Search
Asset 2

بر اساس آخرین اخبار: شهروندان ایرانی – کانادایی مشکلی برای سفر به آمریکا نخواهند داشت

شهروندان ایرانی - کانادایی می توانند به آمریکا سفر کنند
شهروندان ایرانی - کانادایی می توانند به آمریکا سفر کنند

ساعاتی پیش «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا در صفحه فیسبوک خود نوشت که مشاور امنیت ملی ترامپ به او اطمینان داده که دارندگان پاسپورت کانادایی که دارای ملیت هفت کشور اعلام شده هستند مشمول ممنوعیت ورود به آمریکا نخواهند شد.

ترودو گفت، به ما اطمینان داده شده که با شهروندانی که با پاسپورت کانادایی سفر می‌کنند طبق روال معمول برخورد خواهد شد.

خبرگزاری تورنتو استار نیز به نقل از دفتر ترودو اعلام کرد، مقامات دولت آمریکا به اتاوا اطمینان داده‌اند که دستور دونالد ترامپ بر روی افراد دو تابعیتی که دارای پاسپورت کانادایی هستند تاثیری نخواهد داشت و این افراد می‌توانند بدون مشکل وارد آمریکا شوند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه ۲۷ ژانویه فرمانی را با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی» امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان آمریکا به مدت ۱۲۰ به حالت تعلیق درمی‌آید. همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز متوقف شده است. بر اساس این دستور هم اکنون کسانی که پاسپورت این هفت کشور را دارند و ویزا آمریکا را هم دارند اگر خارج از آمریکا باشند اجازه بازگشت به این کشور را ندارند.

ساعاتی پس از امضای این فرمان، افسران اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده در فرودگاههای آمریکا پناهجویان و حتی دارندگان گرین کارت از هفت کشور خاورمیانه را در بدو ورود «بازداشت» کردند.

در پی این اقدام یک قاضی فدرال آمریکا روند بازداشت، اخراج و استرداد پناهندگان و افرادی که با ویزای قانونی وارد آمریکا شده‌اند را موقتاً متوقف کرد.

بر اساس اخبار منتشره، برخی از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ مانند الاتحاد ایرویز، امارات و ترکیش ایرلاینز، دستور ممنوعیت فراگیر برای سوار شدن اتباع ایرانی به پروازهایی را دادند که مقصد آنها آمریکا است.

فرمان منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا اعتراضات وسیعی را در کشورهای مختلف در بر داشته است.

روز گذشته ترامپ ضمن دفاع از فرمان خود تاکید کرد که فرمانش «منع ورود مسلمانان به آمریکا» نیست، اما ممنوعیت‌های مربوط به این قانون با “سخت‌گیری شدید” اعمال خواهد شد و بررسی سوابق متقاضیان ورود به آمریکا که به گفته وی پیش‌از این انجام نمی‌شده، “باجدیت” انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی