(Photo by Kat Jayne from Pexels)
(Photo by Kat Jayne from Pexels)

شکست عشقی و نحوه کنار آمدن با پیامدهای آن

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۲۸

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۲۸

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

نوشته: دکتر مینو اسدی (روانشناس و مشاور)

جدایی و شکست عشقی می‌‌‏تواند آسیب‌‌‏های فراوانی داشته باشد، به خصوص اگر فرد غافلگیر شود و آمادگی این تجربه را نداشته باشد. برای خیلی از خانم‌‌‏ها یا آقایان بعد از دوران آشنایی پیش از ازدواج یا نامزدی، تحمل جدایی و شکست عشقی بسیار مشکل است؛ آنقدر که هر روز آن را به تعویق می‌‌‏اندازند و تا حد ممکن به دنبال راهی برای فرار از چنین موقعیتی هستند، حال آنکه قرار نیست بعد از هر خواستگاری، حتما ازدواجی در کار باشد. گاهی دو فرد برای هم مناسب نیستند و باید هر چه زودتر رابطه را تمام کنند، اینکه چگونه باید به رابطه‌‌‏ای پایان داد و بعد از جدایی همه چیز را فراموش کرد و دوباره به زندگی عادی برگشت، سوال خیلی از جوان‌‌‏هاست. مسلما کار راحتی نیست ولی می‌‌‏توان با یک نگاه واقع‌‌‏بینانه و بدون آسیب روانی زیاد، زندگی جدیدی را آغاز کرد. اما به چه روش‌‌‏هایی؟

در شکست عشقی، همه چیز را نمی‌‌‏توان فراموش کرد؛ بخصوص‌ اگر خاطرات خوبی با آن فرد داشته باشید. برای رها شدن از خاطرات گذشته، باید یاد بگیرید ذهن را مدیریت‌ کنید و هر لحظه نسبت به خودتان آگاه باشید و نگذارید ذهن هر گاه که خواست به گذشته سفر کند و به ذهن خود فرمان ایست بدهید تا نتواند به هر کجا خواست برود. برای همه ما پیش می آید هنگام تماشای تلویزیون یا در ماشین هنگام رانندگی یا در تاکسی، یک دفعه ذهن به خاطرات گذشته می‌‌‏رود و ما لازم است که در این مواقع به ذهن خود یک فرمان ایست بدهیم تا بیشتر جلو نرود.
چطور ذهن تان را خالی کنید
بهترین کار نوشتن است، کافی است هر چه در ذهن دارید بدون هیچ گونه انتخابی روی کاغذ بیاورید و هیچ چیزی را از قلم نیاندازید؛ باید کاملا بدون سانسور و صادقانه بنویسید تا ذهن تخلیه شود، سپس کاغذ ها را دور بیندازید یا بسوزانید.

از اول، به احتمال جدایی هم فکر کنید
وقتی در مراحل اولیه آشنایی هستید باید هر دو با هم توافق داشته باشید که ممکن است این رابطه به دلایل مختلف از جمله تفاهم نداشتن و…. به سرانجام نرسد و باید زوجین قرار شش ماه برای شناخت بیشتر با هم باشند و بعد تصمیم نهایی برای ازدواج را بگیرند. به همین دلیل از ابتدا سعی کنید به هم وابسته نشوید و هر روز و هر ساعت با یکدیگر صحبت نکنید تا مبادا به فضای احساسی وارد شوید، وقتی بیشتر به شناخت رسیدید، کم کم رابطه را بیشتر کرده و احساسات را وارد رابطه کنید.

اول شناخت بعد احساسات

اگر احساستان زودتر از شناخت پیش برود، ممکن است زود بهم وابسته شوید و دیگر دل کندن به این آسانی ها نباشد و نتوان نه گفت. من همیشه به مراجعانم توصیه می کنم، دریچه‌های احساستان را زود به روی همه باز نکنید و بعد از گذشت چند ماه آشنایی، کم کم از نظر احساسی وارد شوید.
در روابط عاطفی‌‌‏تان صادق باشید
اگر به هر دلیلی به این نتیجه رسیدید که به طرف مقابل نه بگویید، حتما با طرف مقابل صادق باشید. بهتر است با یک خاطره خوب از یکدیگر جدا شوید، حتما جدایی نباید با دعوا و دلخوری و حرف‌‌‏های آزار دهنده باشد. در واقع، هر کدام از شما حق دارید بدانید چرا این رابطه نباید ادامه پیدا کند و همچنین شما می‌‌‏توانید با خود کنار بیایید.

توافق‌‌‏های بعد از جدایی
قبل از جدایی، بهتر است با خاطره‌‌‏ای خوش با هم توافق‌‌‏هایی کنید مثلآ اینکه دیگر با هم تماس نگیرید، هدیه ها را به یکدیگر برگردانید تا هم خاطرات را یادآوری نکند و هم دیگر بهانه‌ای برای تماس مجدد نداشته باشید و همه چیز را آرام آرام از خود جدا کنید. برای فراموش کردن شکست عشقی‌‌‏تان، حداقل به سه ماه زمان نیاز دارید. وقتی ماشینی به سرعت زیاد در حال حرکت است، هنگام ایستادن یک خط ترمزی روی زمین بوجود می آید و رابطه نیز چنین است، بعد از پایان رابطه، مدت زمانی طول می‌‌‏کشد تا شرایط دوباره عادی شود. مدت این زمان، در درجه اول بستگی به میزان پذیرش شما دارد و بعد به روش‌‌‏های مدیریت ذهن تان که انتخاب کرده‌‌‏اید می‌‌‏تواند این زمان طولانی‌‌‏تر یا کوتاهتر باشد.

برای ترک کردن رابطه عاطفی ناسالم، فردا سخت تر از امروز است
اگر در دوران آشنایی به شناختی رسیدید که می‌‌‏دانید که باید رابطه را قطع کنید و بدلیل وابستگی این کار سخت است به این فکر کنید اگر امروز این کار را نکنید ممکن است یک ماه، یک سال یا حتی پنج سال دیگر، با وضعیت بدتری جدا شوید.

انرژی تان را تخلیه کنید
اگر در دوران جدایی، فقط در خانه یا تنها باشید اذیت خواهید شد و مدام در وسوسه زنگ زدن و ارتباط با او هستید. پس باید خودتان را مشغول کرده و اطراف خود را شلوغ کنید و خودتان را در روابط اجتماعی و دوستان قرار دهید، به کارها و فعالیت‌‌‏های مورد علاقه‌‌‏تان مشغول شوید تا انرژی شما را به سمتی دیگر ببرد، چون عشق و دوست داشتن نوعی انرژی است که به سمت شخص مورد علاقه شما معطوف است پس شما باید این انرژی را به سمت دیگری چون ورزش، علاقه‌‌‏های شخصی، مسافرت و…. منحرف کنید.

عجولانه وارد رابطه جدید نشوید
گاهی پیش می‌‌‏آید بعد از جدایی بدلیل فراموشی، وارد رابطه‌ی جدیدی می‌‌‏شوید و بلافاصله با دیدن احترام و توجه از طرف مقابل تصمیمی عجولانه می‌‌‏گیرید.

شکست عشقی، صرفا یک تجربه است که نگاهی عمیق به درون و استفاده از روش‌‌‏هایی همچون خودشناسی عمیق به همراه تمرین‌‌‏هایی همچون مدیتیشن را می‌‌‏طلبد. با شناخت بیشتر خود و با شناخت نقاط قوت و کاستی‌‌‏های خود، بهتر می‌‌‏توانید نسبت به هدف، خواسته‌‌‏ها، ویژگی‌‌‏ها وشرایطی که مناسب شماست، تصمیم بگیرید. هرچند که احساس عشق، لزوما با ویژگی‌‌‏های از پیش تعیین شده شما صورت نمی‌‌‏گیرد، بلکه احساس خوبی است که در شما نسبت به طرف مقابل ایجاد می‌‌‏شود، اما برای ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج لازم است و همچنین برای رویارویی با شکست عشقی، در کنار شناخت و خودشناسی و بکارگیری راه‌‌‏کارهای ارائه شده در این مقاله، کمک گرفتن از مشاوران و متخصصان نیز می‌‌‏تواند به شما در برگشت به حالت تعادل و خوب اولیه و جلوگیری از آسیب‌‌‏ها و صدمات روانی بسیار موثر باشد.

مطالب دیگر:

چطور از افزایش وزن در دوره قرنطینه کووید-۱۹ جلوگیری کنیم

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

تأملاتی درباره پاندمی با اشاره به سفر به غرب