logo_eet

شرکت دومینیون و مقامات شهر ماریکوپا از تحویل رمز عبور دستگاه‌های شمارش آراء به بازرسان آریزونا امتناع ورزیدند

شرکت دومینیون و مقامات شهر ماریکوپا از تحویل رمز عبور دستگاه‌های انتخابات به بازرسان آریزونا امتناع ورزیده‌اند. بازرسان دریافتند اطلاعات
(Courtney Pedroza/Getty Images)

شرکت دومینیون و مقامات شهر ماریکوپا از تحویل رمز عبور دستگاه‌های شمارش آراء به بازرسان آریزونا امتناع ورزیده‌اند. بازرسان دریافتند اطلاعات یکی از دستگاه‌ها به طور کامل حذف شده است، نگرانی‌ها از این بابت افزایش یافته است.

شرکت دومینیون روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای به رسانه‌های خبری اعلام کرد این شرکت با پروسه بازرسی همکاری لازم را خواهد داشت اما کمیسیون رسیدگی انتخابات ایالات متحده صلاحیت شرکت سایبر نینجاز را که همراه با سه شرکت دیگر توسط سنای آریزونا برای انجام پروسه بازرسی استخدام شده‌اند تایید نکرده است.

شرکت دومینیون در بیانیه مذبور گفت: «تحویل اموال معنوی دومینیون به شرکتی فاقد اعتبار، مغرض و غیرقابل‌اعتماد همچون سایبر نینجاز بی‌دقتی محض است و به منافع اقتصادی شرکت و امنیت انتخابات کشور آسیب‌های غیرقابل‌جبرانی وارد می‌کند. هیچ شرکتی نباید وادار به مشارکت در چنین اقدام غیرمسئولانه‌ای شود».

شرکت سایبر نینجاز به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداد.

به گفته کن بنت، وزیر امور خارجه جمهوری‌خواه پیشین ایالت آریزونا و مسئول هماهنگی پروسه بازرسی سنا، مقامات شهر ماریکوپا پیش‌تر گفته بودند رمز عبورهای لازم برای دسترسی به عملکردهای مدیریتی دستگاه‌های شرکت دومینیون که در زمان انتخابات برای اسکن برگه‌های رای استفاده شده بودند را در اختیار ندارند.

هفته گذشته بنت در محل برگزاری پروسه بازرسی در شهر فونیکس به شبکه وان آمریکا نیوز گفت: «آن‌ها به ما گفتند رمز عبور دوم را ندارند یا تمام رمزهایی که دارند را به ما تحویل داده‌اند».

علاوه بر این، شهر ماریکوپا با ادعای نگرانی از بابت مسائل امنیتی از تحویل روترها به بازرسان امنتاع ورزیده است.

احضاریه‌ای که سنا اواخر سال گذشته صادر کرد تمامی روترها یا داده‌های آنان و دسترسی به دستگاه‌های انتخابات را نیز شامل می‌شود. مطابق با رای دادگاه در ماه فوریه، احضاریه‌های مذبور معتبر هستند و باید از آن‌ها پیروی شود.

کارن فان، رئیس جمهوری‌‌خواه سنای آریزونا اخیراً مقامات شهر ماریکوپا را تهدید کرده بود اگر به عدم همکاری خود با احضاریه‌های مذبور خاتمه ندهند برای آن‌ها احضاریه صادر کند اما در تاریخ ۱۲ می در نامه‌ای از تهدید خود عقب‌نشینی کرد.

فان در عوض از جک سِلِرز، رئیس جمهوری‌خواه کمیته ناظران شهر ماریکوپا درخواست کرد با حضور در ملاقات پیشِ رو در ساختمان کاپیتول ایالت آریزونا به منظور بررسی مشکلات پیرامون روند بازرسی، به صورت داوطلبانه همکاری کند.

فان گفت بازرسان تناقض‌هایی را در شمارش آرا یافته‌اند که از جمله این موارد می‌توان به دسته‌ای اشاره کرد که باید شامل ۲۰۰ برگه رای می‌بود اما تنها ۱۶۵ برگه آن شماره‌گذاری شده بود. فان در ادامه گفت تیم بازرسان یافته‌اند اطلاعات یکی از دستگاه‌های انتخابات به طور کامل پاک شده است و پایگاه داده اصلی نرم‌افزار سیستمی مدیریت انتخابات در هیچ کجای دستگاه یافت نشده است که نشان می‌دهد پایگاه داده اصلی تمام اطلاعات مرتبط با انتخابات ۲۰۲۰ به طور کامل پاک شده است.

سلرز روز پنج‌شنبه گفت در این جلسه شرکت نخواهد کرد و اتهامات یادشده را مردود خواند.

او گفت حذف کردن فایل‌های سرور «جرم است و حقیقت ندارد».

سلرز در ادامه افزود: «پس از بررسی نامه با کارشناسان آی‌تی و انتخابات شهر ماریکوپا، می‌توانم به شما بگویم این اتهامات کاملاً اشتباه و ناآگاهانه هستند. علاوه بر این، ادعای حذف و از بین بردن فایل‌های انتخابات توسط کارمندان ما، اتهامی شرم‌آور و بی‌پایه و اساس بوده و توهینی به سنای آریزونا به حساب می‌آید». سلرز از سناتورها و تیم هماهنگ‌کننده خواست فوراً سخنان خود در شبکه‌های اجتماعی و مطبوعات را پس بگیرند.

کمیته ناظران که روز جمعه جلسه‌ای اضطراری را پشت درهای بسته برگزار کرد، قصد دارد روز دوشنبه به منظور حل مسئله فوق جلسه‌ای عمومی برگزار کند.

فان، سخنگوی جمهوری‌خواه سنای آریزونا و تیم هماهنگ‌کننده به درخواست فوری برای اظهار در این زمینه پاسخ ندادند.

مطالب دیگر:

بلینکن: ایالات متحده استرالیا را در رویارویی با تهدیدات پکن «تنها نمی‌گذارد»

جمهوری‌خواهان مجلس به اِلیس استفانیک به‌عنوان جایگزینی برای لیز چینی رأی دادند

آمریکا یکی از مقامات چین را به علت آزار و شکنجه فالون گونگ تحریم کرد

اخبار مرتبط