Search
Asset 2

سناتور لیندزی گراهام: اگر آمریکا شهروندان و متحدان خود را در افغانستان رها کند، بایدن مستحق استیضاح است

نژادپرستی سنانور لیندزی گراهام روز یکشنبه در واکنش به صحبت‌های جو بایدن مبنی بر وجود  «نژادپرستی سازمان یافته» آمریکا انتخاب باراک اوباما
سناتور لیندزی گراهام، نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

سناتور لیندزی گراهام، نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، روز جمعه گفت اگر رئیس‌جمهور جوبایدن شهروندان آمریکایی و متحدان خود را در افغانستان رها کند، طبق قانون اساسی مستحق استیضاح است.

گراهام در مصاحبه روز جمعه با فاکس‌نیوز گفت: «موظفیم همه شهروندان آمریکایی را خارج کنیم. شرف ما به این بستگی دارد که افغان‌هایی را که در کنار ما جنگیده‌اند، خارج کنیم.» او افزود: «من می‌گویم اگر یک آمریکایی‌‌ را رها کنیم، یا هزاران افغانی را که در کنار ما جنگیده‌اند، جسورانه پشت سر بگذاریم، جو بایدن به خاطر جرم و جنایت بزرگ‌تری مستحق استیضاح است، به خاطر تخلف از وظیفه.»

در حالی‌که، بایدن روز جمعه به خبرنگاران گفت هر شهروند آمریکایی را که مایل به خروج از آن کشور باشد، خارج می‌کند.

بایدن در کاخ سفید در واشنگتن گفت: «هر آمریکایی را که بخواهد به خانه بیاید، به خانه برمی‌گردانیم.» قول مشابهی را به متحدان افغانی داد که به ایالات متحده کمک کردند.

برآوردهای دولت از تعداد آمریکایی‌هایی که در افغانستان گیر افتاده‌اند، بین ۵ تا ۱۵ هزار نفر متغیر است. مقامات گفته‌اند که از تعدادشان مطمئن نیستند زیرا آمریکایی‌ها هنگام سفر به کشورهای خارجی مجبور نیستند به دولت گزارش دهند.

دولت‌های انگلیس و فرانسه نیز به داخل افغانستان نیرو اعزام کرده‌اند تا شهروندان خود را خارج کنند، در حالی‌که ایالات متحده نیروهای خود را در داخل و اطراف فرودگاه کابل مستقر کرده است تا از کسانی‌که می‌توانند خود را به فرودگاه برسند محافظت کند و با هواپیما خارجشان کند.

گراهام به فاکس‌نیوز گفت ارتش ایالات متحده هم باید همان کار کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه را انجام دهد و با هدف خارج‌سازی آن دسته از شهروندان آمریکایی که نمی‌توانند خود را به فرودگاه برسانند، به داخل افغانستان برود زیرا طالبان جان آنان را تهدید می‌کند.

گراهام گفت: «فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها می‌خواهند نیروهایشان را به داخل افغانستان بفرستند تا افرادی را که به آنان و شهروندانشان کمک کرده‌اند، خارج کنند. فکر می‌کنم فرمانده کل این را به همه شهروندان آمریکایی بدهکار است و همه افغان‌هایی که در کنار ما برای بیرون آوردن آن‌ها جنگیدند زیرا اگر آن‌ها را پشت سرمان رها کنیم، قتل عام خواهند شد.»

با این حال، بایدن گفت شهروندان آمریکایی می‌توانند خود را به فرودگاه کابل برسانند.

او گفت: «هیچ نشانه‌ای در دست نیست که آنها نتوانسته‌اند خود را از طریق کابل به فرودگاه برسند. تا آن‌جا که ما می‌دانیم، ایست‌های بازرسی طالبان به کسانی‌که گذرنامه آمریکایی دارند، اجازه عبور می‌دهند.»

طالبان به آمریکا هشدار داده است که تا ۱۱ سپتامبر کاملاً عقب‌نشینی کند، در غیر این صورت با عواقب آن مواجه خواهد شد. بایدن بدون اشاره به تاریخ خاصی گفت تمام شهروندان آمریکایی را از آن‌جا خارج خواهد کرد.

بایدن گفت: «نمی‌توانم نتیجه نهایی را تصمین کنم یا بگویم هیچ‌کس از دست نخواهد رفت. اما به عنوان فرمانده کل قوا به شما اطمینان می‌دهم که همه منابع لازم را بسیج خواهم کرد.»

مطالب دیگر:

ناتو: بیش از ۱۸هزار نفر از طریق فرودگاه کابل خارج شده‌اند

رژیم چین هفتاد سال پس از تسخیر تبت، از ساکنانش خواست حاکمیت کمونیست را بپذیرند

طرح پیشنهادی دولت بایدن برای تغییرات گسترده در سیستم پناهندگی در بحبوحه بحران مرزی

.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی