Search
Asset 2

سونامی ویرانگر در اندونزی صدها کشته و زخمی به جا گذاشت

(AZWAR IPANK/AFP/Getty Images)
(AZWAR IPANK/AFP/Getty Images)
(AZWAR IPANK/AFP/Getty Images)

وقوع سونامی مرگبار شب گذشته در اندونزی، تاکنون دستکم  ۲۲۲  قربانی، صدها مجروح و ده‌ها مفقود بر جای گذاشته است و باعث ویرانی مناطق وسیعی شده است. امواج سهمگین سونامی دقایقی پس از وقوع یک آتش فشان در دریا، سواحل اندونزی را در هم کوبید. آژانس مقابله با بلایای طبیعی می گوید که احتمال افزایش تعداد کشته شده ها وجود دارد.

بیشترین مناطق آسیب دیده مربوط به خطوط ساحلی دو طرف تنگه «سوندا» است. این تنگه دو جزیره سوماترا و جاوا را از همدیگر جدا می‌کند.

مقامات به ساکنان و گردشگران در مناطق ساحلی اطراف تنگۀ سوندا هشدار دادند تا از سواحل دور شوند و تا روز ۲۵ دسامبر در شرایط هشدار باقی بمانند.

فیلم های تلویزیونی جاده‌های مسدود شده توسط آوار خانه های آسیب دیده، ماشین های واژگون شده و درختان سقوط کرده را نشان داد. مقامات می گویند که  دسترسی امدادگران و آمبولانس ها برای رسیدن به مناطق آسیب دیده دشوار است زیرا برخی از جاده ها توسط آوارها مسدود شده اند. به گفته مقامات محلی گفت که سواحل غربی استان باتن در جاوا تا کنون ناامیدترین منطقه بوده است.

 یک فیلم هم نشان می دهد که چطور امواج سهمگین سونامی یک کنسرت موسیقی راک در فضای باز را در هم می کوبد و منجر به کشته شدن یک نوازنده و مفقود شدن تعداد دیگر می شود.

سخنگوی آژانس بلایای طبیعی می گوید که  این سونامی بر اثر رانش زمین در بستر دریا و در نتیجه فعالیت آتش‌فشان «آنک‌ کراکاتاو» روی داده است و تأثیر جذر و مد در نتیجه ماه کامل نیز این سونامی را تشدید کرده است.

مطالب دیگر:

کشف زمستانی در مریخ، دهانه آتشفشانی مملو از یخ و برف

تظاهرات جلیقه زردها به کانادا رسید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی