Search
Asset 2

شانگهای در حالی اعلام کرد بر کووید پیروز شده است که ساکنانش آن را یک شوخی تلخ می‌خوانند

شانگهای در ۲۵ ژوئن اعلام کرد که این مرکز مالی بالاخره توانست پس از سه ماه کووید۱۹ را شکست دهد. با این حال، این نبرد هزینه‌های هنگفتی به اقتصا
در 25مه2022، در حین قرنطینه کووید19 در منطقه جینگ‌آن شانگهای، یک ساکن از پنجره خود به بیرون نگاه می‌کند. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)

لی چیانگ، رئیس حزب کمونیست شانگهای در ۲۵ ژوئن اعلام کرد که این مرکز مالی بالاخره توانست پس از سه ماه کووید۱۹ را شکست دهد. با این حال، این نبرد هزینه‌های هنگفتی به اقتصاد شانگهای تحمیل کرد و باعث رنج و عذاب فراوان ۲۵ میلیون جمعیت این شهر شد.

لی این «پیروزی» را در جلسه شهرداری نمایندگان حزب کمونیست چین اعلام کرد و آن را به سیستم سیاسی تحت رهبری حزب کمونیست چین و پایبندی قاطع مقامات به سیاست «کووید صفر» نسبت داد.

پس از انتشار این گزارش خبری در رسانه اجتماعی نشریه پیپلز دیلی، شمارنده تعداد نظرات نشان می‌داد که خوانندگان ۷۶۱ نظر گذاشته‌اند. اما در مدت کوتاهی تنها پنج نظر باقی ماند و پیامی در پایین صفحه ظاهر شد که نوشته بود: «نظرات نامناسب فیلتر شده‌اند و برخی نظرات نمایش داده نمی‌شوند.»

یک وبلاگ‌نویس چینی با نام اینترنتی «دختر مغرور»، این گزارش خبری را در توییتر بازنشر کرد و گفت «پیروزی» شانگهای یک «شوخی تلخ» است. در ژیهو دات کام که یک پلتفرم پرسش و پاسخ چینی شبیه کورا است، یک نفر این سؤال را مطرح کرد که: «پیروزی شانگهای بر همه‌گیری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» دیگری پاسخ داد: «شما انتظار دارید ازتان عذرخواهی کنند، اما آنها انتظار دارند ازشان تشکر کنید.» این پاسخ تبدیل به یکی از پاسخ‌های برتر شد که ۴۵۲۶ نفر آن را پسندیدند.

زیان‌های اقتصادی

از ماه مارس امسال، شانگهای در وضعیت قرنطینه نسبی قرار گرفت تا ویروس را مهار کند و پس از آن، قرنطینه کامل از اوایل آوریل اجرا شد تا این‌که محدودیت‌های همه‌گیری در ماه ژوئن کاهش داده شد. سیاست سختگیرانه «کووید صفر» در این سه ماه، ضربه سختی به اقتصاد شانگهای زد.

داده‌های اداره آمار شانگهای نشان می‌دهند که تنها در ماه آوریل، کل تولید صنعتی شانگهای نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از ۶۰ درصد کاهش داشته است؛ فروش کالاهای مصرفی نزدیک به ۵۰ درصد، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بیش از ۴۰ درصد و ارزش کل واردات و صادرات نیز بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته‌اند.

با توجه به تولید ناخالص داخلی سالانه شانگهای در سال ۲۰۲۱ که معادل ۶۴۶ میلیارد دلار بود، متوسط ​​تولید روزانه این شهر ۱.۷۷ میلیارد دلار است و اگر بازگشایی نسبی تا پایان قرنطینه را در نظر نگیریم، انتظار می‌رود ضرر اقتصادی مستقیم تعطیلی ۷۰ روزه شانگهای ۱۲۳.۹ میلیارد دلار باشد.

این محاسبه شامل منابع مالی و انسانی صرف‌شده برای ساخت بیمارستان‌های موقت در شانگهای، قرنطینه کردن تعداد زیادی از مردم و آزمایش‌ مکرر اسید نوکلئیک ۲۵ میلیون ساکن آن نمی‌شود.

علاوه بر این، برخی شرکت‌ها برای همیشه تعطیل شدند. بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی از شانگهای خارج شده‌اند یا قصد دارند خارج شوند. هنوز آمار دقیقی در دسترس نیست.

بیمارانی که در طی قرنطینه برای دسترسی به مراقبت‌های پزشکی به مشکل برخوردند، جان خود را از دست دادند، چند مورد خودکشی به دلیل استرس یا افسردگی خارج از تحمل وجود داشت و برخی از افراد مسنی که تنها زندگی می‌کردند، در خانه مرده پیدا شدند که احتمالاً از گرسنگی جان باخته بودند. در ۱۱ آوریل، یکی از اعضای کادر درمان به دلیل فشار کاری بیش از حد، ناگهان جان باخت.

از آن‌جا که رسانه‌های دولتی چین به ندرت اخبار بد را گزارش می‌کنند، برخی از شهروندان شانگهای در تلاش هستند تا خودشان برای جمع‌آوری اطلاعات تحقیق کنند.

یک حساب کاربری در توییتر با نام «آمار مرگ‌ومیر غیرطبیعی قرنطینه‌ ۲۰۲۲ شانگهای» تاکنون ۱۳۶ مورد مرگ را ثبت کرده است. از این میان، اطلاعات کامل ۶۹ مورد آنان در دسترس است، از جمله نام، نشانی، زمان فوت و اطلاعات حساب‌ها.

مطالب دیگر:

پژوهش‌ها بیماری لاعلاج پریون را به واکسن‌های کووید۱۹ مرتبط می‌دانند

بایدن: رانندگان باید «تا پایان جنگ روسیه» برای بنزین قیمت بالاتری بپردازند

تلاش سران گروه هفت برای مقابله با پیامدهای برنامه انرژی سبز

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی