Search
Asset 2

شیرین بیان به کاهش وزن کمک می‌‏کند

scisettialfioiStock-590x393
(scisettialfio:iStock)
(scisettialfio:iStock)

نتایج مطالعات جدید نشان می‌‏دهد که مصرف شیرین بیان می‌‏تواند به کاهش چربی و وزن بدن کمک کند. همواره تغییر در شیوه زندگی، مانند خوردن سبزیجات بیشتر، کاهش کربوهیدرات و ورزش در کاهش وزن بسیار مؤثر است. اما استفاده از گیاهان چینی با «تخلیه رطوبت» و «حرکت چی» یا به زبان ساده و عامیانه «پاکسازی بدن» به این امر کمک می‌‏کند. اما حتی پس از آگاهی از این مورد تغییر در شیوه زندگی هنوز هم لازم است.

شیرین بیان حاوی فلاونوئید است و محققان در حال مطالعه این فلاونوئیدها و تآثیرشان بر بدن هستند. بسیاری از گیاهان چینی حاوی فلاونوئیدها هستند و عنصر اصلی در طب چینی محسوب می‌‏شوند.

طی یک آزمایش بالینی ۵۶ مرد و ۲۸ زن یائسه برای تآثیر عصاره شیرین بیان تحت نظر قرار گرفتند. این افراد بدون تغییر جنبه‌‏ای از زندگی خود، وزن اضافی خود را از دست دادند.

در این آزمایش، به برخی از شرکت کنندگان کپسول‌‏های دارونما داده شد و به دیگران کپسولی با ۳۰۰ میلی گرم عصاره شیرین بیان، یک بار در روز به مدت هشت هفته داده شد. محققان دریافتند گروهی که عصاره شیرین بیان مصرف می‌‏کنند کاهش وزن و شاخص توده بدن پس از ۴ و ۸ هفته را نشان دادند. مطالعات دیگر بر روی شیرین بیان گیاه چینی نیز نتایج مشابه ولی همراه با کاهش کلسترول LDL را نشان داد.

محققان از این مطالعه نتیجه گرفتند که کاهش وزن مشاهده شده در وزن بدن و چربی می‎تواند با افزایش تولید انرژی از طریق افزایش بتا اکسیداسیون و مهار لیپوژنز(نحوه سوخت و ساز چربی) ایجاد شود. با این حال مطالعات بیشتر همیشه لازم است.

محققان همچنین اظهار داشتند که استفاده از مکمل غذایی چون شیرین بیان ممکن است به کاهش وزن و بهبودی سندرم متابولیک ضمن ایجاد تغییرات در شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی و ورزش کمک کند.

اگر چه ممکن است استفاده از شیرین بیان یک راه قطعی برای کاهش وزن محسوب نشود و تنها یک مکمل غذایی عالی برای سلامت بدن درنظر گرفته شود، اما این آزمایش ثابت می‌‏کند گیاهان چینی مزایای بسیاری برای کاهش کلسترول یا کاهش وزن با خود به همراه دارند.

شیرین بیان تقریبا در هر فرمول گیاهی چینی استفاده می‌‏شود بیشتر افراد به دلیل داشتن فرمول هماهنگ کننده موجود، آن را می‌‏شناسند.

ریشه این گیاه چینی همه کاره است! ریشه شیرین برای درمان زخم معده نیز استفاده می‌‏شود. برای درمان برخی از بیماری‌‏ها چون عفونت‌‏های تنفسی، عفونت‌‏های ویروسی و گلودرد نیز بسیار مؤثر است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی