Asset 2

قانون جدید، شرکت‌های چینی حاضر در بورس آمریکا را موظف به پاسخگویی می‌کند

شرکت‌های چینی این لایحه دو حزبی، همچنین از شرکت‌ها می‌‏خواهد که افشای مالکیت یا تحت کنترل بودن آنها توسط یک دولت خارجی، از جمله رژیم کمونیستی
(Angela Weiss/AFP via Getty Images)

روز دوم دسامبر، مجلس نمایندگان ایالات متحده به اتفاق آرا قانونی را تصویب کرد که طبق آن شرکت‌های خارجی که در بورس‌های آمریکا حضور دارند باید استانداردهای حسابرسی ایالات متحده را برآورده کنند، اقدامی که به امتیازات خاص شرکت‌های چینی پایان می‌دهد. این لایحه اکنون برای امضاء و اجرا به رئیس جمهور آمریکا رسیده است.

درصورتی که شرکت‌‏های چینی از پذیرش شفافیت و عمل به همان قوانینی که مشاغل ایالات متحده از آن تبعیت می‌کنند، سر باز زنند، از حضور آنها در بازار سهام ایالات متحده جلوگیری می‌شود. این قانون همچنین در مورد شرکت‌‏هایی اعمال می‌‏شود که سهام آنها بدون بورس معامله می‌‏شود.

شرکت‌هایی نظیر علی‌بابا، چاینا موبایل و جی‌دی از این دست هستند. شورای نظارت بر حسابرسی شرکت‌ها (PCAOB)، در وب سایت خود لیستی از ۲۶۲ شرکت خارجی را نشان می‌‏دهد که قادر به انجام بازرسی نیست که ۲۳۶ شرکت در چین و هنگ کنگ مستقر هستند.

این لایحه دو حزبی، همچنین از شرکت‌ها می‌‏خواهد که افشای مالکیت یا تحت کنترل بودن آنها توسط یک دولت خارجی، از جمله رژیم کمونیستی چین، را اعلام کنند.

سناتور جان کندی، از نمایندگان پیگیر در این خصوص در ایمیلی به اپک تایمز، گفت «خط مشی کنونی که به شرکت‌های چینی اجازه می‌دهد قوانینی را که شرکت‌های آمریکایی دنبال می‌کنند را زیر پا بگذارند سمی است. این رویه سرمایه خانواده‌ها و کارگران که به بورس می‌آیند را به خطر می‌اندازد.»

شورای نظارت بر حسابرسی شرکت‌ها بیش از یک دهه قادر به بازرسی شرکت‌های مستقر در چین نبوده است و پکن با اشاره به قوانین حزب کمونیست در ارتباط با محافظت از داده‌ها، حفظ حریم خصوصی، رازداری یا امنیت ملی از این حسابرسی سر باز می‌زد.

کریس ون هولن، از دیگر نمایندگان مجلس در بیانیه‌‏ای گفت «میلیون‌ها خانواده برای بازنشستگی، فرستادن فرزندان خود به دانشگاه و شرایط اضطراری مالی به سرمایه‌های متوسط ​​متکی هستند.»

وی افزود «اما بسیاری از آنها پس از سرمایه گذاری در شرکت‌های به ظاهر مشروع چینی که مطابق با استانداردهای مشابه سایر شرکت‌های دارای لیست عمومی نیستند، فریب خورده‌اند. لایحه اخیر اطمینان حاصل می‌‏کند که همه شرکت‌ها در ایالات متحده از قوانین یکسان پیروی می‌‏کنند.»

مطالب دیگر:

پشتیبانی کانادا از استرالیا در محکوم کردن چین برای پخش تصویر جعلی

 ادعای شاهد دادگاه نوادا چه بود؟

افسر سابق سیا: بی‌نظمی در انتخابات ۲۰۲۰ می‌تواند بخشی از یک طرح بزرگ‌تر باشد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی