logo_eet

قاتل یا قهرمان؟ سیل دروغ‌پراکنی درباره پرونده کایل ریتنهاوس در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیونی

شلیک ریتنهاوس مدعی شد اقدام به شلیک برای دفاع از خود بوده است و هیئت منصفه دادگاه نیز پس از آن‌که تصاویر ویدیویی و شهادت شاهد در جریان محاکمه
کایل ریتنهاوس (Sean Krajacic/Pool via Getty Images)

تحلیل خبر

دادگاه محاکمه کایل ریتنهاوس هفته گذشته با تبرئه وی خاتمه یافت. او که در زمان وقوع حادثه، یعنی ۲۵ آگوست ۲۰۲۰، ۱۷ سال داشت، با سلاح ای‌آر-۱۵ در شهر کنوشا از ایالت ویسکانسین به سه مرد سفید پوست شلیک کرد و دو تن جان باختند.

ریتنهاوس مدعی شد اقدام به شلیک برای دفاع از خود بوده است و هیئت منصفه دادگاه نیز پس از آن‌که تصاویر ویدیویی و شهادت شاهد در جریان محاکمه نشان داد افرادی که او به آن‌ها شلیک کرده بود به وی حمله‌ور شده بودند، او را از تمامی اتهامات تبرئه کردند.

آنچه ماجرا را طی سال گذشته بحث برانگیز کرد، نحوه گزارش رسانه‌‌‌‌‌‏ها از ماجرا بود که هر دو گروه رسانه‌‌‌‌‌‏های راست و چپ آن را به شکل افراطی و به دور از واقعیت‌‌‌‌‌‏ها گزارش کردند. سال گذشته برخی رسانه‌‌‌‌‌‏های چپگرا ریتنهاوس را «دشمن افراطی شده توسط ترامپیست‌‌‌‌‌‏ها» نامیدند. الحان عمر او را «تروریست داخلی» نامید. افراد دیگر او را نژاد‌‌‌‌‌‏پرست، افراطی و مگای ترامپی قاتل نامیدند. بسیاری از مقامات سطح بالای آمریکا و رسانه‌‌‌‌‌‏ها بدون وجود مدرکی مشخص در این باره نظراتی افراطی بیان کردند و این شایعه نیز پخش شد که «ریتنهاوس به قصد کشتن سیاه پوست‌ها رفته بود.»

از سوی دیگر برخی گروه‌‌‌‌‌‏های راست افراطی او را «بی‌‌‌‌‌‏نهایت معصوم» و «قهرمان» نامیدند و از او به شدت تجلیل کردند چرا که برای دفاع از مردم دیگر به آنجا رفت. برخی نیز گفتند که ریتنهاوس کاری را انجام داد که باید به دست دولت انجام می‌‌‌‌‌‏شد تا به این شورش‌‌‌‌‌‏های آسیب‌‌‌‌‌‏بار و کشنده پایان دهد.

سه مورد از اطلاعات دروغین منتشرشده درباره ریتنهاوس چنین است: «کایل ریتنهاوس به سه مرد سیاهپوست شلیک کرد. کایل ریتنهاوس با سلاح خود بین ایالت‌ها سفر می‌‌‌‌‌‏کرد. کایل ریتنهاوس سلاح ای‌کی-۴۷ در دست داشت.»

اما ماجرا چه بود؟ ماه اوت سال گذشته در آستانه اعتراضات سراسری در آمریکا بر علیه خشونت پلیس در کشته شدن جورج فلوید، تظاهرات خشونت‌‌‌‌‌‏آمیزی در شهر کنوشا از ایالت ویسکانسین به جریان افتاد. این اعتراضات پس از آن شعله‌‌‌‌‌‏ور شد که پلیس به یک فرد سیاهپوست به نام «جیکوب بلیک» شلیک و او را زخمی کرد. آن شب اعتراضات به خشونت کشیده شد و معترضان ساختمان‌‌‌‌‌‏ها و ماشین‌‌‌‌‌‏ها را به آتش می‌‌‌‌‌‏کشیدند و کسب و کار مردم را غارت می‌‌‌‌‌‏کردند.  بعد از آنکه کایل ریتنهاوسِ ۱۷ ساله از وقوع این خشونت‌‌‌‌‌‏ها در شبکه‌‌‌‌‌‏های اجتماعی مطلع شد، پس از نیم‌‌‌‌‌‏ساعت رانندگی از ایلینوی خود را به کنوشا رساند. ریتنهاوس یک اسلحه نیمه اتوماتیک «اسمیت اند وسن، اِم‌‌‌‌‌‏اَند‌‌‌‌‌‏پی ۱۵» همراه داشت که آن را از دوستش و در خانه‌ای در شهر کنوشا تحویل گرفته بود. او اسلحه به دست به گروه مردم مسلحی پیوست که جلوی آتش زدن ماشین‌‌‌‌‌‏ها و خانه‌‌‌‌‌‏ها توسط معترضان را می‌‌‌‌‌‏گرفتند.

ریتنهاوس قبل از وقوع درگیری در ویدئویی در جواب این سوال که «اینجا چه خبر است؟»، گفته بود که «مردم دارند زخمی می‌‌‌‌‌‏شوند، وظیفه ماست که از این کسب و کارها حفاظت کنیم. از وظایف منه که به مردم کمک کنم. اگر کسی آسیب ببیند من جلوی آسیب می ایستم، برای همین تفنگم هم همراهمه. که مسلما از خودم دفاع کنم. بسته کمک‌‌‌‌‌‏های اولیه هم دارم.»

همان شب ریتنهاوس به سه نفر شلیک کرد، دو نفر کشته و یک نفر زخمی شد. بعد از این حادثه او خودش را به پلیس تسلیم کرد و دادگاه او اوایل ماه نوامبر امسال آغاز شد. طبق شواهد و ویدئوی موجود سه فرد درگیر با ریتنهاوس اول به او حمله کرده بودند. گزارشگری که شاهد ماجرا بود شهادت داد که اول «جوزف روزنبام»، یعنی یکی از دو فرد کشته شده به متهم حمله کرده بود. ریتنهاوس هم شهادت داد که روزنبام سعی داشت تفنگش را بگیرد که شلیک صورت گرفت. بعد از این شلیک، برخی ریتنهاوس را دنبال کردند از جمله «انتونی هوبر» که کشته و «گیگ گروسکروتز» که زخمی شد. سپس هوبر با اسکیت برد به گردن ریتنهاوس می‌‌‌‌‌‏زند و فرد دیگری او را با سنگ می‌‌‌‌‌‏زند که به زمین می‌‌‌‌‌‏افتد و بعد هوبر دوباره به گردنش می‌‌‌‌‌‏زند و سعی می‌‌‌‌‌‏کند که اسلحه‌‌‌‌‌‏اش را بگیرد. در این لحظه ریتنهاوس به هوبر شلیک می‌‌‌‌‌‏کند. گروسکروتز هم در دادگاه شهادت می‌‌‌‌‌‏دهد که اسلحه‌‌‌‌‌‏اش را به سمت ریتنهاوس گرفته بود. تمام شواهد در دادگاه به این نتیجه منجر شد که شلیک‌‌‌‌‌‏ها به منظور دفاع شخصی انجام شدند.

شایعات پیرامون این حادثه چنان شدید بود که وقتی بعضی از مردم ویدئوی حادثه را تماشا می‌‌‌‌‌‏کردند از دیدن آنچه واقعا رخ داده بود و تفاوت آن با شایعاتی که شنیده بودند، شوکه شدند.

اینفلوئنسرهای برجسته‌ای از جمله قانونگذاران و خبرنگاران، منبع برخی از این دروغ‌پراکنی‌های سهوی و یا حتی عمدی هستند و کارشناسان از این بابت نگرانند.

جفری مک‌کال، استاد ارتباطات دانشگاه دی‌پاو، طی ایمیلی به اپک تایمز گفت: «به محض وقوع حادثه ریتنهاوس در شهر کنوشا، رسانه‌ها بی‌درنگ داستانی ساختند که با داستان مطلوب و ویژه خودشان همخوانی داشته باشد. و اکنون می‌دانیم که این کار به قضاوت‌های شخصیتی اشتباه و خطاهای بسیاری در آن برهه منتهی شد … الان این رسانه‌ها به قدری به آن داستان پایبند شده‌اند که دیگر نمی‌توانند زحمت تصحیح اشتباهات یا ارائه جزئیات صحیح امروز را به خودشان بدهند. این موضوع نشان می‌دهد که برخی رسانه‌ها فقط با داستان‌های از پیش تعیین‌شده و ایدئولوژیک کار می‌کنند و اصلاً زحمت گزارش واقعیات موجود در محاکمه حقیقی را به خودشان نمی‌دهند».

رایان چیتام، خبرنگار اسبق و منتقد رسانه‌ای مجله بررسی خبرنگاری کلمبیا نیز گفت بعضی از رسانه‌های سنتی از جمله مجله نیویورکر، در زمینه پرونده ریتنهاوس فوق‌العاده گزارش کرده‌اند اما «تعداد این رسانه‌ها مانند چند قطره آب در چاهی مملو از پوشش رسانه‌ای یک‌جانبه، دروغین و گاهاً بدخواهانه است که به دنبال همخوانی با یک داستان ایدئولوژیک است».

خبرنگار مارک استراسمن روز یکشنبه در برنامه «رویارویی با ملت» از شبکه سی‌بی‌اس به دروغ گفت ریتنهاوس «با آمادگی مسلحانه برای جنگ از ایالت ایلینوی خارج شد». استاد دانشگاه هاروارد، پروفسور کُرنل ویلیام بروکس روز جمعه در برنامه «کومو پرایم تایم» از شبکه سی‌ان‌ان به دروغ گفت ریتنهاوس حامل سلاح ای‌کی‌-۴۷ بوده است. نشریه ایندیپندنت اواخر هفته گذشته به دروغ گزارش داد ریتنهاوس به سه مرد سیاهپوست شلیک کرده است.

سوای از اینکه راست یا چپ، کدام درست می‌‌‌‌‌‏گویند بیشتر به نظر می‌‌‌‌‌‏رسد که کایل ریتنهاوس بین جنگ راست و چپِ آمریکا گیر افتاده است و نظرات در مورد گناه‌‌‌‌‌‏کار یا بی‌‌‌‌‌‏گناه بودنش شاید چندان بر اساس شواهد ارائه شده به دادگاه نباشد.

نوشته: شهرزاد قانعی، تحلیلگر مسائل سیاسی و مقاله‌نویس اپک تایمز

مطالب دیگر:

آمار مرگ‌ومیر ناشی از کووید۱۹ در آمریکا در سال ۲۰۲۱ از سال گذشته فراتر رفت

ترامپ گفت دموکرات‌ها به‌دنبال پرونده‌سازی درباره نحوه واکنش دولت او به پاندمی هستند

فایل صوتی فاش شده نشان داد معلمان کالیفرنیا، بچه­‌ها را در باشگاه­‌های همجنسگرایان عضو می­‌کنند

اخبار مرتبط