logo_eet

شخصیت سخاوتمند سائو‌‏سائو و جد او

سائو سائو، چهره‌‏ای تاریخی در چین بود که در زمینه امور نظامی و ادبیات استعداد داشت. (Internet image)
سائو سائو، چهره‌‏ای تاریخی در چین بود که در زمینه امور نظامی و ادبیات استعداد داشت. (Internet image)

«سائو جی» در مقایسه با «سائو سائو»، نوه‌‏اش، شخصیتی مبهم در تاریخ چین دارد اما او به‌‏خاطر مهربانی و سخاوت در میان همسایگانش مشهور بود.

در «ادامه کتاب هان» آمده است که یک‌‏بار همسایه سائو جی خوکی گم کرد و متوجه شد که یکی ‌‏از خوک‌‏های سائو جی خیلی شبیه خوک گم‌‏شده‌‏اش است و تصور کرد که خوک اوست.

سائو جی با همسایه‌‏اش مشاجره نکرد و اجازه داد تا خوک را با خود ببرد.

مدتی بعد، خوک گم‌‏شده همسایه به خانه بازگشت. همسایه که بسیار احساس خجالت می‌‏کرد از سائو جی عذرخواهی کرد و خوک را به او برگرداند.

سائو جی با لبخندی و بدون آن‌‏که حرفی بزند خوک را پس گرفت. مردم روستا این سخاوت سائو جی را ستودند و از صمیم قلب او را تحسین کردند.

«سائو سائو»، نوه سائو جی (۲۲۰-۱۵۵ میلادی) و قهرمانی در دوران «سه امپراطوری»، حتی روشن‌‏فکرتر و بزرگوارتر از جدش بود.

نبرد «گواندو» که مشهورترین نبرد در تاریخ چین است در سال ۲۰۰ میلادی روی داد. با‌‏وجود آن‌‏که تعداد نفرات ارتش سائوسائو بسیار کم بودند اما توانستند ارتش «یوان شائو» را شکست دهند. یوان شائو و پسرش ارتش را رها کردند و دست به فرار زدند.

سربازان سائو سائو، تجهیزات ارتش، اسناد، گنجینه و حتی سربازان او را به غنیمت گرفتند.

اسناد یوان شائو شامل مکاتبات خصوصی یوان شائو و مقامات سائو سائو بود که برخی‌‏از آن‌‏ها حتی از ژنرال‌‏های ارتش سائوسائو به‌‏شمار می‌‏رفتند.

این اسناد، خیانت مقامات را آشکار می‌‏کرد. سائوسائو می‌‏توانست با خواندن این نامه‌‏ها، خائنین را شناسایی و پاک‌‏سازی کند. با این وجود او هیچ اقدامی نکرد.

در‌‏عوض، وی به خدمتکارانش دستور داد تا همه نامه‌‏ها را بسوزانند بدون آن‌‏که حتی یکی از آن‌‏ها را بخواند و با این کار حس زیردستانش را از وحشت به حس قدردانی تغییر داد.

سائو سائو، به جای آن‌‏که علیه خیانت‌‏کاران اقدامی کند، به این موضوع از منظر زیردستانش نگریست و گفت: «زمانی‌‏که یوان قوی بود، حتی خود من نیز به سرنوشت خود اطمینان نداشتم، دیگران جای خود دارند!»

اخبار مرتبط