Asset 2

کوین مک‌کارتی، رهبر حزب جمهوری‌خواه مجلس، از همکاری با هیئت ششم ژانویه امتناع کرد

ششم ژانویه مدتی قبل، کمیته منتخب مجلس از این نماینده جمهوری‌خواه کالیفرنیا خواست داوطلبانه اطلاعاتی را در اختیارشان قرار دهد که شامل
رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، کوین مک کارتی در یک کنفرانس خبری هفتگی در کاپیتول هیل در واشنگتن در 28 مه 2020 صحبت می‌کند. (Alex Wong/Getty Images)

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، روز چهارشنبه گفت با هیئت ششم ژانویه که مسئولیت تحقیق درباره حمله به ساختمان کنگره آمریکا را بر عهده دارد، همکاری نخواهد کرد و این کمیته را متهم به «سواستفاده از قدرت» کرد.

مدتی قبل، کمیته منتخب مجلس از این نماینده جمهوری‌خواه کالیفرنیا خواست داوطلبانه اطلاعاتی را در اختیارشان قرار دهد که شامل وضعیت روحی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در حین و بعد از حوادث ششم ژانویه نیز می‌شد.

مک‌کارتی اعلام کرد: «به عنوان یک نماینده و رهبر حزب اقلیت مجلس، بدون تأسف یا رضایت به این نتیجه رسیده‌ام که شریک سواستفاده این کمیته منتخب از قدرت نشوم که هم امروز این نهاد را لکه‌دار می‌کند و هم در آینده به آن آسیب خواهد رساند.»

مک‌کارتی معتقد است این هیئت ۹ نفره «تحقیقات قانونی انجام نمی‌دهد.»

مجلس تحت اکثریت دموکرات‌ها در تابستان ۲۰۲۱ کمیته ششم ژانویه را در شرایطی ایجاد کرد که اکثر قریب به اتفاق آرا حزبی بودند. لیز چنی، نماینده وایومینگ، و آدام کینزینگ، نماینده ایلینوی، تنها جمهوری‌خواهانی بودند که به این کمیته رأی مثبت دادند و هم‌چنین تنها جمهوری‌خواهانی هستند که در این کمیته حضور دارند.

بنی تامپسون، نماینده دموکرات می‌سی‌سی‌پی که ریاست این هیئت را بر عهده دارد، در نامه‌ای از مک‌کارتی خواسته بود مکالمات خصوصی خود را با رئیس‌جمهور سابق «قبل، حین و پس از» حمله به کنگره آمریکا فاش کند.

علاوه بر آن، این هیئت از مک‌کارتی می‌خواهد پیام‌های خود به مارک مدوز، رئیس سابق کارکنان کاخ سفید، در روزهای قبل از ششم ژانویه را ارائه دهد.

تامپسون گفت: «هم‌چنین باید بدانیم رئیس‌جمهور برای ششم ژانویه چه برنامه‌هایی داشت و به چه روش‌هایی سعی کرد نتایج انتخابات را تغییر دهد. به عنوان مثال، طبق گزارشات، شما پیش از ششم ژانویه به مارک مدوز و رئیس جمهور سابق توضیح دادید که اعتراض به تأیید نتیجه انتخابات در ششم ژانویه محکوم به شکست است.»

این کمیته به ماهیت حساس و غیرعادی درخواست خود اذعان دارد، چرا که تامپسون در درخواست ملاقات خود با مک‌کارتی در سوم یا چهارم فوریه نوشت: «کمیته منتخب احترام زیادی برای حقوق کنگره و حریم خصوصی اعضای آن قائل است اما در عین حال، به‌ جِد مسئولیم که واقعیت‌ها و شرایط این رویدادها را به‌طور کامل بررسی کنیم.»

چنی، نایب رئیس کمیته، احتمال احضار مک‌کارتی به این هیئت در آینده را رد نکرد.

اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد: «گزینه‌هایمان را ارزیابی خواهیم کرد، اما به حقیقت خواهیم رسید.»

چندین جمهوری‌خواه در طی چند ماه گذشته به این کمیته احضار شده‌اند.

اولین نفر نماینده جمهوری‌خواه پنسیلوانیا، اسکات پری بود. پری در کمیته ششم ژانویه حاضر نشد و آن را «غیرقانونی» خواند.

دومین نماینده جمهوری‌خواه، جیم جردن از اوهایو بود که از منتقدین سرسخت و صریح کمیسیون ششم ژانویه محسوب می‌شود. جردن نیز مانند پری از حضور در کمیته امتناع کرد و دلیلش را «دغدغه‌های جدی» در مورد سابقه این کمیته در ارائه شواهد دستکاری‌شده به عنوان واقعیت‌های مستند عنوان کرد.

مطالب دیگر:

هشدار نهادهای قانون‌گذار درباره خطرات دوزهای تقویت‌کننده واکسن کووید۱۹

رژیم چین درب خانه‌های مردم را پلمپ می‌کند؛ التماس ساکنین شیان برای غذا

رِی اپس کیست؟ وزارت دادگستری آمریکا پاسخ نمی‌دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی