Asset 2

زلنسکی: اگر شورای امنیت سازمان ملل اقدامی علیه مسکو انجام ندهد باید منحل شود

شورای امنیت سازمان ملل در آخر هفته، مقامات کی‌یف ادعا کردند که نیروهای روسی غیرنظامیان را در بوچا شکنجه و قتل عام کردند، که مسکو قاطعانه
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در 5 آوریل 2022، از طریق لینک ویدیویی در شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک سخنرانی می‌کند. (Spencer Platt/Getty Images)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز سه‌شنبه به شورای امنیت سازمان ملل گفت که روسیه باید به دلیل جنایاتی که در نزدیکی کی‌یف انجام داده است، از بدنه سازمان ملل خارج شود.

رهبر اوکراین در یک سخنرانی گفت که روسیه باید پاسخگو باشد و از سازمان ملل خواست تا اقدامی انجام دهد. در آخر هفته، مقامات کی‌یف ادعا کردند که نیروهای روسی غیرنظامیان را در بوچا شکنجه و قتل عام کردند، که مسکو قاطعانه آن را رد کرده و دولت اوکراین را به انجام اقدامات تحریک آمیز متهم کرده است.

زلنسکی گفت:«‌اکنون جهان می‌تواند ببیند که ارتش روسیه در بوچا چه کرده است، اما جهان هنوز باید ببیند که آنها در سایر شهرها و مناطق اشغالی کشورمان چه کرده‌اند. اگر شورای امنیت اقدامی علیه مسکو انجام ندهد باید منحل شود.»

زلنسکی خاطرنشان کرد: «اگر هیچ جایگزین و گزینه‌ای وجود نداشته باشد، گزینه بعدی این است که خود را به‌طور کامل منحل کنید.»

او افزود، روسیه باید از عضویت دائمی شورای امنیت حذف شود. ایالات متحده، چین، فرانسه، بریتانیا و روسیه تنها اعضای دائمی هستند.

زلنسکی در سخنرانی خود گفت: «ما با دولتی روبرو هستیم که حق وتو [در] شورای امنیت سازمان ملل را به حق مرگ تبدیل می‌کند. این امر کل معماری امنیت جهانی را تضعیف می کند و به آنها اجازه می دهد بدون مجازات بمانند.»

او در شورای امنیت گفت امروز مهم‌ترین چیز این است که زمان تغییر نظام سازمان ملل است.

کرملین پاسخی علنی به اظهارات زلنسکی در روز سه شنبه صادر نکرد. با این حال، در اوایل روز، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، مدعی شد که نیروهای اوکراینی قتل عام در بوچا را صحنه‌سازی کردند و در حال برنامه‌ریزی برای نمایش صحنه‌های بیشتر در مناطق دیگر هستند.

اپک تایمز نتوانسته است به طور مستقل ادعاهای اوکراین یا روسیه در مورد قتل عام بوچا را تأیید کند. عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی که مقامات کی‌یف در فضای مجازی آپلود کردند گورهای دسته‌جمعی و اجساد در خیابان‌ها را نشان می‌داد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز روز سه شنبه تاکید کرد که تمرکز بر بوچا تلاشی از سوی ایالات متحده و اعضای ناتو برای برهم زدن مذاکرات صلح بین اوکراین و روسیه است.

مطالب دیگر:

دیدگاه: پاپ فرانسیس باید به نفع کلیسا از سمت خود استعفا بدهد

موج گسترده شیوع کووید۱۹در شانگهای منجر به قرنطینه بیمارستان‌های محلی شد

روسیه تهدید کرد که صادرات محصولات کشاورزی را فقط به کشورهای «دوست» محدود خواهد کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی