logo_eet

وقتی شهروندان مکزیکی مستأصل، مادر سردسته باند قاچاقچیان را ربودند

نقشه مکزیک
(Wollertz/Shutterstock)
نقشه مکزیک
(Wollertz/Shutterstock)

هفته گذشته، در کشاکش درگیری‌‌‌‌‏های مواد مخدر در مکزیک، مردم خشمگین در یکی از شهرهای جنوبی این کشور، مادر سردسته یک باند قاچاق مواد مخدر را به امید آزادی عزیزانشان ربودند.

هر چند که این ماجرا پایان غم انگیزی نداشت زیرا بعد از مدتی مجرمان یکی از گروگان ها را آزاد کرده و در ازای آن مردم مادر دستگیر شده را رها کردند.

به گزارش اسوشیدتد پرس، دولت گوئِرِرو، روز سه‎‌‌‌‌‏شنبه گذشته گفت که ۲۲۰ سرباز و پلیس برای خنثی کردن این وضعیت به توتولاپان فرستاده است.

این شهر سال‌‌‏هاست که تحت کنترل رهبر یک باند مواد مخدر به نام «رایبل جاکوبو دِ آلمونته» معروف به «اِل تِکیلرو» است. نام مستعار دِ آلمونته به معنای «تکیلا نوش» است.

تنها باری که وی دیده شده، در ویدئوییست که همراه شهردار شهر در حال نوشیدن مشروب دیده شده است. در ماه‌‌‌‌‏های اخیر این باند که به «تکیلروزها» مشهور است با باند قاچاق دیگری در این منطقه به جنگ مشغول بوده است. گفته می‌‌‌‌‏شود چندی پیش تکیلروها چندین تن از ساکنان شهر توتولاپان را به گمان این که آنها طرفدار باند رقیب‌‌‌‌‏شان هستند و قصد تهدیدشان را دارند، ربودند.

در واکنش به این اقدام تکیلروها، چندین مرد با تفنگهای ساچمه‌‌‌‌‏ای و شکاری به خیابان‌‌‌‌‏ها ریختند. در ویدئویی مردانی دیده می‌‌‌‌‏شود که پلاکاردهایی در دست دارند که شعارهایی با مضمون اقدام علیه تکیلروها در آن نوشته شده بود. آنها در پلاکاردهایشان  خود را «نیروی دفاع از خود» معرفی کردند.

مرد نقاب‌‌‌‌‏داری که در ویدئوی دیگری بیانیه‌‌‌‌‏ای می‌‌‌‌‏خواند، گفت: «ما به فوریت خواستار آزادی افراد ربوده شده هستیم. ما نیروی دفاع از خود مردمی هستیم.»

در میان افراد ربوده شده یک مهندس ساختمان به نام «ایسارو دِ پازدوک» است که روز یک‌‌‌‌‏شنبه توسط افرادی که او را به مرگ تهدید کرده بودند، ربوده شد.

همچنین گزارش‌‌‌‌‏ها حاکی از آن است که نیروی‌‌‌‌‏های دفاع از خود، در پاسخ به اقدام تکیلروها، چندین نفر از افراد وابسته به این باند را گروگان گرفته‌‌‌‌‏اند.

روز دوشنبه زنی که خود را همسر دِ پاز دوک معرفی می‌‌‌‌‏کرد، در ویدئویی گفت که مردم شهر مادر «اِل تِکیلرو» را گرفته‌‌‌‌‏اند.

او گفت: « آقای اِل تِکیلرو، مادرت نزد ماست. پیشنهادمان تبادل است. اگر همسرم را به من بدهی، مادرت را به تو برمی‌‌‌‌‏گردانیم؛ اما همسرم را سالم می‌‌‌‌‏خواهم.»

دولت در بیانیه‌‌‌‌‏ای گفت که تیم مذاکره‌‌‌‌‏ای برای برقراری ارتباط با خانواده مهندس ربوده شده و گروه نیروی دفاع از خود و نیز تیمی برای جستجو فرستاده است.

در بیانیه آمده است: «هدف این تیم این است که اطمینان حاصل کند، هیچ‌‌‌‌‏گونه آسیبی به افراد ربوده شده ونیز مادر اِل تِکیلرو که ظاهراً توسط نیروهای دفاع از خود به گروگان گرفته شده است، نرسد.»

اواخر ماه نوامبر دولت گوئررو گفته بود که گمان می‌‌‌‌‏رود اِل تِکیلرو مجروح شده و همراه با افرادی که ربوده است در کوه‌‌‌‌‏ها به سر می‌‌‌‌‏برد.

دادستانی کل کشور هدایت تیم جستجوی گسترده با استفاده از هلیکوپتر و نیروهای نظامی زمینی را برعهده داشت، اما تاکنون تلاش برای یافتن محل اختفای سرکرده باند ناموفق گزارش شده است.

این منطقه که در دامنه کوه‌‌‌‌‏هایی است که در آن مقادیر زیادی خشخاش برای تولید تریاک کشت می‌‌‌‌‏شود، مدت‌‌‌‌‏هاست که محل استقرار قاچاقچیان مواد مخدر، قاتلان و زورگیران است.

نام توتولاپان در اذهان عمومی در مکزیک به‌‌‌‌‏قدری خطرناک مطرح شده که ساکنان بسیاری از دهکده‌‌‌‌‏های دورافتاده‌‌‌‌‏ی این شهر، وحشتزده آنجا را ترک کرده‌‌‌‌‏اند.

در سال ۲۰۱۴ جسد «آکونا اوسوریو» کشیش محلی، درحالی که به شدت آسیب دیده بود، در رودخانه بالساس نزدیک شهر پیدا شد.

گروه‌‌‌‌‏های خودسر، که خود را «پلیس اجتماعی» می‌‌‌‌‏نامند، از زمان شکل‌‌‌‌‏گیریشان به دردسری برای دولت گوئررو تبدیل شده‌‌‌‌‏اند. مقامات می‌‌‌‌‏گویند که درماندگی شهروندان را درک می‌‌‌‌‏کنند، اما باید توجه داشت که این گروه‌‌‌‌‏ها اغلب یا مظنونان آدم ربایی را از بین می‌‌‌‌‏برند، یا درمیان خود به نزاع می‌‌‌‌‏پردازند و یا از اقدامات مؤثر پلیس جلوگیری می‌‌‌‌‏کنند.

«هکتور آستودییو»، فرماندار می‌‌‌‌‏گوید: «واقعیت این است که آنها واقعا نه نیروهای جامعه هستند و نه پلیس. آنها گروه‌‌‌‌‏های مسلحی هستند که متاسفانه با اقداماتشان به جای کمک، اعمال خشونت آمیز و درگیری‌‌‌‌‏ها را افزایش می‌‌‌‌‏دهند.»

اخبار مرتبط