»

مطالب دیگر:

فناوری‌های موشکی که توسط مالیات دهندگان آمریکایی از طریق دولت ایالات متحده تأمین مالی می‌شود، سر از چین درمی‌آورند

خرید زمینی در آمریکا توسط یک آزمایشگاه چینی برای پرورش میمون مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد

درخواست پزشک آلبرتا از انجمن پزشکی جهت بررسی «مرگ ناگهانی ۸۰ پزشک جوان» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی