logo_eet

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها: هیچ مدرکی نداریم که ثابت کند واکسن‌ها باعث ایجاد سویه‌های جدید نمی‌شوند

سویه‌های جدید پیشگیری از بیماری‌ها اکنون به هر دو درخواست پاسخ داده و گفته است که پس از تحقیق و جستجو، «هیچ مدرکی برای پاسخگویی» به آن
دفتر مرکزی مراکز کنترل بیماری (CDC) در آتلانتا، جورجیا (Tami Chappell/Getty Images)

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید مدرکی در دست ندارد که ثابت کند واکسن‌های کووید۱۹ سویه‌های جدید و بیماری‌زا از این ویروس را که عامل بیماری کووید۱۹ است، ایجاد نمی‌کنند.

وب‌سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها این امر را که واکسن‌ها باعث ایجاد سویه‌های جدید می‌شوند، یک داستان ساختگی می‌داند.

به نقل از این وب‌سایت، «واقعیت این است که واکسن‌های کووید۱۹ سویه‌های جدید این ویروس را که به‌طور مستقیم یا غیر‌مستقیم موجب بیماری کووید۱۹ می‌شوند، ایجاد نمی‌کنند. بالعکس، واکسن‌های کووید۱۹ می‌توانند موجب جلوگیری از ظهور سویه‌های جدید شوند.»

این وب‌سایت افزوده است: «سویه‌های جدید ویروس به این دلیل ایجاد می‌شوند که ویروس عامل بیماری کووید۱۹ دائماً از طریق فرآیند طبیعی جهش (تغییر) در حال تغییر است. همچنان که این ویروس گسترش می‌یابد، فرصت‌های بیشتری هم برای تغییر پیدا می‌کند. درصد بالای واکسیناسیون در یک جمعیت، گسترش ویروس را کاهش می‌دهد و به جلوگیری از ظهور سویه‌های جدید کمک می‌کند.»

شبکه اقدام رضایت آگاهانه (ICAN) که یک سازمان غیرانتفاعی است، تحت قانون آزادی اطلاعات آمریکا، از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها درخواست کرد تا این ادعا را به صورت مستند اثبات کند.

در یکی از درخواست‌ها، این گروه «تمام مدارکی را که ثابت می‌کند واکسن‌های کووید۱۹ به طور مستقیم یا غیرمستقیم سویه‌های جدیدی از ویروس عامل کووید۱۹ را ایجاد نمی‌کنند»، درخواست کرد.

در موردی دیگری نیز «تمام مدارکی را که ثابت می‌کند ایمنی حاصل از واکسن‌های کووید۱۹ موجب تکامل ویروس و پیدایش سویه‌های جدیدی از آن نمی‌شود» درخواست کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اکنون به هر دو درخواست پاسخ داده و گفته است که پس از تحقیق و جستجو، «هیچ مدرکی برای پاسخگویی» به آن‌ها پیدا نکرده است.

اولین پاسخ در ژانویه (pdf) و دومین پاسخ چهارم ماه می منتشر شد (pdf).

آرون سیری، وکیل مدافع شبکه اقدام رضایت آگاهانه، به اپک تایمز گفت اگر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها بیانیه‌هایی به صورت اعلامیه نشر می‌دهد، باید اسنادی هم برای حمایت از آن‌ها داشته باشد.

سیری گفت که پاسخ‌ها «بسیار نگران‌کننده» هستند. «من فکر می‌کردم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها یک سازمان داده‌محور است و آن‌ها تصمیماتشان را بر اساس مطالعه، دانش و داده‌ها می‌گیرند.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

شبکه اقدام رضایت آگاهانه یکی از پرکارترین سازمان‌هایی بوده که در طول همه‌گیری از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها درخواست اطلاعات کرده است. بسیاری از درخواست‌ها، به دست آمدن اطلاعاتی را به همراه داشته است و درخواست‌های دیگر چنین نبوده است.

سیری معتقد است که در این مورد، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها برای از دست ندادن اعتماد مردم باید اقدامی انجام دهد.

او گفت: «یا این حرف‌ها را تمام کنید یا مدرکی ارائه دهید. قطعاً توصیه‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در برخی موارد ممکن است مفید و سودمند باشد. اما فکر می‌کنم آن‌ها با بیان اظهاراتی که ثابت‌شده نیستند یا نمی‌توانند اثباتشان کنند و با لطمه زدن به اعتبار خود، به همه آسیب می‌رسانند.»

مطالب دیگر:

ایلان ماسک: دولت بایدن باید برای تورم کاری کند وگرنه آمریکا به ونزوئلای سوسیالست تبدیل خواهد شد

بلینکن از ارائه کمک اضطراری ۲۱۵ میلیون دلاری برای بحران کمبود مواد غذایی در جهان خبر داد

درخواست کنگره آمریکا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین

اخبار مرتبط