Search
Asset 2

سیزدهم ماه می، افق روشن چین امروزی

تمرین کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) در حال انجام تمرین دوم (minghui)
تمرین کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) در حال انجام تمرین دوم (minghui)
تمرین کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) در حال انجام تمرین دوم (minghui)

موزیکی زیبا و دلنشین، گل‌‌‏های لوتوس کاغذی رنگین، افرادی با لباس‌های زیبای طلایی رنگ و لباس‌‌‏های سنتی چین باستان، منظره‌ای است که حوالی روز سیزدهم ماه می هر ساله در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان دیده می‌‌‏شود. این افراد سعی دارند زیبایی‌های تمرین روش فالون گونگ را به مردم بگویند. سعی دارند به مردم بگویند که چطور میلیون‌‌‏ها نفر در سراسر دنیا از طریق انجام تمرین فالون گونگ بهبود چشمگیری در سلامتی جسمی و روحی خود کسب کرده‌اند. سعی دارند به مردم بگویند که چطور فالون گونگ می‌تواند باعث شود رشد سطح اخلاقیات جامعه شود.

نخستین بار در سال ۱۹۹۲ فالون گونگ ( فالون دافا ) به عنوان یک روش چی گونگ به مردم چین معرفی شد. چی گونگ نام روش‌هایی است که طی آن از طریق مراقبه و تمریناتی آرام می‌توان به هدف ارتقای سلامتی جسمی و آرامش روحی دست یافت. در سال ۱۹۹۲ در نمایشگاه تندرستی آسیایی، فالون گونگ عنوان ستاره چی گونگ را گرفت و از موسس این روش (آقای لی هُنگجی) به عنوان استاد نمونه چی‌‌‏گونگ قدردانی شد. تاثیرات مثبت فالون گونگ در بهبود سلامتی و ارتقای معنوی باعث شد جمعیت زیادی از مردم چین به آن گرایش پیدا کنند. طبق آمار رسمی تعداد افرادی که فالون گونگ را تمرین می‌کردند تا سال ۱۹۹۹ به مرز صد میلیون نفر رسید.

در خصوص ثمربخشی فالون گونگ در سلامتی، چندین سری تحقیق علمی از سوی نهادهای پزشکی و دانشگاهی معتبر دنیا مستند شده است. از این میان می‌توان اشاره کرد به چندین سری تحقیق علمی که توسط محققان دانشگاهی و پزشکان در مناطقی نظیر پکن، ووهان، تایوان، روسیه و آمریکای شمالی روی تمرین کنندگان فالون گونگ انجام دادند و نتایج آنها در وب سایت هایی نظیر مینگهویی در دسترس است.

بیشتز بخوانید: خاطره‌‏ای‌‏ از استاد لی، به‌‏مناسبت ۱۳ مِی، روز جهانی فالون دافا

اما بهبود سلامتی تنها دلیل استقبال مردم از فالون گونگ نبود. پس از سال‌ها تسلط اندیشه ضدالهی کمونیسم بر جامعه چین، مردم تشنه آن بودند که از راهی صحیح به فرهنگ سنتی و معنوی خود بازگردند. در چنین شرایطی بود که فالون گونگ پدیدار شد. این گونه شد که هر روز هنگام سپیده‌دم در سراسر چین در پارک‌ها تمرینات گروهی فالون گونگ دیده و موسیقی آرام آنها شنیده می‌شد. در سال ۱۹۹۶ کتاب «جوآن فالون» که مهم‌ترین کتاب این روش است، پرفروش ترین کتاب پکن شد و طی سال‌های بعد دست کم به ۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه و چاپ شد. فالون گونگ از مرزهای چین فراتر رفت و در ده‌ها کشور مورد استقبال قرار گرفت و جوایز و تقدیرنامه‌های بسیاری را دریافت کرد. هم اکنون طبق آمار مردم در بیش از صد کشور دنیا به تمرین فالون گونگ می‌پردازند. در آن زمان مقامات چین از تاثیرات مثبت فالون گونگ بر جامعه آگاه بودند. به طوری که پیش از شروع آزار و شکنجه آن، مقامات چین اذعان داشتند که صدمیلیون تمرین کننده فالون گونگ می‌توانند باعث یکصد میلیارد یوآن صرفه جویی در هزینه‌های پزشکی کشور شوند. یک سوم از جمعیت ۶۰ میلیون نفری حزب کمونیست (در آن تاریخ) و بسیاری از مقامات به فالون گونگ پیوسته بودند.

زمانی که آقای لی هُنگجی، بنیان گذار فالون گونگ سخنرانی می‌کرد، تالار سخنرانی مملو از استادان دانشگاه، متخصصان و دانشجویان بود. بسیاری از تحصیلکرده‌های دارای مدارک دانشگاهی دکترا یا فوق لیسانس با پیمودن هزاران مایل خود را به محل سخنرانی می‌رساندند. آقای لی هُنگجی ساعت‌ها به شیوایی سخنرانی می‌کرد بدون آنکه از متنی استفاده کند. سپس سخنرانی‌ها به صورت کتاب بارها چاپ می‌شد و در مدت کوتاهی نایاب می‌شد.

با وجود تمام فوایدی که فالون گونگ برای جامعه چین به همراه آورد متاسفانه از سال ۱۹۹۹ حزب کمونیست چین این روش را در چین ممنوع اعلام کرد و آزار و شکنجه ظالمانه‌‌‏ای را علیه آن آغاز کرد. آزار و شکنجه‌‌‏ای که تا به امروز ادامه داشته است. همچنین تلاش کرده است که با دروغ‌پردازی وجهه مثبت فالون گونگ را خدشه‌دار کند. دلایل زیادی پشت این آزار و شکنجه قرار دارد که مهم‌‌‏ترین آن را می‌توان حسادت و عصبانیت سران حزب کمونیست از محبوبیت و رواج صد میلیون نفری فالون گونگ دانست. چراکه فالون گونگ توانست از نظر جذب توده‌های مردم از حزب کمونیست چین پیشی بگیرد. بسیاری از مردمی که سال‌ها تئوری‌های پوسیده و ایات گرایش پیدا کرده بودند. اگر روش و تفکری بر پایه الهیات باشد برای حزب کمونیست یک تهدید محسوب می‌شود. زمانی که تعداد تمرین کننده‌های فالون گونگ، از تعداد اعضای حزب کمونیست فراتر رفت حزب کمونیست به فالون گونگ حسادت ورزید و آن را رقیب خود دید. اکثر اعضای حزب با ایدئولوژی آن موافق نبودند. این در حالی بود که مردم به طور داوطلبانه و روزافزون به فالون گونگ گرایش پیدا می‌کردند و در کلاس‌های آن حضور می‌یافتند.

امروزه در کشورهای آزادی که خفقان کمونیسم را تجربه نمی‌کنند، مردمی که از مزایای تمرین فالون‌گونگ بهره‌مند شده‌اند تلاش دارند به طرق مختلف مردم را از حقیقت روش معنوی فالون گونگ آگاه کنند و به کسانی که در داخل چین فالون گونگ را تمرین می‌کنند و همزمان تحت آزار حزب کمونیست چین قرار دارند کمک کنند که مانند سال‌های دورتر آزادانه تمرین خود را انجام دهند. آنها سعی می‌کنند دولت‌ها را نسبت به آنچه در چین روی می‌دهد آگاه کنند و از نهادهای حامی حقوق بشر می‌خواهند که به اوضاع اسفبار حقوق بشر در داخل چین بیشتر توجه کنند.

بیشتر بخوانید: فالون دافا چیست؟ زندگی بدون اضطراب را با تمرین معنوی چینی تجربه کنید

بیشتر بخوانید: تأیید مرگ ۸۰ تمرین‌کنندۀ فالون گونگ در سال ۲۰۱۶ براثر بازداشت‌ها و اعمال شکنجه

بیشتر بخوانید: آموزشگاه آزار و شکنجه فالون گونگ (فالون دافا) در اردوگاه کار ماسانجیا در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی