logo_eet

سیل در مرکز چین ۱.۲ میلیون نفر را آواره کرد

سیلاب خیابان‌های شهر جنگژو به رودخانه بدل شده‌اند، تونل‌های زیرزمینی به زیر آب رفته‌اند و در برخی مناطق، سیلاب به طبقه دوم ساختمان‌ها رخنه
پس از بارش شدید باران در 21 ژوئیه 2021 در شهر جنگژو واقع در استان هنان در مرکز چین اتومبیل‌ها در سیلاب فرو می‌روند. (STR/AFP via Getty Images)

شهر مرکزی چین بر اثر بارانی بی‌سابقه دچار سیل‌های ویرانگر شده است

خیابان‌های شهر جنگژو به رودخانه بدل شده‌اند، تونل‌های زیرزمینی به زیر آب رفته‌اند و در برخی مناطق، سیلاب به طبقه دوم ساختمان‌ها رخنه کرده است. قطعی گسترده برق عمل‌های جراحی در بیمارستان‌ها را مختل کرده و تجهیزات حیاتی برخی بیماران از کار افتاده است.

مقامات رژیم در ۲۱ جولای اعلام کردند تا تاریخ ۲۰ جولای تعداد جان‌باختگان ۲۵ نفر بوده که از این میان، ۱۲ نفر بر اثر سیلاب در مترو جان خود را از دست داده و هفت تن آنان مفقود شده‌اند. اما ساکنان این شهر ۱۲ میلیون نفری به اپک تایمز گفتند از نظر آنان آمار واقعی بسیار بیشتر از آمار ذکر شده است.

یکی از ساکنان این شهر به نام ژی به اپک تایمز گفت عیناً شاهد بوده که بعد از ظهر ۲۰ جولای سیلاب مردم را با خود برده است.

شی در ۲۱ جولای گفت: «دو زن هنگامی که قصد داشتند بدون کمک کسی از خیابان عبور کنند، توسط سیلاب برده شدند. ما در کنار خیابان ایستاده بودیم اما هیچ کاری از دستمان ساخته نبود».

بعداً او توانسته بود به دو زن دیگر کمک کند که در سیلاب گیر کرده بودند و برای جلوگیری از برده شدن توسط آب به تیر چراغ راهنمایی تکیه کرده بودند.

شی گفت: «دو مرد به ما کمک کردند دست به دست (برای رسیدن به آن دو خانم) بایستیم و آن دو زن را برگردانیم».

به گزارش یکی از رسانه‌های دولتی، روز ۲۰ جولای بیش از ۵۰۰ نفر بر اثر ورود سیلاب به تونل در مترو گیر افتاده بودند. در این گزارش آمده است ۱۲ نفر داخل مترو جان خود را از دست دادند و ۵ نفر بر اثر جراحات وارده بستری شدند. ویدیوهایی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی مسافرانی را نشان می‌دهند که در تاریکی تا سینه در آب هستند.

یکی از بازماندگان با نام مستعار چیجی چیوآن در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «آب به سینه‌ام رسیده بود. خیلی ترسیده بودم اما ترسناک‌ترین بخش ماجرا نه آب، بلکه هوای رو به کاهش داخل واگن بود».

چیجی گفت دیده است که سایر مسافران دچار حالت تهوع شده‌اند، به رعشه افتاده‌اند و به سختی نفس می‌کشیده‌اند. او نوشت بر اثر کمبود اکسیژن مدتی نیز بیهوش شده است. چیجی پس از دو ساعت محبوس بودن در واگن، نجات پیدا کرد.

در استان هنان، یک مرکز لجستیکی با جمعیت تقریبی ۱۰۰ میلیون نفر، اکثر خدمات قطار به حالت تعلیق درآمده‌اند. بزرگراه‌ها نیز بسته شده‌اند و پروازها به تاخیر افتاده یا لغو شده‌اند.

به گفته مقامات این استان، ۸۹ شهرستان از این سیل زیان دیده‌اند و ۱.۲۴ میلیون نفر نیز آواره شده‌اند.

مطالب دیگر:

دیدگاه: حقیقت و کووید۱۹

دیدگاه: آیا بیل گیتس انسان خوبیست؟

 یک نماینده جمهوری‌خواه: واکسن نمی‌زنم چون نمی‌خواهم

اخبار مرتبط