Search
Asset 2

مقامات پزشک کاشف اومیکرون را تحت فشار قرارداده‌ بودند تا یکسری اطلاعات را فاش نکند

(Image by Gerd Altmann from Pixabay)
(Image by Gerd Altmann from Pixabay)

پزشکی که به کشف سویه اومیکرون کووید۱۹ کمک کرده است، ادعا می‌کند توسط چندین مقام دولتی تحت فشار قرار گرفته بود که فاش نکند این سویه خفیف‌تر است.

دکتر آنجلیک کوتزی، که در حال حاضر رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی است، در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی وِلت گفت در جریان گفت‌وگو با مقامات اروپایی، به او گفتند اعلام نکند سویه اومیکرون نسبت به سویه‌های قبلی کووید۱۹، علائم خفیف‌تری دارد.

به سؤال درباره اولین گفت‌وگوی خود با مقامات اروپایی در مورد سویه اومیکرون، چنین پاسخ داد: «گفتند به‌طور علنی اعلام نکنم این بیماری خفیف است. از من خواستند از بیان چنین اظهاراتی خودداری کنم و بگویم این بیماری جدی است. من نپذیرفتم.»

کوتزی در مورد این‌که کدام مقامات به او گفتند ساکت بماند، توضیحات بیشتری نداد. در این مصاحبه گفت مقامات آفریقای جنوبی او را تحت فشار قرار ندادند و مدعی شد بعدتر مقامات بریتانیا و هلند از او انتقاد کردند.

بر اساس ترجمه انگلیسی این مصاحبه از زبان آلمانی، ادامه داد: «من یک پزشک بالینی هستم و بر اساس علائم بالینی هیچ نشانه‌ای مبنی بر این‌که با یک بیماری جدی مواجه هستیم، وجود ندارد. دوره‌اش عمدتاً خفیف است. البته نمی‌گویم چون خفیف است، مریض نمی‌شوید.»

کوتزی گفت: «تعریف کووید۱۹ خفیف روشن است. بر اساس یکی از تعاریف [مربوط به سازمان بهداشت جهانی]: بیمار را می‌توان در خانه درمان کرد و نیازی به اکسیژن یا بستری در بیمارستان نیست.» او افزود: «در ابتلای جدی [کووید۱۹]، شاهد عفونت‌های تنفسی حاد ریوی هستیم: افراد به اکسیژن یا حتی تنفس مصنوعی نیاز پیدا می‌کنند. این را در مورد سویه دلتا دیدیم، نه اومیکرون. به‌همین خاطر به مردم گفتم: نمی‌توانم بگویم مثل آن است چون چیزی که می‌بینیم، این‌طور نیست.»

کوتزی در میانه صحبت‌هایش، به یاد آورد به دیگر مقامات چه گفته بود: «از آن‌جا که واقعاً خسته شده بودم، یک‌جایی گفتم این بیماری در آفریقای جنوبی خفیف است، اما در اروپا بسیار جدی است. این چیزی بود که سیاستمدارانتان دوست داشتند بشنوند.»

در اواخر نوامبر، کوتزی در چندین مصاحبه، از جمله مصاحبه با سی‌ان‌ان، گفت: «اکثر مواردی که به متخصصین مراقبت‌های بهداشتی اولیه ارجاع می‌دهیم، موارد بسیار خفیف، بسیار خفیف تا متوسط ​​هستند… و بنابراین، بدان معنا است که این بیماران در حال حاضر نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارند.»

برخلاف آن‌که سازمان بهداشت جهانی در نوامبر ۲۰۲۱، اومیکرون را «سویه‌ای نگران‌کننده» خواند، تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند این سویه علائم خفیف‌تری نسبت به سویه دلتا دارد. در حال حاضر، طبق داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، اومیکرون اکثر قریب به اتفاق موارد ابتلا به کووید۱۹ در سراسر کشور را تشکیل می‌دهد.

مطالعه گروهی از محققان ژاپنی و آمریکایی که اواخر دسامبر منتشر شد، نشان می‌دهد اومیکرون تأثیرات مخرب کمتری بر ریه‌ها، گلو و بینی دارد.

اپک‌تایمز با آژانس دارویی اورپا تماس گرفت تا در مورد اظهارات کوتزی اظهارنظر کنند.

مطالب دیگر:

بلوکه شدن ۸ میلیون دلار از پول‌های جمع‌آوری شده برای کاروان آزادی توسط دادگاه کانادا

اشاره فائوچی به زمان احتمالی پایان تمام محدودیت‌های کووید۱۹ در آمریکا

با ادامه تقاضا برای واکسن و قرص کووید۱۹، فایزر فروش امسال خود را ۵۴ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی