logo_eet

آمریکا در حال گرایش به‌سمت سیستم اعتبار اجتماعی چین است

سیستم اعتبار اجتماعی چین اخیراً در گزارشی با عنوان «مقابله با تمامیت‌خواهی بیگ‌تک: نقشه راه» توضیح داده است چگونه شرکت‌های بیگ‌تک از قدرت خ
(Kevin Frayer/Getty Images)

به گفته کارا فردریک، تحلیل‌گر اطلاعاتی فیس‌بوک و پژوهشگر بنیاد محافظه‌کار هِریتِیج، شرکت‌های بیگ‌‌تک با انجام اقداماتی که یادآور سیستم اعتبار اجتماعی چین هستند، دستورات دولت ایالات متحده را انجام می‌دهند و آمریکایی‌ها باید بدانند چه اتفاقی در جریان است و با آن مقابله کنند.

فردریک اخیراً در گزارشی با عنوان «مقابله با تمامیت‌خواهی بیگ‌تک: نقشه راه» توضیح داده است چگونه شرکت‌های بیگ‌تک از قدرت خود برای سانسور آمریکایی‌ها استفاده می‌کنند. در این گزارش، اقدامات متنوعی پیشنهاد شده‌اند که آمریکایی‌ها می‌توانند برای مقابله با این وضعیت انجام دهند.

فردریک در برنامه «رهبران اندیشه آمریکایی» در شبکه تلویزیونی اپک‌تی‌وی گفت: «این هم‌بستگی دولت  با شرکت‌های بیگ‌تک برای کنترل فضای گفت‌وگو است که فکر می‌کنم مشکل‌ساز و نشان‌دهنده تمامیت‌خواهی در حال ظهور است». فردریک آن را «همزیستی دولت و شرکت‌های فناوری» می‌نامد.

او به چند مورد اشاره کرد، از جمله اوایل فوریه که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانسی مطبوعاتی، از اِسپاتیفای و دیگر پلت‌فرم‌های بزرگ فناوری خواست اقدامات گسترده‌تری برای حذف چیزی‌که دولت بایدن آن را «اطلاعات نادرست کووید۱۹» می‌خواند، انجام دهند.

فردریک یادآور شد این اولین بار نیست که ساکی به شرکت‌های بزرگ فناوری می‌گوید چه کار کنند. در ژوئیه ۲۰۲۱، ساکی و جراح ژنرال ویوک مورتی در کنفرانسی مطبوعاتی از شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی خواستند با آنچه دولت بایدن آن را «اطلاعات نادرست بهداشتی» می‌خواند، مبارزه کنند. در آن زمان، ساکی به ۱۲ نفر اشاره کرد که به گفته او «۶۵% اطلاعات نادرست ضد واکسن را در پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی تولید می‌کردند.»

ساکی در آن زمان گفت: «علی‌رغم آن‌که برخی [از این ۱۲ نفر] در پلت‌فرم‌های دیگر از جمله پلت‌فرم‌های تحت مالکیت فیس‌بوک محدود شده‌اند، هم‌چنان در فیس‌بوک باقی می‌مانند.» روز بعد گفت: «به‌صرف این‌که در یک پلت‌فرم اطلاعات نادرست منتشر کرده‌اید … نباید تنها از یک پلت‌فرم محروم شوید.»

فردریک گفت در عرض یک ماه، همه این کاربران و حساب‌های کاربری از پلت‌فرم فیس‌بوک اخراج شدند.

در ژانویه، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد از شرکت‌ها و رسانه‌های اجتماعی درخواست ویژه‌ دارد که با اطلاعات غلط و گمراه‌کننده مقابله کنند. در اوایل فوریه، آلهاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی، هم در مورد اطلاعات نادرست کووید۱۹ و هم در زمینه سلامت و امنیت انتخابات، هشدار ترورویستی اعلام کرد.

فردریک گفت: «این در حال فراگیر شدن است و شرکت‌های بیگ‌تک ابزار دست دولت، برای تسلط سنگین بر مردم آمریکا هستند.»

او ادامه داد: «بنابراین بی‌شک این یک تمامیت‌خواهی در حال ظهور است صادقانه بگویم این اقدامات مانند همان کاری هستند که چین در سیستم اعتبار اجتماعی انجام می دهد. باید به خاطر داشته باشید که [این سیستم] با شرکت‌های خصوصی و بخش مالی برخی استان‌های خاص آغاز شد.»

«بنابراین فکر می‌کنم آمریکایی‌ها باید حالت تدافعی بگیرند و متوجه آنچه که امروز دارد اتفاق می‌افتد، باشند.»

مطالب دیگر:

اقدام افراطی و اقتدارگرا: کاروان آزادی در قانون شرایط اضطراری ترودو

سازمان ملل متحد به‌دلیل نفوذ پکن، نقض حقوق بشر چین را نادیده می‌گیرد

حزب جمهوری‌خواه به تلاش خود برای پاسخگو کردن رژیم چین به‌خاطر همه‌گیری کرونا ادامه خواهد داد

اخبار مرتبط