logo_eet

شناسایی دو بیماری جدی دیگر که می‌تواند از عوارض جانبی واکسن جانسون‌ان‌جانسون باشد

اروپا اول اکتبر توصیه کرد باید برچسب واکسن کووید۱۹ جانسون‌اندجانسون به‌روزرسانی شود و احتمال ارتباط با دو بیماری جدی دیگر نیز به آن اضافه شو
(Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

نهاد نظارتی دارویی اتحادیه اروپا اول اکتبر توصیه کرد باید برچسب واکسن کووید۱۹ جانسون‌اندجانسون به‌روزرسانی شود و احتمال ارتباط با دو بیماری جدی دیگر نیز به آن اضافه شود.

کمیته ارزیابی ریسک دارویی آژانس دارویی اروپا (PRAC) به این نتیجه رسیده است که احتمال دارد استفاده از واکسن جانسون‌اندجانسون با لختگی وریدی خون و یک وضعیت ایمنی که باعث حمله سیستم ایمنی به پلاکت‌های خون می‌شود، در ارتباط باشد.

در نشست این کمیته آمده است: «PRAC به این نتیجه رسیده است که احتمالاً بین موارد نادر ترومبوآمبولی وریدی و واکسن کووید۱۹ جانسون‌اندجانسون ارتباط وجود دارد.»

بر اساس گزارش این کمیته، ترومبوآمبولی وریدی «وضعیتی است که در آن، لخته خونی در یکی از وریدهای عمیق، معمولاً در پا، بازو یا کشاله ران ایجاد می‌شود که می‌تواند به ریه‌ها منتقل شود و جریان خون را مسدود کند و پیامدهای احتمالی آن زندگی فرد را تهدید کند.»

جانسون، شرکت تولیدکننده واکسن جانسون‌اندجانسون، به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

بیماری ناشی از ویروس کووید۱۹ که نخستین بار در چین آغاز شد، کرونا نامیده می‌شود.

PRAC پس از بررسی شواهد جدید به این نتیجه رسید که «احتمالات مستدلی» وجود دارند که این وضعیت انعقادی با واکسن جانسون‌اندجانسون در ارتباط است. این کمیته توصیه کرد ترومبوآمبولی وریدی به عنوان یک عارضه جانبی نادر در اطلاعات محصول واکسن جانسون‌اندجانسون ذکر شود.

علاوه بر آن، این کمیته متوجه شد که واکسن‌های جانسون‌اندجانسون و آسترازنکا با یک وضعیت ایمنی در ارتباط هستند که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن پلاکت‌های سالمی را هدف قرار دهد که برای لخته شدن طبیعی خون لازم هستند.

این کمیته گفت: «سطوح بسیار پایین پلاکت‌های خون می‌تواند با خونریزی در ارتباط باشد و پیامدهای جدی سلامتی داشته باشد.»

PRAC توصیه می‌کند که این وضعیت ایمنی به عنوان «واکنش نامطلوب با فراوانی نامعلوم» برای واکسن‌های جانسون‌اندجانسون و آسترازنکا ذکر شود.

این نهاد نظارتی تصویب کرد بیانیه‌های هشداردهنده مربوط به لختگی خون و این وضعیت ایمنی را مستقیماً برای پزشکان بهداشتی ارسال کند.

بیانیه اطلاعاتی ترومبوسیتوپنی ایمنی به این نکته اشاره می‌کند که مواردی از این بیماری در چهار هفته اول پس از واکسیناسیون گزارش شده‌‌اند و «شامل موارد جدی با تعداد پلاکت‌های بسیار پایین» هستند.

در این بیانیه اطلاعاتی پزشکان ذکر شده است: «اگر کسی سابقه این بیماری را داشته باشد، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی باید قبل از تزریق واکسن، خطر کاهش سطح پلاکت‌ها را در نظر بگیرند. در این موارد توصیه می‌شود سطح پلاکت‌ها بعد از واکسیناسیون با واکسن جانسون‌اندجانسون کنترل شود.»

در بیانیه اطلاعاتی مربوط به ترومبوآمبولی وریدی اشاره شده که موارد ابتلا به این عارضه نادر هستند و این وضعیت باید برای کسانی‌که از قبل عوامل خطر لختگی خون را دارند، در نظر گرفته شود. به‌علاوه، در این پیام اشاره شده بیمارانی که یکی از این دو حالت را نشان می‌دهند باید از نظر وجود مورد دیگر نیز بررسی شوند.

در این پیام آمده است: «بررسی ارتباط بالقوه بین ترومبوز با سندرم ترومبوسیتوپنی حائز اهمیت است که نیازمند مدیریت بالینی تخصصی است.»

سازمان غذا و داروی ایالات متحده مجوز اضطراری استفاده از واکسن جانسون‌وجانسون را ۲۷ام فوریه ۲۰۲۱  صادر کرد. کمتر از دو ماه بعد، در ۲۳ام آوریل، سازمان غذا و دارو این اطلاعات را به مجوز اضافه کرد که «احتمال یک مورد نادر و جدی لختگی خون در میان کسانی که این واکسن را دریافت می‌کنند، وجود دارد.» شرایط انعقاد در این مورد با آنچه یکم اکتبر در بررسی نهاد نظارتی اتحادیه اروپا تشخیص داده شد، فرق می‌کند.

سازمان غذا و دارو به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

مطالب دیگر:

ویدئو: جدیدترین وعده سبز چین: حقیقت یا دروغ

۲۵ جت جنگنده رژیم چین در یک روز وارد منطقه دفاعی تایوان شدند

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه دولت بایدن را تحت فشار می‌گذارند که بیشتر به چین سخت بگیرد

اخبار مرتبط