Asset 2

در نشست شورای امنیت، چین و روسیه از محکوم کردن جمهوری اسلامی به‌خاطر سرکوب مردم در ایران امتناع کردند

نشست ویژه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سرکوب اعتراضات سراسری مردم ایران روز چهارشنبه ۱۱ آبان با میزبانی آمریکا و آلبانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد. تمام نمایندگان کشورهای حاضر در این جلسه به غیر از نمایندگان رژیم کمونیستی چین و روسیه حمایت خود را از مردم معترض ایران اعلام کردند.

این نشست با گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران آغاز شد و پس از او نیز شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان و همچنین نازنین بنیادی، بازیگر و سفیر سازمان عفو بین‌الملل بریتانیا سخنرانی کردند.

در ادامه نشست نمایندگان کشورهایی که عضو دائم و غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند نظرات خود را درباره سرکوب‌ معترضان در ایران بیان کردند.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: «باید نقض حقوق بشر در ایران را محکوم و ناقضان حقوق بشر را تحریم کنیم….باید پشتوانه ما اقدام عملی باشد، به همین دلیل آمریکا پلیس گشت ارشاد را تحریم کرده است.»

نماینده فرانسه در این نشست گفت: «مردم ایران گروگان حکومت‌شان هستند و آمار اعدام اقلیت‌های قومی و جنسیتی در ایران باور کردنی نیست.» نماینده بریتانیا گفت: «حکومت ایران همه را بجز حکومت خود مقصر می‌داند.»

نمایندگان رژیم کمونیستی چین و روسیه تنها کشورهایی بودند که از محکوم کردن جمهوری اسلامی به‌خاطر سرکوب معترضان در ایران خودداری کردند.

نماینده حزب کمونیست چین گفت: «آنچه در ایران رخ می‌دهد، ربطی به خارج ندارد و ما معتقدیم دولت ایران می‌تواند مسائل خودش را حل کند.»

نماینده روسیه همان حرفی را زد که نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد پیش از نشست گفته بود و هدف از نشست شورای امنیت را «یک حمله سیاسی به ایران» خواند.

اما نمایندگان سایر کشورهای حاضر در نشست شامل نروژ، فرانسه، برزیل،‌ مکزیک، ‌امارات متحده عربی، کنیا، بریتانیا، گابن و نیوزیلند از جمله دیپلمات‌هایی بودند که خواستار توقف فوری سرکوب و کشتار معترضان و حفظ حقوق بشر در ایران شدند.

مطالب دیگر:

حزب کمونیست چین با خرید میلیون‌ها بشکه نفت از ایران، ناجی جمهوری اسلامی است

ژنرال سابق آمریکا: به‌قدرت رسیدن شی برای سومین بار به‌عنوان رهبر حزب کمونیست چین چالش بزرگی برای جهان آزاد است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی